Hayvanlar ölünce nereye gider ?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Çeşitli dinlere göre hayvanlar ölünce nereye gider sorusunu yanıtladık. Sonuna kadar okumanızı öneririz.
Hayvanlar ölünce nereye gider ?
65
okunma

İnsanlar gibi hayvanlar içinde ölüm var olduğu için özellikle hayvanların öldükten sonra nereye gideceği pek çok kişi tarafından merak konusu oluyor. Canlı olan her varlık için ölüm bir gerçektir. Fakat ölüm sonrası hayvanların nereye gideceği ile ilgili kesin bir bilgi söylemek neredeyse imkansızdır. Fakat birbirinden farklı dini inançların bu konuda öne sürdüğü belli başlı durumlar mevcuttur.

 

Dinlerin her biri ölümden sonraki yaşama inanan ya da inanmayan da kendi içinde farklı inançlara sahip olan dinlerdir. Ele alındığında hayvanlar için ölümden sonraki yaşamın her birinde farklı olduğu görülüyor. Kimi dine göre hayvanların ruhlarının ölümsüz olduğu düşünülürken kimi dine göre de öldükten sonra hayvanların ruhlarının yeniden canlanmayacağına inanılır. Özellikle doğaya inanan ve doğanın kutsal olduğuna inanılan dinlerde genelde hayvanların yeniden yaşayacağı ve ruhlarının her zaman yaşayacağına inanılır.

 

İslamiyete Göre Hayvanlar ve Ahiret Hayatı

 

Tıpkı hayvanlar da insanlarda olduğu gibi özel ruha sahiptir ve ölüm duygusunu tadacaktır. İslamiyet’e göre hayvanların ölümden sonraki yaşamıyla ilgili kur’an-ı Kerim’de çok kısıtlı sayıda ayet bulunuyor.

 

Kur’an’da yer alan ayetlere göre hayvanlar için ölümden sonraki yaşam detaylı şekilde açıklanmasa da onlar için de ölümün var olduğu geçerli oluyor. Hayvanların diğer canlılara göre de ruhlarının yine oldukça özel olduğu ve onlara yeryüzünde eziyet edilmemesi gerektiği de ayetlerde ifade ediliyor. Bu yüzden de hayvana eziyet eden bir insan vefat ettiğinde diğer dünyada bunun hesabını vereceğine dair pek çok ayet buluyor. Hayvanların ölümden sonraki yaşamı ile ilgili islamiyette net bir durum bulunmasa da bir gün onların da öleceği biliniyor.

 

Hristiyanlık da Hayvanlar İçin Ölümden Sonraki Yaşam

 

Hristiyanlık dininde de yine hayvanlar için ölüm olması ile beraber onlar için de nasıl bir ölümden sonraki yaşamı bekledi merak konusu oluyor.

 

Hristiyanlık dininde de yine genel olarak hayvanların ölümden sonraki yaşamı ile ilgili net bir durum bulunmasada hayvanların Ruhani varlıklarını nasıl algılanması gerektiğini genelde kişilere bırakmıştır. O yüzden kişilerin kendi görüşleri doğrultusunda ölümden sonra hayvanların yaşamayacağına inanmak serbesttir.

 

Şamanizm'e göre hayvanlar ölünce nereye gider ?

 

Şamanizm dini ölümden sonraki yaşama inananı aynı zamanda bütün canlı varlıkların öldükten sonra doğada yeniden var olacağına inanan bir dindir. Bu sebepten dolayı bu dinde ölen hayvanların doğada yeniden var olacakları ve hayvanların ruhunu kutsal olduklarına inanılır. Şamanizm dinine göre hayvanların ve tüm canlı varlıkların doğada yeniden hayat bulacağına inanıldığı için doğaya zarar vermek kesinlikle yasak. Doğaya Karşı hassas davranmak gerektiğine inanılan Şamanizm dininde hayvanların öldükten sonra ruhlarının kutsal olduğu ve yeniden doğada canlanacağına inanılır.

 

Budizm'e göre hayvanlar ölünce nereye gider ?

