Dünyanın En Güçlü Köpek Cinsleri

Dünyanın en güçlü köpeği hangisidir? Çenesi en güçlü köpek cinsleri ve en güçlü köpek cinslerini çene kuvvetlerine göre sıraladık.

 Dünyanın en güçlü köpeği hangisidir?” sorusu her zaman için birçok kişinin merak ettiği bir konu olmuştur. Bu yazımızda en güçlü köpek cinsleri arasından bir sıralama yaptık. Çenesi en güçlü köpek türleri arasında yer alan canlılar güçlü yapılarıyla ön plana çıkmaktadır ve koruma görevlerini kusursuz bir şekilde yerine getirmektedir.

Çenesi En Güçlü Köpek Türleri

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan köpek türlerinden en ilginç, en kuvvetli ve çenelerinin uyguladığı basınç değeri (psi) en yüksek olan köpekleri ve özelliklerini derledik.

Basınç değeri olan “psi” İngiliz ölçü birimi olup; inç kareye uygulanan kuvvetin pound cinsinden değerine denir. Basınç değerinin anlaşılması için 1 psi= 0,07031 kg/cm2 =0,7031 ton/m2 karşılık gelmektedir.

Dünyanın En Güçlü 12 Köpek Cinsi

Bu listeyi hazırlarken köpeklerin çene kuvvetlerinden yola çıkarak çenesi en güçlü köpek cinsleri arasından bir sıralama yaptık.

 • Cane Corso

Dünyanın en güçlü köpeği Cane Corso’dur. Kuvvetiyle nam salan Cane corso türü köpekler, sahiplerine aşırı bağımlı olmakla birlikte, sahiplerini aşırı koruyucu bir davranış gösterirler. Ancak bazı durumlarda sahiplerini ısırmalarıyla da bilinmektedirler. Çenelerinin uyguladığı basınç değeri; eğitimsiz olanlarda ortalama 675 psi (474,57 ton/m2) ve eğitilmiş olanların uyguladığı ortalama basınç değeri ise 750 psi (527,3 ton/m2)’dir.

 • Orta Asya Alabay

Koruma amaçlı olarak kullanılan ve iyi birer avcı olan bu köpeklerin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Tarih boyunca savaşlarda kullanıldığı da bilinmektedir. Asya’da en güçlü köpek olarak kabul edilmektedir. Yabancılardan ve diğer hayvanlardan çok haz etmezler. Güçlü çene yapıları olan bu köpeklerin uyguladığı ortalama basınç değeri; eğitimsiz olanlarında ortalama 625 psi (439,41 ton/m2) ve eğitilmiş olanların uyguladığı ortalama basınç değeri ise 750 psi (527,3 ton/m2)’dir.

 • Kangal Köpeği

Türklerin yaşadığı bölgelere has olan ve Sivas Kangalı olarak bilinen bu köpek türü, dünyanın en güçlü köpek cinsleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Savunma amaçlı olarak büyütüldüklerinde sahiplerine güven verirler, tüm dünyada koruma köpeği denildiğinde akla ilk gelen türlerdendir.  Sivas kangalı özellikle çiftliklerde diğer hayvanları; kurtlardan, ayılardan korumak amacıyla beslenirler ve bu köpeklerin çenelerinin uyguladığı basınç değeri 743 psi (522,38 ton/m2)’dir.

 • Doberman

Genellikle bekçi köpeği olarak kullanılan doberman türü köpekler, zeki olmalarıyla bilinmektedirler. Dobermanlar hem kendinden emin görünümleri hem de güçleriyle güven duygusu oluştururlar. Çene kuvvetleri ise yaklaşık 600 psi (421,84 ton/m2)’dir.

 • Mastiff

İngiliz mastiffleri olarak bilinmektedir. Cüsse bakımından iri bir hayvan olan mastiff köpeği, heybetli görünümünün aksine nazik ve sakin karakteristik davranışlar gösterir. Günümüzde uysal bir köpek olarak bilinse de geçmişte savaşlarda yer almıştır ve daha çok çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Bu köpeklerin ısırma gücü 556 psi (390,90 ton/m2)’dir.

 • Rottweiler

Korumalık için eğitilebilen, güçlü bir köpek türü olan Rottweiler türü köpekler; binek bir aracı rahatlıkla çekebilecek kadar güçlüdürler ve çenelerin uyguladığı basınç değeri 328 psi (230 ton/m2)’dir.

 • Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldogları Amerika’da ve tüm dünyada oldukça popüler bir köpek türüdür. Amerikan kültürünün simgeleşmiş canlılarından biridir. Çok zeki bir ırk olmakla birlikte sevgi doludur. Sağlıklı bir yaşam için geniş ortamlara ihtiyaç duyar. Kaslı ve iri vücuda sahip bu köpek türü 305 psi ısırma kuvvetine sahiptir.

 • Alman Çoban Köpeği

Alman çoban köpeği ya da Alman kurdu olarak bilinen bu köpek türü oldukça popülerdir, ülkemizdeki hayvanseverler tarafından da sıklıkla tercih edilir. Büyük atletik, güçlü ve her koşula karşı dayanıklıdır. Alman kurdu, doğru yetiştirildiğinde iyi bir aile köpeği ve görevini çok iyi yerine getiren harika bir koruma köpeği olarak kullanılabilir. Isırma gücü 238 psi olan, çok güçlü çene yapısına sahip bir köpektir.

 • Amerikan Pitbull

Amerikan Pitbullu cesur, hareketli, güçlü ve atletik görünüme sahip bir köpek türüdür. Yabancılara karşı soğuk ve şüphecidir. İyi eğitim aldıklarında uysal olabilirler. Sahiplerine çok sıkı bağlarla bağlanırlar ve onu koruyabilmek için her şeyi göze alabilirler. Mülk bekçisi olarak kullanılan bu köpek ırkı, 235 psi ısırma gücüne sahiptir.

 • Hollanda Çoban Köpeği

Hollanda kökenli bu köpek ırkı; itaatkar, dikkatli ve sahibine bağlı bir köpek türüdür. Çiftçilere yardım ettiğinden çoban köpeği ismini almıştır. Hollanda çoban köpeği ayrıca bekçi köpeği olarak da son derece başarılıdır. Boyları 1 metreye kadar ulaşabilir ve çok atletik, heybetli bir görünüme sahiptirler. Eğitilebilir bir köpek türüdür, Avrupa’nın birçok yerinde rastlamak mümkündür ve 224 psi ısırma gücüne sahiptir.

 • Chow Cow

Ana vatanı Uzak Doğu’dur ve sıklıkla “Çin Aslanı” olarak adlandırılır. Son yılların en gözde evcil hayvanlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu ırkın eğitimi zaman zaman çok zor olabilmektedir. Çok güçlü olan chow cow köpeği, 220 psi ısırma gücüne sahiptir. Çov Çov ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Belçika Malinois Köpeği

Belçika kurdu olarak da bilinen bu köpekler, hem Fransa hem de Belçika’ya özgü bir köpek türüdür. Çok yüksek enerjiye sahip olan bu köpekler ayrıca çok zekidir. Eğitimi kolay olan bu köpek türü, iş köpeği olarak bilinir. Çok kolay eğitildikleri için askeri alanda tercih edilmektedirler, birçok ülkede polis köpeği olarak da hizmet vermektedirler. Hırslı ve güçlü bir karaktere sahip olan Belçika kurdu 195 psi’ye kadar ısırma gücüne sahiptir.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020

İlgili Yazılar

6 yorum

Popüler Yorumlar

en güçlü sıvas Kangalidir cane corso nerden çıktı

Yoruma git

hayır kangal en güçlü köpek olabilir ama herşey çene bassıncı deği

Yoruma git

kangal en güçlüsü dünyanın en güçlü çeneye sahip köpeği 1.sivas kangalı 2.bandog 3.cane corso

Yoruma git

Tüm Yorumlar

en güçlü sıvas Kangalidir cane corso nerden çıktı

Cevapla

hayır kangal en güçlü köpek olabilir ama herşey çene bassıncı deği

Cevapla

kangal en güçlüsü dünyanın en güçlü çeneye sahip köpeği 1.sivas kangalı 2.bandog 3.cane corso

Cevapla

haberiniz olsun Alabay kangalı yer.

Cevapla
HAPŞUU  -  7 Ocak 2021 / 12:20

DOBERMAN ÇENE KUVVETİ 228 PSI DIR

Cevapla

ben sivaliyım insanlar kangalı çok övüyor kangalımvar çobana yardım etmişliğim var en güçlü çene kangaldadır çalışmayla yapılmıştır cane corso 2. bandoge 3. dür kangal okdar güçlğü değil kafkafs çonban köpeği denilen var bitane o kangalı alabilir

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol