Süleymancık (Türk keleri) Üzerine En Çok Merak Edilen 5 Şey
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Süleymancık nedir? Türk keleri olarak da adlandırılan canlı zararlı mıdır? Ne yer, ne ile beslenir, ne kadar? Tüm merak edilen bilgiler tek bir yazıda sizlerle.
Süleymancık (Türk keleri) Üzerine En Çok Merak Edilen 5 Şey
0
260
okunma
Süleymancık kertenkelesi, özellikle Ege bölgesinde sık görülmesi nedeniyle merak edilen kertenkele türlerinden birisidir. Süleymancık kertenkelesi Türk keleri olarak da bilinmektedir. Bilimsel adı ise Hemidactylus Turcicus şeklindedir. Kertenkeleye Süleyman ismi ise Ege bölgesinde yaşayan halk tarafından verilmiştir. Bu kertenkele türü, Gekogillerdendir. Bu familyada bulunan 950 kertenkele türünden biri oldukları söylenebilmektedir. Oldukça insan dostu bir kertenkele türü olduğu söylenebilmektedir. Ülkemizde Türk keleri öldürmenin uğursuzluk getirdiğine inanılmaktadır. türk keleri

Süleymancık Kertenkelesinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Süleymancık kertenkelesinin genel özellikleri, bu türün yakından tanınabilmesi için üzerinde durulması gereken temel noktalardır. Bu kapsamda genel özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir:
 • Göz kapakları bulunmamaktadır. Hemen hemen tüm kertenkele türlerinde olduğu gibi dikey ve eliptik göz yapısına sahiplerdir.
 • Boyları yaklaşık olarak 10 cm olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte 15 cm civarında olanları da görülmüştür.
 • Sırtlarında ve kuyruklarında çıkıntılı bir görünüm bulunmaktadır.
 • Açık veya gri tonlarında görülebilmektedir. Vücudunun alt kısmı ise gri – beyaz düz bir görünüme sahiptir.
 • Bu kertenkelelerin en ilginç özelliklerinden birisi geceleri saydam olmalarıdır.
 • Sırtların koyu benekleri bulunmaktadır.
 • Geniş parmaklara sahiptir. Bu sayede yüzeylere çok sıkı tutunmaktadırlar.
 • Tehlike durumlarında kuyruklarını yukarı bükmektedirler.
 • Tiz bir sesleri bulunmaktadır. Ancak ses düzeyi oldukça düşüktür.
 • Yapılan araştırmalar, gece saat 02.00’ın en aktif saatleri olduğunu göstermiştir.

Süleymancık Kertenkelesinin Yaşam Alanı Nerelerdir?

Süleymancık kertenkelesinin yaşam alanı, bu türe ait en çok merak edilen noktalardan birisidir. Genel olarak bu canlıların yaşam alanları hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:
 • Özellikle Akdeniz bölgesinde rastlanan bir kertenkele türüdür. Bununla birlikte dünyanın pek çok bölgesinde de görülmeye başladığı bilinmektedir.
 • Rakımın 1000 metreye kadar olduğu bölgelerde bu canlı türünün örnekleri görülebilmektedir.
 • Yeni bölgelere kolay adapte olabilen bir türdür.
 • Genellikle insan yerleşimlerine yakın yaşadıkları bilinmektedir. Özellikle bina çatlaklarında ve yarıklarında yaşamayı severler. Bunun yanında duvarların iç kısımlarında da yaşayabildikleri bilinmektedir.
 • Böcek ilaçlarından etkilenen bir tür değildir.
 • Kaya yarıkları ve taş altları yaşayabildikleri diğer alanlardır.
süleymancık zararli mi

Süleymancık Kertenkelesi Zararlı Mıdır?

Süleymancık kertenkelesinin zararları incelendiğinde, insanlara doğrudan bir zararı olmadığı görülmüştür. Bu kertenkeleler karasinek, sivrisinek ve güve gibi böcek türleri ile beslenmektedir. Zehirli bir kertenkele türü değildir ve insanları sokmamaktadır. Bununla birlikte ürkütücü görünümleri ve düşük düzeyde de olsa çıkardıkları tiz ses nedeniyle insanları rahatsız ettikleri söylenebilmektedir.

Süleymancık Kertenkelesine Nasıl Bakılır?

Süleymancık kertenkelesinin bakımı, üzerinde durulması gereken noktalardan birisidir. Dünyanın pek çok yerinde Türk keleri beslenmektedir. Bakımına ilişkin bilinmesi gerekenler şu şekildedir:
 • Fanus veya akvaryumda beslenmesi mümkündür.
 • Türk kertenkelesi sinek ve böcek gibi canlılarla beslenmektedir. Bu nedenle evde bakılmak istendiğinde de bu tür yiyeceklerin temin edilebilmesi gerekmektedir. Ancak hayvan yemlerinin de Türk kelerine verilebildiği bilinmektedir.
 • Su tüketimi hayati öneme sahiptir. Bu nedenle günlük su vermeniz gerekmektedir.
Bu canlıların bakımına ilişkin en önemli nokta, evde bakımının ülkemizde yasal olmadığıdır. Son yıllarda bu türün koruma altına alınması için birçok çalışma başlatılmıştır.

Süleymancık Kertenkelesi İnsana Gelir Mi?

Süleymancık insana gelir mi sorusu, özellikle evlerine bu kertenkele türünden giren kişiler tarafından en merak edilen konuların başında gelmektedir. Doğrudan insana gelmeyecekleri ve genellikle herhangi bir zararları olmadığı söylenebilmektedir. Bununla birlikte elbette doğru yöntemleri kullanarak evden çıkarmanız gerekmektedir. Evden uzaklaştırmak için evinizin sıcaklığını değiştirebilirsiniz. Zira bu türün soğuk havalardan hoşlanmadığı bilinmektedir. Bunun yanında evinizin birkaç köşesine kafur koymak da, bu canlıyı  evinizden uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır. Türk keleri üzerine merak ettiğiniz diğer konuları yorum bölümümüzden ya da "Soru Sor" bölümümüzden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!