Sultan Papağanı Özellikleri, Bakımı ve Sağlığı
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Sultan Papağanı Özellikleri, Bakımı ve Sağlığı
67
okunma
Sultan papağanı ülkemizde beslenmesi en çok tercih edilen kuş cinsleri arasında yer almaktadır. Özellikleri ile dikkat çeken bu sevimli paraketlerin bakımı ve sağlığı üzerine bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. [lwptoc]

Sultan Papağanı Hakkında Bilgi

Canlı renkleriyle göz alıcı, güzel sesiyle ruhu şenlendiren, sempatik tavırlarıyla kalbimizi fetheden, internetteki komik kuş videolarının başrol oyuncusu ve belki de evcil kuşlar arasında sahibini en çok güldüren kuş türü Sultan Papağanı'ndan bahsedeceğiz bu yazımızda. Papağanlar arasında en kolay eğitilen ve arkadaş canlısı türlerden biri olduğu için tüm dünyada muhabbet kuşunun ardından en çok beslenen kuş cinsi Sultan Papağanı'dır.

Kökeni ve Fiziksel Özellikleri

Sultan Papağanlarının soyu Avustralya'ya dayanıyor. Kakadugiller familyasından gelen ve bu familyanın en küçük boyutlu kuşu olma özelliğini taşıyan bu kuş türlerinin bilimsel isimleri ise Nymphicus hollandicus olarak geçiyor. Doğada çalılıkları tercih etmekte ve sulak bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Genel olarak gri, beyaz ve sarı renklerinde olsalar da dünya üzerinde 22 farklı renk mutasyonları olduğu bilinmektedir. Doğal yaşamlarındaki rengi gridir. Doğada bulunan vahşi Sultan Paparağanlarında erkeklerinin sarı , dişilerin ise gri kafaları olur. Uzunlukları kuyrukları da dahil olarak 28-33 cm arasındadır, olgun bir Sultan Papağanı 88 - 100 gr arasında bir ağırlıktadır. Ortalama yaşam süreleri ise 10 - 15 yıl arasındadır, evde bakıldıklarında ortalama yaşam süreleri 16 ile 25 yıl arasına kadar uzayabilmektedir.  Dünyada çok iyi bakılan ve 32 yaşına kadar hayatta kalan Sultan Papağanları bulunduğu gibi, şu ana kadar bilinen en uzun ömürlü Sultan Papağanı 36 yıl yaşamıştır. sultan papağanı bakımı

