Tekir Cinsi Kedi

Teki kedi cinslerinin özellikleri nelerdir? Bakımı nasıl yapılır? Tekir kedilerinin üremesi nasıl gerçekleşir? Ücretsiz tekir kedi nasıl sahiplenilir?

Sokaklarda sıklıkla karşılaştığımız Tekir cinsi kediler, harika ve sıra dışı canlılardandır. Evcil hayvan olarak besleyerek evinizde veya bahçenizde onlarla mükemmel bir yaşam alanı paylaşabilirsiniz. Oldukça uysal yavrular olarak dünyaya gelmelerine rağmen yetişkinlik sonrası dönemde ve özellikle mevsim geçişlerinde huysuzlukları başlayabilir. Ama genel olarak bu canlılar beslenmeye değer harika kedilerdir. Biz de bu yazımızda sizler için Tekir Cinsi Kedi hakkında bazı önemli detaylara yer verdik.

Tekir Cinsi Kedi Genel Bakış

Genelde kül renginde veya boz renkli olarak sokaklarda aşina olduğumuz bu kediler, oldukça asil canlılardır. Tekir kedi, duruşu ile kaplanları ve suratı ile çıtaları anımsatmaktadır. Felis Sylvestris Lybica türü bir kedi olan bu hayvanlar, genellikle Afrika kökenli olmalarına rağmen Avrupa’ya getirilmiş ve büyük oranda buradan tüm Dünya’ya yayılmışlardır.
Sokak kedilerinin genelinin bu ırkın melez yavruları olduğu bilinir. Yani zaten sokaklardan aşina olduğunuz için bakım, beslenme ve üremeleri konusunda da yabancılık çekmeyeceksiniz. Daha doğru beslenme ve bakım tüyoları için lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Tekir Cinsi Kedi Beslenme

Bu kediler, son derece uysal yavrular olmakla birlikte yetişkinlik dönemi sonrasında bazı huysuz hareketler sergileyebilir. Mevsim geçişlerinde tüy dökmeleri sizin için can sıkıcı olabilir. Özellikle kış aylarında bu canlıların kulak iltihabı, göz çapaklanması ve kaka yeme alışkanlıkları sizi üzebilir ama birkaç adımda izleyeceğiniz yollarla bunu ortadan kaldırabilir veya en aza indirgeyebilirsiniz.
Bu arada Tekir kelimesinin Latince’den geldiğini ve Kaplan manasına geldiğini de belirtmek gerekir. Beslenmeleri günde 1 kez ve et ağırlıklı yapılabilir. Et namına bulduğunuz herşeyi verebilirsiniz ama temiz olmasına ve sağlıklı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Tekir Cinsi Kedi Çiftleşme ve Üreme

Tekir Cinsi Kedi yılda 2 kez veya daha fazla çiftleşebilir. Herhangi bir aynı veya farklı cinsteki kedi ile melez döllenme yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda doğum dönemleri 55 ila 65 gün arasındadır ve her doğumda 5 ila 12 arası yavru doğurabilirler. Doğumlarında genellikle kapalı ve karanlık ortamı tercih ederler. Bu dönem geldiğinde buna dikkat etmeniz, daha sağlıklı bir üreme açısından faydalı olacaktır.

Siz de sevimli bir tekir kediyi sahiplenmek isterseniz sitemizde ücretsiz sahiplendirme ilanlarına bakmanızı öneririz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol