Setter Türleri ve Özellikleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Setter Türleri ve Özellikleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?
123
okunma

Setter türleri ve özellikleri hayvansever tarafından sıklıkla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu akıllı köpek cinsine dair özellikleri ve bakımı hakkında bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır. Ayrıca İngiliz, İrlanda, Gordon ve İtalyan Türleri bakımı ve özellikleri üzerine detaylı bilgiler içeriğimizin ilerleyen satırlarında sizleri bekliyor.

[lwptoc]

Setter Türleri ve Özellikleri

Avcı köpeği olarak da bilinen Setter cinsi köpekler aslında gundog türü köpeklerdir. Aşağıda detayları ve bakımı hakkında bilgiler de sunacağımız setter türleri şunlardır;

  •  İngiliz Setter
  •  İrlanda Setteri
  • Gordon Setter
Setter türleri ve özellikleri üzerine bilgilerin ardından diğer seçkin av köpekleri olarak gösterilen İtalyan Pointer ve Fransız Puantiyeri hakkında detaylı bilgiler de yazımızın devamında sizlerle buluşacak. İngiliz setter cinsi köpek

İngiliz Setter

Setter türleri denildiğinde ilk olarak elbette ki İngiliz Setter cinsi köpekler üzerine konuşmak gerekir. Hareketli ve çalışkan olarak tanımlanan İngiliz Setter köpekleri, son derece nazik ve iyi bir huy yapısına sahip köpeklerdir. Kararlı bir yapısı vardır. Tuvalet eğitimi için zaman harcamak ve sabırlı olmak gereklidir. Eğitirken sevgi ile destekleyeceğiniz eğitim metotları bu köpeklerin duygusal özelliklerine uygun olacaktır. Diğer köpekler ile ve insanlarla bir arada olmaya ihtiyaç duyarlar. Oyuncu yapıları vardır ve bekçi köpeği olarak yetiştirilmemesi gereken türlerden biridir.

Güçlü bir burun yapısına sahip olan bu köpekler, süratleri ile bilinirler. Dayanıklı yapıya sahiplerdir. Sıcak havalarda da soğuk havalarda da uyumlu yapıları vardır. Çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Av köpeği oldukları için egzersiz ihtiyaçları üst düzeydedir ve apartman hayatına uyum sağlayamazlar.

Kendi başlarına gezmeyi seven bu köpekleri sık sık kontrol etmek gereklidir. Aksi halde İngiliz Setter’iniz bahçeyi kazarak veya bulunduğu yerdeki yüksek duvarlardan bile atlayarak kaçıp kendi başına dolaşmaya çıkıp sizi merak içinde bırakabilir.

İngiliz Setter köpekleri küçük yaşlardan itibaren iyi eğitim alması gereken köpeklerdendir. Havlamaya eğilimleri fazla olduğundan bununla ilgili eğitimlerin de erken yaşta verilmesi gereklidir.

İngiliz setter bakımı

İngiliz Setter Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İngiliz Setter köpekleri, düz ve orta uzunlukta tüylere sahiplerdir. Genel görünümlerinin korunması ve tüylerinin sağlıklı olabilmesi için düzenli olarak taranmaları gereklidir. Tüy dökme mevsiminde daha hassas hale geleceklerinden bu dönemlerde hem köpeğe hem de bakımına ekstra dikkat gösterilmelidir. İngiliz Setter bakımında bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da, parmaklarının arasında bulunan tüylerin kısa tutulması gerektiğidir. Ayrıca köpeğin tırnakları da sık sık kontrol edilmeli ve mümkün olduğunca tırnaklar kısa tutulmalıdır.

Bir diğer Britanya kökenli patili dostumuz olan İngiliz Pointer yazımızı okumanızı mutlaka öneririz. irlanda setteri

İrlanda Setteri

Setter türü köpeklerin tümünde olduğu gibi İrlanda Setteri de oldukça hareketli yapıya sahip bir köpektir. Her ne kadar bir av köpeği olsa da hareketleri ve karakteri nedeniyle İrlanda’da ev hayatı için de tercih edilen bir dost olmuşlarıdır.

