Köpeklerin hamilelik süresi ve belirtileri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Köpekler hamile kalır mı ? Erkek köpeklerde hamilelik olur mu olmaz mı ? Peki ya dişi köpeklerde hamilelik süresi ne kadar sürer hepsi makalemizde..
Köpeklerin hamilelik süresi ve belirtileri
69
okunma
Köpekler yıllardır insanoğlunun en sadık dostlarıdır. Sevgi dolu bakışları, insan canlısı yapılarıyla birlikte sevimli dostlarımız evlerimizin de birer parçası olmuştur. Köpeklerin hayatları boyunca geçirdiği pek çok evre vardır. Yavru oldukları dönemden yetişkin oldukları döneme kadar sadık dostlarımızın her zaman yanında olmak önemlidir. Köpeklerde hamilelik süreci de bu evreler arasındaki belki de en heyecan verici dönemleri başında gelir. Hem köpek dostlarımızın kendileri için hem de sahipleri için yaşanan heyecan hamilelik döneminden itibaren geçerli olarak doğuma kadar devam etmektedir. Yaşam evreleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken dönemleri başında geldiğinden dolayı bu sürecin tamamında özen gösteren faktörlere dikkat etmek gerekir. Hamile köpeğinizin doğum sürecine kadar sağlık sorunları yaşamadan başarılı bir hamilelik dönemi yaşaması onunla ne kadar ilgilendiğinizle yakından alakalıdır. Yavruların dünyaya gözlerini açmasında da sağlıklı olmalarını sağlayan tamamen hamilelik döneminde geçirilen süre olarak kabul edilmektedir. Bu içeriğimizde köpeklerin hamilelik süresi hakkında edineceğiniz bilgilerin yanı sıra hamilelik dönemine ait tüm bilgileri de edineceksiniz. Köpeklerin hamilelik süresi hakkında edineceğinizi bilgilerle hayatlarının bu evresinde onlara bilinçli bir şekilde destek olmanız mümkündür. Aynı zamanda yavruların dünyaya sağlıklı şekilde gözünü açmalarına yardım etmek mutluluğu evcil dostlarınızla paylaşırsınız.

Köpeklerde Hamilelik Süresi Kaç Gün?

köpeklerde hamilelik belirtileri
köpeklerde hamilelik belirtileri Köpeklerde hamilelik süresi 58-68 gün arasındadır. Çiftleşme tarihlerinden itibaren hamilelik görülmediğinden dolayı hamileliğin ne zaman yaşandığını net olarak anlamak çoğu zaman mümkün değildir. Hamileliğin ilerleyen aşamalarında karınlarının şişmesiyle birlikte hamilelik süresinin başladığını anlayabilirsiniz. İçgüdüsel olarak annelik duygularını yoğun bir şekilde yaşamaya başlayan köpek dostlarımız, hamilelik süresi olan 2 ay boyunca belli başlı belirtiler de göstermektedir. Erken aşamadaki dönemde ve geç aşamadaki dönemde davranış değişiklikleri başta olmak üzere belirli değişimler görülür. Köpeklerde hamilelik süresinin öncesinde doğum gerçekleşmesi durumunda yavrular erken doğumla dünyaya gelir. Ortalama sürenin üzerinde dünyaya gelirlerse geç doğum olarak dünyaya gelirler. Her iki durumda da veteriner kontrolünün normal doğum sürecine göre daha titiz yürütülmesi gerekir.

Köpeklerde Hamilelik Süresi Irka Göre Değişir mi?

Köpeklerde hamilelik süresi ırka göre değişir. Küçük köpek ırklarıyla büyük köpek ırkları arasında fiziksel farklılıklar nedeniyle yaşanabilen süre değişimi genellikle ortalama süreyle arasında büyük farklılıklar görülmez. Köpek ırklarında genetik değişimler bulunduğundan dolayı yaşanan ırka göre değişen hamilelik süreci hakkında sahip olduğunuz evcil hayvanınız için uzman veteriner hekime danışarak doğum için ortalama süreyi öğrenebilirsiniz.

