Kedilerde Çiftleşme için "Erkek kedi mi dişinin evine gider yoksa dişi dedi mi?"
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Erkek ve ya dişi kedisi olanlar bu durumu çok sık yaşamışlardır. Çiftleşme dönemi gelen kedilerde dişi mi erkek evine erkek mi dişi evine gider sorusunu yanıtlamaya çalışıyoruz.
Kedilerde Çiftleşme için "Erkek kedi mi dişinin evine gider yoksa dişi dedi mi?"
114
okunma

Kedilerin Sosyal Davranışları

Kediler genellikle yalnız avlanan ve belli bir bölgeyi işgal eden hayvanlar olarak bilinirler. Bu bireysel alanlar, hem dişi hem de erkek kediler için önemlidir. Erkek kediler genellikle daha geniş bir alana hakim olurken, dişi kediler daha küçük bir alanda yaşarlar.

Çiftleşme Davranışı

Çiftleşme mevsiminde, dişi kediler östrus (kızgınlık) dönemine girerler ve bu süre zarfında erkek kedileri kendilerine çekmek için çeşitli sesler çıkarır ve feromonlar salgılarlar. Bu dönemde, dişi kedilerin davranışları önemli ölçüde değişir ve daha dışa dönük hale gelirler.

Erkek kediler, dişi kedilerin bu sinyallerini algıladıklarında, genellikle dişi kedilerin bulunduğu alana doğru hareket ederler. Bu, erkek kedilerin, dişi kedilerin yaşadığı alana doğru gittiği anlamına gelir.

Bölgesel Hakimiyet

Kedilerin bölgesel davranışları da bu süreçte önemlidir. Erkek kediler, geniş bir bölgeyi kontrol altında tutarken, çiftleşme dönemlerinde bu bölgeleri genişletme eğilimindedirler. Dişi kediler ise genellikle kendi yaşadıkları bölge içerisinde kalırlar.

Sonuç Olarak

Bilimsel açıdan bakıldığında, çiftleşme döneminde genellikle erkek kedilerin, dişi kedilerin bulunduğu alana gittiği söylenebilir. Bu, hem erkek kedilerin bölgesel davranışlarından hem de dişi kedilerin östrus dönemindeki çekim gücünden kaynaklanmaktadır. Ancak, her iki cinsin de bölgesel ve sosyal davranışları karmaşık olduğu için, bu durumun her zaman geçerli olmayabileceğini de unutmamak gerekir. Kedinin kişisel karakteri, yaşadığı çevre ve diğer sosyal faktörler de bu süreci etkileyebilir. 

Son olarak şunları söyleyebiliriz eğer dişi kediyi erkek evine getiriyorsanız, erkek kedi dişi kedinin burada devamlı olduğunu düşünebilir. Dişi kedi gittikten sonra ev içinde devamlı dişi kediyi arayabilir. Dişi kediye sinyal göndermek için bir çok yere iz bırakabilir. Bu davranışlarıda göz önüne alarak erkek ve ya dişi evine gitmeye kedinizin durumuna göre karar vermelisiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!