Mavi Denizanası Nedir, Zehirli Midir? Neden Kıyaya Vurur?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Mavi Denizanası Nedir, Zehirli Midir? Neden Kıyaya Vurur?
136
okunma
Mavi denizanası; 650 milyon yıllık geçmişi olan dünya canlıları arasında yer alır. Yaz mevsimlerinde kıyıya vurması yönüyle gündeme gelen mavi denizanası özellikleri, nasıl canlılar oldukları, herhangi bir zararlarının olup olmadığı merak konusudur. Yazımızın ilerleyen satırlarında bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Mavi Denizanası Nedir?

Mavi denizanası; omurgasız, saydam yapılı canlılardır. Göz, beyin ve kalplerinin olmaması yönleri ile insanlar tarafından ilginç bulunan bu canlılar kemiksiz yapıdadırlar. Balıkların dış yüzeylerinde yer alan pul da bu canlıların vücudunda mevcut değildir. Tüm denizanaları gibi etkileyici ve şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Denizanaları; su, tuz ve proteinden meydana gelir. Etçil olan bu canlılar, yer yön duyguları olmadığı için karşılarına çıkan her canlıyı yeme potansiyeline sahiptirler. Bunun yanı sıra yumurta ve larva da yedikleri bilinir.

Mavi Denizanası Zehirli Midir?

Mavi denizanasının zehirli olup olmadığı ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir:
 • Uzmanlar tarafından açıklanan bilgilere göre mavi denizanası zehirli değildir ancak temas edilmesi de tavsiye edilmez.
 • Denizanaları savunma mekanizmaları gelişmiş canlılardır ve bünyesinde yer alan Nematosist hücreler ile kendini savunur.
 • Savunmanın yanında bu hücreler ile avını etkisiz hale getirirken beslenme ihtiyacını karşılar. Bünyesinde yer alan Nematosist hücreleri yakıcı etki bırakır.
 • Her ne kadar etkileyici görünseler de onlarla temastan özellikle kaçınmak gereklidir. Halk arasında çarpma olarak tabir edilen deri ile temasında ciltte kızarıklık ve yanma hissi meydana gelebilir.
 • Ağız, mide, iç ve dış deri, sindirim bölümü ve dokunaçlardan meydana gelen bu canlıların ışık saçma özellikleri de vardır.
 • Karşılarına çıkan bir tehlike anında dokunaçlarını gövdeden ayırabilme özellikleri ile dikkat dağıtarak bölgeden uzaklaşabilirler.
 • Rejenerasyon niteliğinde olan bu canlılar, dokunaçlarını tekrar geri kazanabilir.
kıyıda mavi denizanası

Mavi Denizanası Neden Kıyıya Vurur?

Bu güzel canlıların kıyıya vurma nedeni şu şekildedir:
 • Denizanaları larva ve yumurtalar ile de beslendikleri için deniz canlılarının üreme mevsimi olan yazları kıyıya vururlar.
 • Rüzgârlı havalarda denizin akıntısına kendini bırakan denizanaları kıyıya vurabilir.
 • Kimi zaman da üreme amaçlı kıyılarda bulunan bu etkileyici canlılara rastlanabilir.
 • İklim değişimleri ile beraber deniz suyunun çok sıcak ya da soğuk olması durumları da denizanalarının kıyıya vurmasını etkileyen faktörler arasında yer alır.
Bu muhteşem canlı üzerine aklınıza takılan diğer konular için yorum kısmını kullanabilir ve sormak istediklerinizi sorabilir ya da deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Mavi denizanası üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından diğer muhteşem canlılar üzerine bilgi alabilmek adına “Hayvanlar Alemi” kategorimizde yer alan diğer içeriklerimizi de kaçırmamanızı öneririz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!