Köpeklerde Hamilelik Sürecinin Evreleri

Hamilelik süresinin başlangıcı köpeğin çiftleşme döneminden itibaren görülmektedir. Dişi köpeğin yumurtlaması sonucunda yumurta spermle buluşur ve döllenme aşaması gerçekleşir. Döllenmenin ardından bölünme sağlanarak embriyo oluşur. Embriyonun rahme yerleşmesiyle gelişme dönemi başlar. Rahim içerisinde büyümeye devam eden embriyoda organlar ve diğer vücut mekanizmaları oluşur. Embriyo döneminin sonrasında embriyodan yavruya dönüşme süreci başlar. Köpeğin hamilelik süresi sonu olan 58-68 günün ardından hamilelik süreci tamamlanır.

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde hamilelik belirtileri görülmesi çiftleşmenin ardından gebelik döneminin başlamasıyla birlikte gözlemlenmektedir. Hamileliğin başlarında anlaşılması zor olsa da ilerleyen dönemlere geçildiğinde fark edilebilir hale gelen belirtiler gösterirler. Köpeğinizin gösterdiği belirtilerin anlaşıldığı andan itibaren emin olmak için veteriner kontrolüne gidebilirsiniz. Bazı köpekler ilk ayın ortalarında bazılarıysa ilk ayın sonlarında hamilelik belirtileri gösterirler. Köpeklerde hamilelik belirtileri:
 • Davranış değişimleri
 • İştah değişimi
 • Memede şişlik ve renk değişimi
 • Karın şişmesi
 • Yorgunluk, uyku hali
 • Sindirim sorunları
 • Kusma

Davranış değişimleri

Hamilelik döneminde olan köpeğinizde davranışlarda bariz değişimleri görmeniz olasıdır. Köpeklerin anne olmaya hazırlandığı dönemde sinirli oldukları zaman zaman net bir şekilde çevresine de yansır. İçgüdüsel olarak geliştirdiği şefkat davranışıysa sinirlilik halinin hemen peşinden görülebilmektedir. Bazen sevecen bazense asabi davranışlar sergilemesi doğasında olmasa bile köpeklerde hamilelik belirtileri arasında yer alır.

İştah değişimi

Yemek yeme alışkanları her köpek için farklıdır. Köpeklerde hamilelik süresi boyunca iştah değişimi yaşanması önemli belirtiler arasında görülmektedir. İştahlarındaki artışa bağlı olarak hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Her zaman yedikleri mamadan daha fazlasını isteyebilirler. Nadiren de olsa farklı besinler tüketme eğiliminde olduklarını görebilmek mümkündür. Favori mamalarına karşı ilgisizlik duyabilirler.

Memede şişlik ve renk değişimi

Köpeklerde hamilelik süresi boyunca yavaş yavaş memede büyüme gözlemlenir. Hamileliğin ilerlediği evrelerde doğuma hazırlık sürecinde en büyük halini alır. Bunun nedeni yavru köpeklere yeterli besin kaynağı oluşturabilmektedir. Memede büyümenin yanı sıra renk değişimlerinin görülmesi de söz konusudur. Hamilelik ilerledikçe meme uçlarında daha pembe renk görülür.

Karın şişmesi

Yavrular rahimde büyüdükçe anne köpeğin karnı daha fazla şişer. Köpeklerde hamilelik döneminde en net işaretlerden biri olmasıyla birlikte karında şişlik iki haftalık süre içerisinde görülebilir seviyeye ulaşır.

Yorgunluk

Aktif köpek cinslerinde bile hamilelik sürecinden itibaren başlayan harekette azalma gözlemlenebilmektedir. Harekette azalmayı takip eden yorgunluk ve sürekli uyku hali dişi köpeklerin enerjilerini toplaması için köpeklerde hamilelik belirtisidir.

Sindirim sorunları

Sindirim sistemlerindeki değişim nedeniyle köpeklerde hamilelik belirtisi olarak kabızlık gibi problemlerin yaşanması doğal vücut tepkisidir. Rahimde artan baskı nedeniyle yaşanan sindirim sorunlarının çok ciddi hale gelmesi durumunda vakit kaybetmeden veterinerden yardım almanız gerekir.

Kusma

Köpeklerde hamilelik sürecinde kusma tepkisi ortaya çıkabildiğinden dolayı bu durumda endişe etmeden sakin bir yaklaşım gerekir. Hamileliklerine bağlı olarak hormonlardaki değişime kusma reaksiyonlarıya yanıt vermeleri durumu genellikle ilk iki haftada görülür.

