Balina Etçil mi Otçul mu? Balinalar Ne Yer?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Balinalar etçil mi otçul mu sorusuna yanıt vermek için balinaların beslenme alışkanlıklarına bakmak gerekir. Bu canlıların ataları etçil kara memeleri olarak bilinmektedir. Bu canlılar hem etçil hem de otçul bir beslenme şekline sahip olabilirler.
Balina Etçil mi Otçul mu? Balinalar Ne Yer?
76
okunma

Balinalar etçil mi otçul mu sorusuna yanıt vermek için balinaların beslenme alışkanlıklarına bakmak gerekir. Bu canlıların ataları etçil kara memeleri olarak bilinmektedir. Bu canlılar hem etçil hem de otçul bir beslenme şekline sahip olabilirler. Çünkü beslenme alışkanlıkları türlerine göre bir hayli farklılıklar göstermektedir. Özellikle deniz memelilerinin yumurtaları ve deniz canlılarını yemek için oldukça iştahlı olduklarını söylemek mümkündür.

Bunların yanında otçul olarak tanımlananlar ise denizde bulunan çeşitli deniz bitkilerini yiyerek beslenebilirler. Özellikle menekşe balinası olarak bilinen sperm whale türü etçil balina türleri arasında yer almaktadır. Birçok türdeki deniz canlısını yiyerek yaşamlarını devam ettirmeye çalışırlar.

Bununla birlikte kaburga balinası olarak bilinen humpback whale balinası da otçul türlere örnektir. Bunlar da deniz içerisindeki yumurta ve bitkileri yiyerek beslenmeyi tercih eden türlerdendir. Kısacası balina etçil mi otçul mu sorusuna her ikisi de yanıtını vermek mümkündür.Balinalar Ne Yer?

Balinaların beslenme alışkanlıkları türlerine göre bir hayli farklılık göstermektedir. Bu canlıların etle ya da ot türleri ile beslendiklerini söylemek mümkündür. Balinalar ne yer sorusuna da balinaların türlerine göre yanıt vermek oldukça önemli noktalardan biridir. Balinaların beslenme şekilleri hakkında ise şunları söylemek mümkündür:

 • Dişi Balina Türleri: Bu balinalar içerisinde en bilinenlerden birisi Orca türleridir. Balina familyasının dişi üyeleri arasında yer alırlar. Genellikle de balıklar, fok ve yunuslar gibi deniz memelileri ile beslenen türlerdir. Cachalot yani dev dişli balina türleri ise dev kalamarlarla beslenmektedirler.
 • Balyenli Balina Türleri: Mavi balinalar kril ile beslenirken gri balina türleri genel olarak deniz tabanında yaşayan çeşitli kabuklu deniz hayvanları ile beslenmeyi tercih etmektedirler.
 • Yüzgeç Ayaklı Balinalar: Bunlar içerisinde Delfinler ilk sırada gelmektedir. Delfin balinalar kalamar ve küçük kabuklu canlılar ile beslenmektedirler. Deniz inekleri olarak bilinenler ise su bitkileri ve su yosunları ile beslenen canlılardır.

Balinaların beslenme alışkanlıkları yaşadıkları bölgeye ve çevresel faktörlere göre de farklılık göstermektedir. Aynı zamanda bazısının et bazısının de deniz bitkileri ile besleniyor olması balinaların ayırt edici özellikleri arasında yer almaktadır.Balinaların Beslenme Alışkanlıkları Nasıldır?

Balina türlerinde beslenme alışkanlıkları farklılık gösterdiğinden tek bir beslenme alışkanlığından bahsetmek mümkün olmamaktadır. Beslenme şekilleri hakkında şunları söylemek mümkündür:

 • Balyenli balinalar beslenmek için daha çok ağızlarını açarak suyu içerler. Daha sonra da bu suyu süzerek küçük organizmalar ile beslenirler. Ağızlarında bulunan balyenler suyu süzmek ve besinleri tutmak için kullanılmaktadır.
 • Gri balinalar deniz tabanlarında bulunan organizmalar ve kabuklu olan deniz hayvanları ile beslenirler. Bu canlılar suda dönerken denizin tabanında bulunan tüm çamurlu zemini karıştır ve kendi yiyeceklerine kolayca ulaşabilirler.
 • Orca balinalar ise diğer deniz memeli türleri ile beslenmektedirler. Bunlar sosyal ve karmaşık bir avlanma stratejisine sahiptirler.
 • Cachalotlar ise dev kalamarlarla beslenmektedirler. Derin denizde yaşayan bu canlılar avlanmak için uzun dişlerini kullanırlar. Derin denizde avlanan diğer balıkları da rahatlıkla tüketme eğilimi içerisindedirler.
 • Delfinler ise kalamarlar ve deniz organizmalarını tüketirler. Bazı delfin türleri ve sürü halinde avlanan canlılardır.

Her balina türünde türler farklılıklar göstermektedir. Balinaların beslenme alışkanlıkları da türlerin evrimsel geçmişine yaşadıkları çevreye göre oldukça farklılık göstermektedir.Balina Hakkında En Merak Edilen Bilgiler

Balinalar hakkında en merak edilen bilgiler konusunda birçok noktaya değinmek gerekir. Balinalar denizlerin dev canlıları olarak bilinirler. Bu canlılar birçok ilginç özellik sergilemektedirler. En merak edilen bilgiler arasında da şunları saymak mümkün olmaktadır:

 • Mavi balina dünyadaki en büyük hayvan olarak bilinmektedir. Bazılarının boyutları 30 metreyi bile aşabilmektedir. Ağırlığı ise 100 tondan fazla olabilir.
 • Kalp atış hızları ise insanların kalp atış hızlarından çok daha fazladır.
 • Derin dalış yeteneklerine sahiptirler. Cachalotlar özellikle en derin dalışları yapabilen balina türleridir. 3000 metreye kadar rahatlıkla dalabilirler.
 • Balinaların gözleri yüzeye yakın olmalarına rağmen su altında daha iyi görebilmek için farklı özelliklere sahiptir. Özellikle kokpit camı adı verilen bir yapıda olduğu bilinmektedir.
 • Bazı balina türlerinin kendilerine özel iletişim sistemleri olduğu inanılmaktadır. Örnek vermek gerekir ise orca grupları belirli bir av stratejisini kuşaktan kuşağa aktarmaktadırlar.
 • Cachalotlar ise dünya üzerindeki en güçlü sesi üreten canlılardır.

Bunların yanında bazı balyenli balina türlerinin şarkı söylediği de bilinmektedir. İnsanlarla çeşitli şekillerde iletişime geçebilen canlılardır.

 

Balina Etçil mi Otçul mu? Balinalar Ne Yer? Makalemizin sonuna geldik. Bu tarz Balinalar hakkında makaleleri hoşunuza gittiyse daha fazla vahşi hayvanlar kategorimizi inceleyebilirisiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!