Cane Corso Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Dünyanın en güçlü köpek türleri arasında yer alan Cane Corso İtaliono cinsi köpeklerin özellikleri, bakımı, beslenmesi ve eğitimi hakkında bilgiler yazımızda yer alıyor.
Cane Corso Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi
80
okunma
Güçlü bir yapıya sahip olan Cane Corso özellikleri bakımından çeviklik, atletik olma ve sahibine duyduğu sadakat ile öne çıkmaktadır. Cane Corso Italiano cinsinin eğitim ve egzersiz ihtiyaçlarının da orta seviyelerde olması, başta domuz avı olmak üzere tüm av türlerinde elverişli olmasını sağlamaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde ortaya çıkan bu köpekler, İtalya kökenli köpek ırklarından biri olarak bilinmektedir.  Mavi gri, Kızıl kahve, kahve ve siyah tüy rengine sahip olan cins, daha çok siyah ve kızıl kahve renkleri ile öne çıkar.

Cane Corso Özellikleri

cane corso özellikleri
Maddeler halinde Cane Corso Italiano özelliklerine bakacak olursak, genel özelliklerinden şu şekilde bahsedebiliriz.
  • Enerji düzeyleri, ortalamanın üzerindedir. Bu nedenle farklı birçok amaç için tercih edilebilen bu köpekler, avcı köpeği olarak da bir hayli iddialıdır.
  • Başka köpek ve hayvanlarla geçinme becerileri biraz düşük olmasına karşın, iyi bir eğitimin ardından daha uyumlu hale gelebilirler.
  • Oyunculukları orta seviyededir.
  • Soğuk ve sıcak hava şartlarına dayanıklıdırlar.
  • Yüksek koruma içgüdüsüne sahip olmaları, Cane Corso sahiplerine ayrı bir güven verir. Kendisine ilgi gösteren insanlara karşı koruyucu yapıda oldukları gibi, mekân korumasında da oldukça yüksek koruma içgüdüsüne sahiptirler.
  • Eğitilebilirlik seviyelerinin iyi düzeyde olması da onların en dikkat çeken özellikleri arasındadır.
  • Güçlü fiziki yapıları onlara asil bir görüntü verirken, koruma köpeği olarak kullanılmalarına neden olan önemli özelliklerinden biridir.
  • Yaşam süreleri ortalama olarak 10 yıldır.
  • Tek batında 4 ile 6 arasında yavru dünyaya getirirler.
  • Günlük ortalama 12 saat uyuyabilir olsalar da yaşlı olanları, 16 saatten daha fazla uyuyabilmektedir.
Kas yapıları fazlasıyla gelişmiş olan Cane Corso cinsinin erkekleri 45-50 kg aralığında olurken, dişileri ise 40-45 kilo aralığındadır. Boyları ise erkeklerde 64-68 santimetre arasında, dişilerde 60-64 santimetre arasındadır.

Cane Corso Italiano Bakımı

Fazla tüy dökmeyen yapıya sahip olan ırk, bakım konusunda fazla zorluk yaşatmamaktadır. Tüy ve cilt yapısının sağlıklı olması için yapacağınız rutin taramalar, onların kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olacaktır. Banyoları ise düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Ayda birkaç kez banyo yapmaları yeterli olacaktır. Ayda bir kez banyo yaptırmak ve haftada bir kez fırçalamak yeterli olsa da daha sağlıklı olmaları için, bu sayıları biraz daha artırmak daha rahat hareket etmelerini sağlayacaktır.

Cane Corso Beslenmesi

Günlük yiyecekleri kuru mamayı iki porsiyon şeklinde vermek hassas mideleri nedeniyle yaşayacakları şişkinliğin önüne geçecektir. Midelerinin hassas olması ve hızlı yemek yemeleri nedeniyle, şişkinlik sorunları bu cins köpeklerde sık görülür. Hazır köpek mamaları, kemik ve kemik suyu, et ya da et yemekleri ile beslenmeleri daha uygun olsa da genellikle yemek konusunda fazla seçici hayvanlar değildirler. cane corso eğitimi

Eğitim

Çocuklarla iletişimleri orta seviyelerde olan Cane Corso, diğer hayvanlara karşı da fazla anlaşabilir yapıda değildir. Bu nedenle iyi bir eğitim verilerek, bu olumsuzluklar ortadan kaldırılmalıdır. Tek başlarına serbest dolaşımları kısıtlanmalıdır. Eğitilebilirlik seviyeleri iyi olsa da daha sağlıklı bir eğitim ve sahibi ile iletişim için, daha önceden köpek sahibi olmamış kişilerin doğrudan Cane Corso sahibi olmaları tavsiye edilmemektedir. Bu cins köpekler çenesi en güçlü köpek cinsleri arasında zirveyi paylaşmaktadır. Dünyanın en güçlü köpek cinsleri içeriğimizi inceleyerek benzer cinsler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!