1 Aylık Hamile Köpeklerde Belirtiler

Hamilelik belirtileri köpeklerde ilk haftalarda oldukça azdır. Köpeklerde erken hamilelik döneminde herhangi gözle görülür bir değişim yaşamadan bile geçen süreçler mevcuttur. Gözle görülebilir belirtilerin ilki yorgunluk, iştah değişimleri ve kusma gibi belirtiler ise 2.haftayı takip eden süreçler içerisinde görülür. Erken dönemdeki hamilelik evresinde 3. haftadan itibaren bariz bir şekilde hamileliklerini fark edebilirsiniz.

2 Aylık Hamile Köpeklerde Belirtiler

Hamilelik döneminde olan belirtileri yukarıda paylaşmıştık. Köpeklerde hamilelik süresi ilk ayını tamamladıktan sonra takip eden ikinci aylık süreç içerisinde meme büyümesi, karında şişme görülebilir. Yürüyüşte değişim gibi fizyolojik olarak da daha belirgin bir şekilde hamilelik dönemini yaşadıkları dönemdir. Dişi köpek karnında yavruların görülmeye başlaması ise doğumdan önce 50.günden itibaren belirginleşmeye başlar. Yavruların hareketlerinin de görülmeye başladığı bu dönem olduğundan dolayı veteriner kontrollerinde doğumda kaç yavru olacağını öğrenebilmeniz mümkündür. Doğumun nasıl olacağına dair son kararı uzman hekim verir. Anne adayı dişi köpeğinizin karnında kaç yavrusu olduğunu da ultrason görüntüleme yöntemi kullanarak sizinle paylaşır.

Hamile Köpek Psikolojisi Nasıldır?

Hamilelik süreci köpekler için hormon değişimlerinin yaşandığı ve duygusal olarak daha hassas bir dönemdir. Annelik içgüdüsüyle hareket etmeye başladıklarını görebilmek başlı başına psikolojilerinin durumunu anlayabilmek için yeterlidir. Fiziksel açıdan daha az aktif olduklarından dolayı kendilerini stres altında hissedebilirler. Doğuma hazırlık sürecinde köpekler için güvenli alanda olduklarının farkında olma isteği zirveye çıkar. Doğan yavruların koruma altında olmasına yönelik olarak psikolojileri davranışlarıyla birlikte değişim gösterir. hamile köpek psikolojisi
hamile köpek psikolojisi Köpeklerin hamilelik psikolojisi tıpkı fiziksel olarak desteklenmeleri gerektiği gibi büyük öneme sahiptir. Sahipleriyle daha fazla zaman geçirmek istemeleri gözlemlenir. Bu dönem boyunca onlara karşı daha anlayışlı, daha yakın bağ kurmanız hamileliklerini sağlıklı şekilde geçirmelerini sağlar. Kaygı yaşayacakları ortamlardan kaçınmalarını sağlamak ve onlar için huzurlu ortam sağlamak köpeklerin hamilelik süreçlerini anlamanızla birlikte gelişir. Hamilelik psikolojisinde olan köpeğiniz diğer hayvanlara karşı davranışlarını da değiştirecektir. Aynı ortamda birden fazla evcil hayvanınız yaşıyorsa aralarındaki dengeyi sağlamak önemlidir.

Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım?