Kızıl tüylerinin ona kattığı güzellik ile hayranlık uyandırsa da aslında ilk İrlanda Setter köpekleri kızıl değil kızıl ve beyaz karışımından oluşan tüy yapısına sahiplerdi. Avcılar için beyaz ve kızıl renkte tüylere sahip olmaları av alanında görülebilmeleri için bir avantaj oluşturduğu için, avcılar tarafından çok tercih edilmişlerdir. 19. Yüzyıldan sonra yetiştirilen ve bugünkü halini alan İrlanda Setter köpekleri ile beyaz ve kızıl renkler yerini sadece kızıl renkli köpeklere bırakmıştır.

Setter türleri arasında yer alan İrlanda Setter köpeklerinin özelliklerini genel anlamda ele alırsak; bu köpeklerin ortalama ömürleri 11 ile 12 yıl arasında değişmektedir. Erkek köpeklerin ağrılıkları 30 ile 34 kg arasında, dişi köpeklerin ağrılıkları ise 26 ile 29 kg arasında değişmektedir. Kürk renkleri genelde kızıl kestane olsa da siyah renk köpeklere de rastlanmaktadır. Patilerinden başlamak üzere tüm bedeni uzun tüyler ile kaplıdır ve kulakları sarkık ve uzundur. Burun rengi ise genelde kahverengi veya siyahtır.

İrlanda Setter Bakımı

İrlanda Setter Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüm bedeni uzun tüyler ile kaplı bu köpeklerin tüy bakımı ihtiyaçlarının düzenli olarak giderilmesi önemlidir. Egzersiz ihtiyaçları, hareketli yapıları nedeniyle çok üst düzeydedir. Her dün düzenli olarak açık alanlarda dolaştırılmalı ve köpeğin koşarak enerjisini atması sağlanmalıdır. Tırnak, kulak ve ağız temizlikleri ve bakımı da periyodik bakımları arasında yer almalıdır.

setter türleri - gordon setter

Gordon Setter

Gordon Setter köpekleri sosyal ve cesur özellikleri ile bilinirler. Zeki, hareketli ve mağrur bir cinstir. Tam bir avcı köpeği olan Gordon Setter uysal yapıdadır. Irkın ait olduğu ülke Birleşik Krallık’ tır. Ortalama olarak yaşam süreleri 12 yıldır. Kiloları ise 26 ile 44 kilo arsında değişmektedir. Soğukkanlı ve özgüven doludurlar.

Gordon Setter Bakımı

Gordon Setter Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gordon Setter köpekleri, bakım ihtiyaçları fazla olan köpeklerdendir. Periyodik bakımlarının iyi takip edilmesi gereklidir. Düzenli olarak tüy bakımları yapılmalı ve tüyleri taranmalıdır. Setter özellikleri arasında genel olarak tüm türlerin sahip olduğu çok fazla hareketli olma özelliği bu türde de bulunduğundan, fiziksel egzersiz ihtiyaçları fazladır. Her gün yürüyüşe çıkarılmalı ve koşmaları sağlanmalıdır.

İtalyan pointer

İtalyan Pointer

Setter türleri üzerine bir içerik hazırlarken diğer seçkin av köpekleri arasında gösterilen Pointerlara da yer vermemiz gerektiğini düşündük. İtalyan Pointer cinsi köpekler tazılara benzer bir kemik yapısına sahiptir. Koku alma duyuları son derece gelişmiştir. Bakımlarının ve eğitimlerinin kolay olması ve çocuklarla iyi anlaşmaları nedeniyle aile hayvanları olarak nitelendirilmektedirler. Ortalama 12-13 yıl yaşam süreleri vardır.

Fransız Puantiyeri

Fransız Puantiyeri

Fransız Puantiyeri cinsi köpekler son derece güçlü hayvanlar olmasına rağmen aynı zamanda atik de sayılabilirler. Ailelerine son derece sadıktırlar ve itaatkar dostlar olarak bilinirler. En çok öne çıkan yetileri koku alma duyularının kusursuz olmasıdır. Ortalama 60 cm boyunca ve 30 kg ağırlığında olurlar.

Setter türleri ve özellikleri konusunda ayrıntılı bilgiler sunduğumuz bu içeriğimizin ardından “En iyi bekçi köpeği türleri” üzerine araştırmamızı da mutlaka okumanızı öneririz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!