Calico Kedi (Patiska) Hakkında 10 Muhteşem Bilgi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Calico kedileri hakkında tüm bilgiler bu yazıda. Calico kedisi ne demektir? Bu muhteşem canlıların özellikleri nelerdir?
Calico Kedi (Patiska) Hakkında 10 Muhteşem Bilgi
437
okunma
Calico kedi beyaz, siyah ve turuncu olmak üzere 3 farklı renkte tüyleri bulunan kediler için kullanılan tabirdir. Patiska olarak da adlandırılırlar. Bazı kültürlerde bu kedilerin şans getirdiği ve kötülüklerden koruduğu düşünülür. Bu sebeple şans kedisi olarak da bilinirler.

Calico Kedi - Patiska ya da Şans Kedisi

Tüy desenleri ile oldukça ilgi çeken Calico kedileri hakkında 10 muhteşem bilgi başlığı altında, sıra dışı yapısıyla Calico kedilerinin özellikleri yer almaktadır. Patiska ve şans kedisi cinsi olarak da bilinen bu muhteşem canlılar üzerine  tüm bilgileri sizlerle paylaştık. calico kedileri

Calico Kedisi Hakkında Tüm Bilmek İstedikleriniz

İlk olarak "Calico ne demek?" sorusuna yanıt vererek başlayalım. Bu kedilerin bir ırk olduğu zannedilse de bir ırk değil, sadece bir kedi türüdür. Farklı ırklara ait olabilecekleri için, farklı bir ırktan olduklarını söylemek mümkün değildir. Zaten bu kedilerin bir tür olarak anılmasındaki en önemli etken, üç renge sahip olmalarıdır. Yani farklı ırklardan doğan her üç renkli kedi, Calico olarak adlandırılır.

Calico Kedileri Çoğunlukla Dişidir

Calico kedi türünün en ilgi çekici yanı, çoğunlukla dişi olmalarıdır. Ayrı bir ırk olmadığı için farklı ırklardan doğabilecek bu kedi türü, üç renkli olmaları nedeniyle diğer türlerden ayrılır. Yani üç renkli doğan kediler Calico olarak adlandırılmakta olup, tamamına yakını dişidir. Yapılan tahminlere göre Calico türünde her 3 binden birinin erkek olduğu ve on binden birinin ise üremeye elverişli olduğu zannediliyor. Verilen rakamlara bakıldığında bu kedilerin çoğalması için uçuk bir ifade gibi görünse de Calico kedilerinin üretilmesi, özel damızlık yöntemleriyle oluyor. calico renkli kedi

Erkek Calico Kedileri Kısır Olarak Doğar

Genetik yapıları nedeniyle sadece genetik bozukluklardan dolayı erkek doğabilen bu kedilerden erkek olanların önemli bir kısmı, kısır olarak dünyaya gelmektedir.

Maryland’in Resmi Kedisidir

ABD'nin Maryland eyaletinin resmi kedisi olmaları, Calico kedileri hakkında 10 muhteşem bilgi listemizde yer alan diğer bir ilginç bilgidir. Hatta eyalet bayrağının renklerinin bu kedi türünün renkleri ile örtüşmesi, bölgede Calico kedilerine ayrı anlamlar yüklenmesine neden olur.

Farklı Irklardan Olabilirler

Bu kediler aslında bir ırk olmayıp, bu kediler farklı bölgelerde bilinen farklı kedi ırklarına mensup kedilerdir. Melez türleri de olan bu kedilerin renkleri, ait oldukları ırklara göre değişebilir. calico

Zeki ve Yumuşak Karakterli Kediler Olarak Bilinirler

Zekâ seviyeleri yüksek olan bu sevimli dostlarımız, yumuşak karakterleri ile de çocuklarla araları bir hayli iyidir.

Birçok Ülkede Şans Getirdiğine İnanılır

Daha çok Hristiyan inanışının yaygın olduğu birçok ülkede, Calico kedilerinin sahiplerine şans getirdiklerine inanılır. Özellikle Japonya’da Maneki Neko şeklinde şans kedisi olarak anılan bu kediler, bu inanışa sahip olan kişilerce fazlaca sahiplenilirler. Bazı kültürlerde ise bu kedileri besleyenlerin parayı çektiği inancı yaygındır. Dolayısıyla şans kedisi cinsi denildiğinde akla ilk olarak calico gelir.

Oyuncu Yapıları Daha Fazladır

Bir kedi türü olmalarına karşın onlardaki ortak özelliklerden biri, oyunculuk yeteneklerinin ağır basmasıdır. Zekâları ile birlikte bütünleşen bu yapıları, Calico kedi türünün öne çıkan bir özelliğidir. calico kediler

Her Üç Renkli Kedi Calico Değildir

Özellikle ülkemizde her üç farklı kürk rengine sahip olan kediler Calico olarak bilinse de bu türlerin tamamı, Calico değildir. Calico olabilmesi için beyaz rengin üzerine siyah veya sarı-turuncu karışımı renklerin gelmesi gerekir. Aksi halde Türkiye'de de tekir kedisi olarak bilinen tür başta olmak üzere, farklı kedi ırklarında da üç renge rastlamak mümkündür.

Sokaklar Onların Özgürlük Alanlarıdır

Evde rahatlıkla beslenebilmelerine karşın, sokaklar onlar için aynı bir anlam taşır. Yuva bulma konusunda sıkıntılarının olması, park ve sokakları onlar için cazip hale getirmektedir. Bu nedenle en kötü özellikleri arasında, sıklıkla evi terk etmeleri gibi bir durum öne çıkar. Bu muhteşem görünüme sahip küçük dostlar hakkında ayrıntılı bilgi aldıktan sonra bir başka üç renkli olabilen kedi cinsi olan Tekir kedisi içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!