Köpeğinizin hamile olduğunu anlamak ilk etapta zorlu olduğundan dolayı birden fazla belirti mevcutsa emin olmak için veteriner hekim kontrollerini gerçekleştirmek gerekir. Hekim tarafından köpeğinize yapılacak olan muayenin yanı sıra aynı zamanda test yapma ihtiyacı ortaya çıktığında gerçekleştirilen testlerle birlikte köpeğinizin hamile olduğunu anlayabilirsiniz. Kontrollü çiftleşme dönemi yaşayan köpeğiniz için, çiftleşmenin ardından takvim tutarak veteriner hekime gebelik için ne zaman muayene edilmesi gerektiğiniz anlayabilirsiniz. Ultrason yöntemi köpeğimin hamile olduğunu nasıl anlarım? sorusundaki en popüler yanıttır. Dişi köpeğinizin karnının içerisinde olan hareketliliği yavruların kalp atışına göre belirleme avantajı bulunan yöntemin sağlıklı bir şekilde tespit gerçekleştirmeyi kolaylaştırır. Anne köpeklere göre yavrularda daha hızlı kalp atışları fark edilebilir düzeydedir. Röntgen yöntemi köpeklerde, ultrason yöntemine göre daha uzun bir sürenin ardından gerçekleştirilen alternatif hamilelik öğrenme yöntemidir. Köpeklerde hamilelik süresinin ikinci ayında uygulanabilen tercih edilen yöntemlerden olmasıyla yavru köpeklerin sayısını doğru ve kesin sonuçla bilgilendirilmesini sağlar. Bu yöntemde kullanılan ışınlara karşı sadece gerektiği durumlarda tercih edilir. Köpeğim hamile mi? hakkında kafası karışık olan köpek sahiplerindenseniz tüm bu yöntemleri hamilelik süreci içerisinde köpeklerinizin sağlığını koruyarak sağlayabilmeniz mümkündür.

Hamile Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hamile köpek bakımı özen ve sabır gerektiren bir süreci kapsar. Hamilelik belirtilerinin gözlenmeye başlamasıyla birlikte köpek sahiplerinin evcil dostlarına bakımları konusunda yardımcı olmaları onları rahatlatır.

Rahat bir ortam sağlayın

Köpeğinizin hamilelik sürecinde onun bakımını yapmak için uygun ortam şartlarını sağlamanız önemlidir. Yataklarının rahat olması dinlenme ihtiyaçlarını gidermeleri için oldukça iyi bir ortam sunar. Konforlu ortamda olmalarını hissetmeleri sayesinde hamilelik sürecinde bakımlarını yapmak kolaylaşır.

Temizlik

Gebelik sürecinde köpeğinizin yaşam alanında temizlik son derece önemlidir. Hijyen kontrollerini sık sık yapmak bu dönemde oluşabilecek enfeksiyon ve hastalık gibi sorunları ortadan kaldırır. Riskli bir doğum süreci yerine çok daha iyi şartlarda olmaları için bulundukları alanı temizlemeniz gerekir. Hamilelik döneminin ilerleyen aşamalarında temizlik ihtiyacı daha sık görülür.

Sık aralıklarla su verin

Temiz su içebilecekleri şekilde hamilelik dönemlerinde hamile köpeklerin bakımını yaparken su kaplarını kontrol etmeniz gerekir. Hamile köpek bakımında en çok göz ardı edilen konulardan biri olması nedeniyle su kayıplarını hızlı bir şekilde giderebilecekleri su tüketme eğilimleri fazladır.

Doğum ortamını hazırlayın

Köpeklerin hamilelik süresi tamamlanmadan önce doğum ortamını hazırlamak bakımlarının parçalarından biridir. Hazırladığınız alanında öncelikli olarak güvenli ve rahat olması yavruların bakım ihtiyaçlarının anne köpek tarafından karşılanması için de önemlidir. Bakım için veteriner hekimin uyarılarını da dikkate alarak köpeğinizin gerekli ekstra ihtiyaçları karşılamanız da tüm hamilelik sürecinin başarıyla tamamlanmasını sağlar.

Hamile Köpeklere Sağlık Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hamile köpekler için sağlık bakımlarının yapılmasında parazitlere dikkat edilmelidir. Köpeğinizin parazietlere karşı korunması hamilelikte yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir. Sağlık bakımının yapılmasında köpeklerin hap veya diğer ilaçları kullanması genellikle tavsiye edilmez. Parazit sorununa karşı öncelikli olarak dışkı testi başvurulan yöntem olmakla birlikte doğum öncesinde gerekli olduğu durumlarda parazit aşısı uygulaması yapılması gerekir. Veteriner tarafından gerekli kontrollerin ardından sağlık bakımları sorunsuz olarak ilerler. Hekim tarafından verilmeyen, gelişigüzel kullanılan ilaçlar ve aşılar hamilelik dönemindeki köpekler için ciddi sonuçlar oluşturabilmektedir. Pire sorunu oluşan hamile köpeklerde sağlık bakımının yapılmasında damla tipi uygulamaların yapılması tavsiye edilir. Sık sık kaşınma durumu dikkatinizi çektiği anda pire olup olmadığının kontrollerini yaptırmak gerekir. Doğumu yaklaşan köpeklerin hamilelik süresinin ne zaman sonlanacağı tam olarak bilinmediğinden dolayı acil duruma karşı hazırlıklı olmak gerekir. Veteriner kontrollerinin aksatılmadan yapılmasının yanı sıra doğum planının önceden düşünülerek uygulanması önemlidir.

