Muhabbet Kuşu Neden Titrer?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Muhabbet Kuşu Neden Titrer?
74
okunma
Muhabbet kuşu titremesi kuşseverlere panik yaptırtabilir. Kuşun titrediğini gören hayvanseverler “Muhabbet kuşum titriyor, kabarıyor, halsiz ve uyuyor” gibi şikayetlerde bulunmaktadır. Bu yazımızda muhabbet kuşlarının titremesinin nedenleri ve tedavisi hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Muhabbet Kuşu Titremesi

Kuşlar hastalansalar dahi onların rahatsızlandıklarını anlamak hiç de kolay değil. Çoğu zaman hasta olduklarını anlamak için iyi bir gözlem yeteneği, bilgi ve deneyim gerekir. Kanatlarının kabarması, titremesi ve halsizleşmesi kolay gözlemlenebilecek semptomlardır. Bu durumlarda hemen panik yapmamakla birlikte tedbiri de elden bırakmamak gerekir. Hiç şüphe yok ki kuş bakımı bilgi, tecrübe, dikkat ve sonsuz bir sevgi gerektirir. Sıradışı durumlar gözlendiğinde de ihtiyatlı davranmakta fayda vardır. Titreme de gözardı edilemeyecek bir durumdur. Kuşseverler çoğu zaman titremenin soğuktan kaynaklandını düşünürler. Bu durumun tek kaynağı üşüme değildir. Eğer kuş soğuktan dolayı titriyorsa sıcak bir ortama alındığında titremenin geçmesi gerekir. Aynı şekilde aşırı sıcaklar da kanatlarını titretmesine yol açabilir ama hava sıcaklığı kaynaklığı titremeler degeçicidir. Titreme geçmiyorsa farklı nedenler aranmalıdır. Kuşun başı, ayakları, kanatları ya da tüm vücudu titrediğinde onu gözlem altında tutmakta fayda vardır. Kısa süre içerisinde normalleşme görülmüyorsa sebebi muhakkak bulunmalıdır. Muhabbet kuşu titremesi nedeni şunlardır;
  • Banyo ve tüy temizliği sonrası hijyen amajlı titreme
  • Isınma amaçlı titreme
  • Aşırı sıcak havalarda bunalma
  • Hareket etme ihtiyacı hissetmesi ve uçmaya hazırlanma
  • Çeşitli enfeksiyonlar
  • Stres ve kuşun kendini huzursuz hissetmesi
  • Psittakoz rahatsızlığı
Enfeksiyon ve psittakoz rahatsızlıkları kuşun hayatını tehdit edebilecek ciddi rahatsızlıklardır. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden kuşu bir veterinere göstermeniz gerekir. Ayrıca psittakoz ve bazı rahatsızlıkların diğer hayvanlara ve insanlara da bulaşabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.  Halsizlik, ilgisizlik, moralsizlik gibi durumlar gözlediğinizde kuşu en yakın veterinere götürmek doğru bir davranış olacaktır. Titremenin nedeni kuşun cinsine göre de farklılıklar gösterebilir. Eğer kanarya besliyorsanız “Kanarya titremesi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Kanat Titremesi

Kanat titremesi kuşların çoğunlukla kuşların üşüdüklerinde sergiledikleri bir tavırdır. Bu davranışın farklı nedenleri olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Kur yapma, eşleşme isteği, heyecan, stres, hava değişiklikleri diğer sebepler arasında gösterilebilir. Beslenme kanatlı dostunuzun sağlığı için çok önemlidir. Kuşun kanatlarını titretmeye başlaması yem değişikliğinden sonra gerçekleştiyse yeni yemin kanatlı dostunuza iyi gelmediği de düşünülebilir. Açık ya da bayat yemler zaman zaman bu gibi durumlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda yemin kalitesine ve içme suyunun temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Yemin daha iyi bir seçenekle değiştirilmesine rağmen durum düzelmediyse daha ciddi bir sorunla karşı karşıya kalınmış olabilir. Kanat titremesine ishal, ateş, halsizlik gibi semptomlar da eşlik ediyorsa bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda hem kuşun hem de evdeki diğer canlıların sağlıklarını tehlikeye atmamak için bir veterine götürmek gerekir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!