Kediler Sahibini Neden Yalar? Bu Sebeplerden Biri Olabilir..
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kediniz sizi sık sık yalıyor mu ? Bu durum bazen sevgi gösterisi olarak kabul edilse de bunun altında yatan bir kaç sebep daha var. Hadi bu sebepleri inceleyelim..
Kediler Sahibini Neden Yalar? Bu Sebeplerden Biri Olabilir..
1
29
okunma

Kesin olarak söylemek mümkün olmasa da, araştırmacılar, veteriner hekimler ve kedi davranış uzmanları, kedinizin sizi zaman zaman yalama sebepleri hakkında birkaç yaygın görüş öne sürmüşlerdir.

Sevgi Gösterisi Olarak

Yalama, sadece bir temizlenme mekanizması değil, aynı zamanda kedinizin sizi sevdiğini göstermenin bir yoludur. Kediniz, sizi ya da diğer kedileri ve evcil hayvanları yalayarak sosyal bir bağ oluşturuyor. Bu sevgi gösterisi, kedinizin yavruyken annesinin onları yalayarak temizlemesi ve sevgi göstermesiyle başlayabilir. Birçok kedi, bu davranışı yetişkinliklerine taşıyarak, insanlarına aynı duyguları aktarır.

Bölgesini İşaretlemek İçin

Kediler bölge işaretlemek için birkaç yöntem kullanabilir, bunlar arasında yanak sürtme, tırmalama (ve ne yazık ki, işaretlemek için idrar sıçratma) da bulunur – yalama da, kedilerin bir şeyi kendilerine ait olarak işaretlemek için kullanabileceği bir davranıştır.

Bu durumda, eğer kediniz sizi yalıyorsa, diğer kedilere veya hayvanlara kimin sahibi olduğunuzu – yani kendilerinin – bildirmeye çalışıyor olabilirler!

Sizi Temizlemek İçin

Kedinizin sizi yalamasının aslında sizi "temizlemeye" yardımcı olmadığını fark etmese de, bu davranış onlar için tamamen doğaldır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, anne kediler yavrularını yalayarak onlara nasıl temizlenmeleri gerektiğini öğretir, onlara sevgi gösterir ve bir bağ oluşturur - allogrooming olarak bilinen bu, birçok memeli ve kuş türünde yaygın bir davranıştır.

İlginç Bir Tat Denemek İçin

Basit (ve hatta komik) görünebilir ama kediniz sizi yalıyor olabilir çünkü cildinizde ilginç bir şey tadıyor olabilir. Bir şey dökülmüş ya da cildinizde bir kalıntı bırakacak bir şeyle temas etmiş olabilirsiniz - ve kediniz bu tadı beğeniyor olabilir. Eğer sıcak bir ortamdasınız ya da egzersiz yapmışsanız, terinizin bıraktığı tuzlu kalıntı olabilir kedinizin tadına bakmak istediği.

İlginç bir şekilde, kedilerin dilleri temizlik için yapılmış olsa da, insanlara kıyasla oldukça sınırlı bir tat alma duyuları vardır. Aslında, kediler tatlıları tadabilen az sayıdaki memeliden biri olarak bilinir.

Dikkatinizi Çekmek İçin

Kedinizin sizi yalama sebeplerinden bir diğeri de dikkatinizi çekmek istemesi olabilir. Sizi okşamanızı, beslemenizi ya da kucağınıza almanızı isteyebilir ve bu amaçla sizi yalayabilir.

Bu durumda, yalama, sizi okşatmak ya da miyavlamak gibi diğer dikkat çekici kedi davranışlarına eşdeğer olabilir.

Anksiyete veya Stresle Başa Çıkmak İçin

Son olarak, kediniz sizi yalıyor olabilir çünkü kaygılı veya stresli olabilirler. Aşırı yalama veya temizlenme, yaygın bir kedi davranış sorunu veya tıbbi bir sorun belirtisi olsa da, kediler sık sık stres veya kaygıyı hafifletmek için kendilerini veya sizi yalar.

Yeni bir eve taşındıktan sonra veya çevrelerinde bir değişiklik yaşadıktan sonra kedinizin sizi yaladığını görebilirsiniz. Genellikle, bu tür yalama davranışları endişe verici bir şey değildir – ancak kediniz kendini o kadar çok yalar ki cildi ham hale gelir veya kel lekeler oluşturursa, bu davranışı nasıl düzelteceğiniz konusunda veteriner hekiminizle konuşmak isteyebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!