Hamile Köpeklere Hangi Aşılar Yaptırılır?

Hamile köpeklerde yenen her besin, uygulanan her aşı doğrudan yavruya geçer. Aşı yaptırmanın riskli olarak kabul edildiği köpeklerde hamilelik sürecinde zorunlu olmadıkça bu işlem yapılmaz. Zorunlu olduğu durumlarda veteriner tarafından belirlenen aşılar yapılmaktadır.

Hamile Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Köpeklerin beslenme ihtiyaçlarının yaşamlarının farklı süreçlerinde değişken ihtiyaçların karşılanması için gerekli olan seviyede tutulması gerekmekte olan gereksinimleridir. Hamile köpek beslenmesinde normal bir köpeğe göre alınması gereken kalori oranı daha yüksektir. Yavruların yeterli beslenmesini sağlamaya yönelik olarak ihtiyaç duydukları bu gereksinimlere doğru ürünlerle yanıt vermek büyük öneme sahiptir. Hamile köpekler için mama tercihlerinde hamilelik dönemine özel olarak üretilen mamaları kullanabilirsiniz. Kalori fazlasının yanı sıra aynı zamanda kalsiyum, protein gibi besin ögelerini içeren mamalar hem dişi köpekleri hem de yavrularının beslenmesine katkı sağlar. Sindirim sorunları yaşamamaları için köpeklerin hamilelik süresi boyunca beslenme alışkanlıklarında porsiyonlarını düzenlemek önemlidir. Gün içerisinde sık ama küçük porsiyonlarla beslenmelerini sağlayacağınız şekilde beslenmelerini sağlamanız gerekir. Köpeklerin gebelik dönemi beslenme ihtiyaçlarında takviye besin gıdalarının kullanılması veteriner hekim tarafından önerilebilmektedir. Diyet planını reçetesiz şekilde oluşturdukları gibi beslenme takviyelerine uygun şekilde beslenme planını hazırlamak yeterlidir. Hamilelik döneminin sonlarına yaklaştıkça köpeklerin artan kiloları nedeniyle normalde ihtiyaç duyduklarından daha fazla gıda almaları önerilir. Son döneme gelene kadar kademeli olarak besin artışı planı izlenir.

Hamile Köpek Yıkanır mı?

Hamile köpeklerin doğru su sıcaklığında yıkanmasında genellikle bir sakınca görülmez. Karın bölgesine dikkat edildiği sürece olumsuzluk yaşanması riski olmamasına rağmen eğer çok kirli değilse hamilelik dönemi sonrasında yıkanması tavsiye edilir. Yıkamanın hassas bir şekilde gerçekleştirilmesi köpeğinize ve yavrularına zarar gelmesini önler. Hormon seviyelerindeki değişimler nedeniyle strese karşı hassasiyetleri daha yüksek olduğundan dolayı yıkanmaları stres seviyelerini arttırabileceğinden tavsiye edilmez.

Köpeklerde Doğuma Hazırlık Süreci

Köpeklerin hamilelik döneminin sonlanmaya başladığı süreçte doğuma hazırlık yapmaya başlamak gerekir. Doğum hazırlığını gerçekleştirmede en uygun doğum yerini seçmek, rahat olmalarını sağlamak doğumu kolaylaştırır. Hazırlık sürecinde onların başını okşayarak güvende hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Doğum anı öncesinde kasılmalara karşı vücutlarını gevşetmelerinde yardımcı olmanız bu sayede mümkündür.

Hamile Köpeklerde Doğum

Köpeklerde hamilelik süresi tamamlandıktan sonra doğum anına hazır olurlar. Bazı köpekler yavrulamadan önce kendileri için hazırlanan yere sürekli girip çıkabilirler, etrafta koşabilirler, yeri eşeleyebilirler ve iştahta kesilme yaşayabilirler. Doğum başlangıç anında dişi köpeğin kasılmaları az şiddetli olarak başlayarak rahim ağzı bölgesinde gevşeme görülür. Kasılmaların şiddeti artmaya başladığında doğum aşamasına geçilmiştir. Yavrunun dünya gelmesi için şiddeti yüksek seviyede kasılma durumları oluşur. Dişi köpeğin yavrulaması 30-60 dakikada aralıklarla sürer. 10-15 dakika içerisinde bir yavrunun doğum süresi tamamlanır. Doğum esnasında anne köpeğin ara verdiği durumlar yaşanabilmektedir. Normal şartlar altında hamile bir anne köpeğin yavrularının tamamını 24 saatlik süre içerisinde dünyaya getirmesi normaldir. Bu süreyi aşan doğumlarda acil olarak veteriner hekimle iletişime geçmeniz oluşabilecek riskleri önler. Doğumun tamamlandıktan sonra rahimde yer alan plasentanın dışarı çıkması beklenir. Yavruların doğumunun ardından geçen süre içerisinde beraberinde plasentaları da dışarıya çıkması gerekir. 12-15 dakikaya kadar her yavru için plasenta dışarı çıkmazsa yine veteriner hekimden müdahale edilmesi istenebilmektedir. Hem doğum anında hem de doğum sonrasında köpeğinizin yanında olarak onun tüm ihtiyaçlarını karşılamak hamilelik sürecinde olduğu gibi doğumu da kolaylaştırır. Köpeğin doğum sonrasında yavrularını temizlerken kordonundan ayrılmalarını sağladığından emin olun. Kordondan temizlenmemeleri durumunda veteriner hekimden yardım almanız gerekebilir. Köpeklerde Doğumda Dikkat Edilmesi Gerekenler Doğum yapacak olan ve doğumu başlamış olan köpekler için sağlık durumları hakkında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tetikte olmak gerekir. Doğumda en çok dikkat edilmesi gereken durumlarda veteriner hekimin müdahalesi zorunludur.
 • Anne köpekten yeşil akıntı gelmesi
 • Titreme
 • İlk yavru öncesi kanlı ya da yeşil sıvı
 • Kasılma sonrasındaki 2 saatlik süre içerisinde yavrulama başlamaması
 • Doğum zamanı gelen köpeğin yavrulamaya başlamaması
 • Vücut ısısında sürekli düşüş

Köpeklerde Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin hamilelik süresinden doğumuna kadar olan tüm aşamaları tamamladıktan sonra doğum sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere de önem verilmelidir. Doğumu takip eden süre içerisinde köpeğinizde bazı önemli komplikasyonlar gelişebilir.

Eklampsia

Kaslarda titreme, güçsüzlük gibi belirtilerle başlayan eklampsia durumu annenin süt üretimiyle birlikte görülür. Bağırsaklardan yeterli miktarda kalsiyum emilememesi nedeniyle yaşanır. Kalsiyum takviyeleri alma durumunu gerektirebilmektedir.

Akıntı

Yavruları doğuran anne köpekte vajinal akıntı görülmesi durumu normal olarak kabul edilir. Kokulu, iltihap görünümünde olan ya da kanı fazla olan bir akıntı durumunda veterinerle iletişime geçmeniz en doğru seçenektir. Akıntı aşırı kanlıysa, kokusu varsa veya irin gibi görünüyorsa, köpeğiniz en kısa zamanda veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir.

Rahim İltihabı

Rahmde iltihaplanma doğum sonrasında köpeklerde görülebilen ciddi bir sağlık sorunudur. Plasentanın dışarı atılmaması nedeniyle gelişebilmesinin yanı sıra doğum esnasında yaşanan komplikasyonlara bağlı olarak da gelişmektedir.

Meme Enfeksiyonu

Meme enfeksiyonu doğum sonrasında anne köpekte emzirme esnasında fark edilebilir olan dikkat edilmesi gereken komplikasyonlar arasında bulunur. Meme uçlarındaki enfekte doku nedeniyle yavrularını emzirirken acı yaşamalarına yol açmaktadır. Emzirmeyi kesmeden devam ettiğinde meme enfeksiyonu meme uçlarından temizlenir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!