 

Budizm dininde hayvanlara karşı her zaman sıcakkanlı ve iyimser bir yaklaşım olması gerektiği savunulur. Hayvanlara karşı kibar nazik olmak ve onlara zarar vermemek gerektiğine inanılır. Budizm dininde inanılan bir durum olarak genelde ölmüş insanların reenkarnasyon ile birlikte hayvanların bedenlerinde Can bulduğuna inanılır. Bu sebepten dolayı hayvanlara karşı ekstra nazik davranma gibi bir eğilimleri bulunur. Hayvanların ölümden sonraki yaşamı ile ilgili net bir bilgi bulunmasa da budizmde hayvanlara karşı iyi davranılması gerektiği her zaman savunulan bir durumdur.

 

Hinduizm'e göre hayvanlar ölünce nereye gider ?

 

Hindu yine inanan insanlar özellikle inekleri kutsal Sayar ve inekleri öldürmek bu dinde tamamen günahtır. Hayvanlara karşı ekstra iyi davranan Hindu dinine sahip olan insanlar hayvanların kutsal olduklarına inanırlar. Hayvanların ise ruhlarının tamamen ölümsüz olduğuna inanılır. Bir yandan cankarnasyonu ile birlikte ruhun ölümsüzleştiği başka Bir bedende can bulduğu ve hayvanların bu şekilde ölümsüz olduğuna inanılır. Hinduizm dini hayvanların ebedi ruhlarına inandıkları için çoğu hayvana da Tanrı olarak kabul eder. Kimi zaman inekler kimi zamanla yılanların kutsal olması gibi farklı inanışlar Hinduizm dininde bulunuyor. Özellikle ineklerin kesilmesi günah ve yasak olduğu için de bu dine inanan kişiler inekleri de kutsal olarak kabul etmek zorundadır.

 

Paganizm'e göre hayvanlar ölünce nereye gider ?

 

Bugün izin dilini açıklamak gerekirse efat eden canlıların doğada yeniden yaşam bulması ağaç bitki gibi farklı canlılara dönüşmesi gibi durumlara inanılır. Ölümden sonraki yaşama inanılan paganizm dininde hayvanların da öldükten sonra doğudaki bir canlıya dönüştüğüne inanılır. Bu yüzden hayvan insan ve tüm canlıların paganizm dininde doğada yer bulması ve ruhlarının bu şekilde devam etmesi gibi bir durum söz konusudur. Şamanizm dini ile çok benzeyen paganizm aynı şekilde hayvanların doğada yaşam bulması ve burada hayatına devam ettiğine inanan bir dindir. Pagan dinine göre bir hayvan öldükten sonra ruhunu herhangi bir ağaçta ya da bitkide bularak bu şekilde devam ettirebilir.

 

Animizm'e göre hayvanlar ölünce nereye gider ?

 

Doğanın bir bütün olduğuna inanılan bu dinde teker teker varlıkların birleşimi ile doğanın yaşamın devam ettiğine ve her şeyin akla bağlı olduğuna inanılır. Ölümden sonra hayvanların ruhlarının her türlü farklı bir nesnenin ya da fiziki durumunu içine girebildiğine ve yaşamlarının devam ettiğine inanılır. Doğanın içerisinde ya da doğada bulunan herhangi bir varlığın içerisinde yaşamların devam ettiği düşünülür.

 

Panteizm'e göre hayvanlar ölünce nereye gider ?

 

Panteizm dininde doğanın Tanrı ile aynı olduğu görüşü savunulur. Ölümden sonra yaşama inanılan Bu dine göre hayvanlar öldükten sonra farklı bir varlıkta hayat bularak yeniden yaşamaya devam ederler. Hayvanın ruhu sonrasında doğadaki herhangi bir canlıya ya da bitkiye geçerek yine burada yaşamaya devam eder. Panteizm dini doğal ve tanrıyı bir bütün olarak değerlendirdiği için bütün hayvanların insanların ve bitkilerin ölse bile yeniden yaşamının devam ettiği ve ruhlarının sonsuz olduğuna inanılır. Böylelikle hayvanlar için de ölümsüzlüğün var olduğu Bir bedende hayvan ölse bile ruhunun başka bedende canlanacağına inanılır.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!