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan papağanı bakımı kolay olmasıyla birlikte ilgi gerektirir. Bu muhteşem dostlarımız tam bir sevgi arsızıdır ve bakımını üstlenen kişilerin sık sık kendileriyle ilgilenmelerini beklerler. Onunla sohbet etmeli, uçmasına izin vermeli ve oynamalısınız. Eğer yeterince vaktiniz olduğunu düşünmüyorsunuz bu sıcakkanlı dostlarımızın bakımını üstlenmeden önce bir kez daha düşünmeniz gerekir. "Sultan Papağanı nasıl mutlu olur?" içeriğimiz sevimli kuşunuzla daha sıcak bağlar kurmanız da size yardımcı olacaktır. "Sultan papağanı ne yer?" sorusuna yanıtı elbette ki tohumlardır. Birçok paraketin olduğu gibi sultan papağanlarının da başlıca besin kaynağı tohumlardır. Ak darı, kırmızı darı, aspir ve mısır başlıca besin kaynaklarıdır. Bununla birlikte sevimli dostunuzun gerekli vitamin ve minareleri alabilmesi adına diyetine meyve ve yeşillikler ekleyebilirsiniz. Havuç, pazı, ıspanak gibi besinler sağlıklı beslenmesi açısından yemin yanında kuşa verilmelidir. Sultan papağanı bakımı hakkında bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise kafes büyüklüğü ve kafesin düzenidir. Alacağınız kafes mutlaka kuşun rahatça kanalarını açabileceği ölçüde olmalıdır. Bu sebeple ne kadar büyük olursa o kadar iyidir. Ayrıca kafes tellerinin yatay olarak konumlanması ve kafesin yuvarlak formda olmaması dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalardır. Kafesin içine kumlu tünek, mineral blokları ve keyifle oynayacağı oyuncaklar koymanız da hem sağlığı hem de mutluluğu açısından önemlidir. Ayrıca "Sultan papağanı nasıl yıkanır?" içeriğimizi incelemeniz de faydalı olacaktır. sultan papağanı özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanı özellikleri bu sevimli dostlarımız hakkında daha çok bilgi sahibi olmanıza olanak sağlayacaktır. Başlıca sultan papağanı özellikleri şu şekilde sıralanabilir;
  • Sultan Papağanlarının tepesi kuşun ruh hali hakkında bilgi verir.  Eğer tepesi dik bir şekilde duruyorsa kuş ürpermiş ya da heyecanlanmış olabilir, tepesinin hafifçe eğik olması hayvanın gevşemiş ve rahat olduğunu işaret eder. Eğer tepesi başa yakın bir şekilde düzleşmişse saldırmaya hazır halde olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Sultan Papağanları son derece oyuncudur. Sizinle birlikte vakit geçirmekten ve oyunlar oynamaktan büyük keyif alırlar.
  • Eğitimleri en kolay olan kuş türlerinden biridir. Genellikle kısa sürede parmağınıza, omzunuza gelmeye başlar ve kısa sürede sahibine alışır.
  • Kelimelerin anlamını ve isimlerini öğrenebilirler ve buna tepki verebilirler.
  • Kelime hazneleri dardır, sadece birkaç kelime öğrenebilirler. Konuşmayı öğrenmeleri 2 ila 3 ay arasında bir süre alabilir.
  • Erkek Sultan Papağanları dişiye göre konuşmaya ve evcilleşmeye daha yatkındır.
  • Hislerini veya isteklerini size çeşitli hareketler ve ötüşlerle anlatmaya çalışırlar.

Sultan Papağanlarında Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Sultan Papağanlarının hangisinin erkek hangisinin dişi olduğunu anlamanın en yaygın yollarından biri renklerine dikkatli bakmaktır. Fakat bu yolla elde edilen sonuç çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Genel bilgiye göre erkek papağanlar koyu, canlı renklere sahiptir dişilerin rengi ise daha mat ve soluktur. Erkeklerin turuncu yanak damgası dişilere oranla daha belirgin ve parlaktır. Renklerden ayırt edemezseniz kuşların davranışlarına bakarak cinsiyetleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Erkek sultan papağanları dişilere göre daha gürültücü ve gür seslidir, dişiler ise genelde sessiz kalmaktadır. Sultan papağanım erkek mi yoksa dişi mi? diye tereddütte kalıyorsunuz ötüşünü gözlemleyebilirsiniz. Erkek sultan papağanları farklı nağmelerle öterler, dişiler ise tek tip ve düz öterler. Tüm bu yöntemler sadece tahmini bir sonuca varabilmektedir. Cinsiyet ayrımında en net ve kesin sonuç için kuşunuza veterineriniz aracılığıyla DNA testi yaptırarak olacaktır, fakat bu durum sizi ürkütmesin çünkü çok yüksek maliyetli bir test değildir.

Sultan Papağanı Fiyatları

HayvanlarAleminde.com'da satış yapılmamaktadır. Bu güzel dostlarımızın fiyatları satın almayı düşündüğünüz il ve ilçeye göre farklılık gösterecektir. İstanbul'da 2021 yılında ortalama olarak yavru Sultan Papağanı fiyatı Pet Shoplar'da 500 ile 750 TL arasında değişmektedir.  Çok lüks semtlerde bu fiyat 1.500 TL'ye kadar yükselebilmektedir. Ücretsiz sultan papağanı sahiplenme ilanları için sitemizin ilanlar kısmını kontrol edebilirsiniz. Sultan Papağanı edinirken aktif, hareketli ve konuşkan olmasına dikkat etmeniz önemlidir.

Şarkı Söyleyen Sultan Papağanları videosu;

Bu muhteşem kuşlar sosyal medyanın da en fenomen canlıları arasında yer alırlar. Gereken sevecenlikleri gerekse de şirin sesleriyle tüm dikkatleri üzerlerinde toplamayı her zaman için başarmayı bilirler.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!