En Çok Süt Veren İnek Cinsleri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
İnekler kaç kilo süt verir? En çok süt veren inek cinsleri hangileridir? Yerli ve yabancı ırkların süt verme verimi ve bakım maliyeti ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler bu yazıda.
En Çok Süt Veren İnek Cinsleri
0
121
okunma
En çok süt veren inek cinsleri yetiştiricisine daha fazla kazanç sağladığı için tercih edilir. Dünyanın en verimli inek ırkı üzerine bilgiler ve hangi inek cinsinin kaç kilo süt verdiğine dair veriler yazımızın devamında sizleri beklemektedir. [lwptoc] Irklarına göre "Bir inek günde kaç litre süt verir?" "En iyi ve en çok süt veren inek cinsi hangisidir?", "60 litre süt veren inek cinsleri hangileridir?" sorularının yanıtlarını öğrenmeye ve birçok kültürde yaşam kaynağı olarak kabul edilen inekler hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmeye hazır mısınız? En çok süt veren inek cinsleri hangileridir, hangi inek kaç kilo süt verir gibi hayati önem taşıyan konuları bu yazımızda işleyeceğimiz.

İnekler Kaç Kilo Süt Verir?

En çok süt veren inek cinsleri ele alınırken öncelikle pek çok bilim adamının hem fikir olduğu ve çoğu işletme sahibinin de sıklıkla yanlış anladığı bir konu var. Bir sığır, yıllık süt miktarını yetiştiği ortama göre verir. Yani Hollanda ineğinin çok verimli olması ona ilkel denebilecek koşullarda bakana da aynı verimi vereceği anlamına gelmez. Hele ki ülkemizde o kadar iklim çeşitliliği var ki bırakın bölgeden bölgeye değişiklik göstermeyi aynı ilin farklı ilçelerinde farklı iklim koşulları söz konusu. Bu durumda şu inek şu kadar süt veriyor demek, her alanda her fizikî değişimde aynı verimi verecek demek değildir. Bir ineğin kaç kilo süt vereceği ırkıyla ilgili olduğu kadar, nasıl beslendiği ve sahibinin ona nasıl baktığıyla da yakından ilgilidir.

Az Ömür Çok Süt mü, Çok Ömür Ortalama Süt mü?

En çok süt veren inek cinsleri üzerine araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca konulardan biri de besi hayvanının ömrü ve sağlığıdır. Sığırların verimliliklerinin asıl meselesi budur. Siz hayvanım birkaç sene yaşasın, sütün kalitesi de önemli değil ama çok versin mi diyorsunuz yoksa hayvanım uzun ömürlü olsun, sütün kalitesi yüksek olsun ama orta karar mı versin diyorsunuz? Çünkü hayvan endüstrisi artık aynı zamanda “hız ve zaman” kazanma için de uğraşıyor. Bu bakımdan pek çok yerli ırk yerini üretilmiş ırklara bırakıyor. en verimli inek ırkları

En Çok Süt Veren Yerli İnek Cinsleri

En çok süt veren inek cinsleri hakkındaki araştırmamıza ilk olarak ülkemizde yetiştirilen yerli inek türleri ile başlayacağız. Anadolu’da Kara, Boz ırk, Doğu Anadolu Kırmızısı ve Güney Doğu Anadolu Kırmızısı olmak üzere dört temel sığır ırkı bulunur. Bu ırklar doğaldır, sütleri gerçek süttür. Yetiştirme koşulları iklim şartlarına göre belirlenmiş hatta bu durum da isimlerine yansımıştır.

Yerli Kara

Yerli kara cinsi için çok süt verdiği söylenemez ama onun da başka avantajları vardır. Az süt verir ama az yem ile idare eder. Neredeyse tüm kötü şartlara dayanıklıdır. Süt verimi 700 – 900 arasındadır. Süt yağı ise %4’tür. Yerli kara en çok süt veren inek cinsleri arasında yer almaz.

Boz ırk

Trakya, Güney Marmara, Kuzey Ege ve Orta Anadolu’nun batı bölgelerinde varlığını sürdürür. Ilıman iklime uygundur. Ani iklim değişikliklerine, hastalık ve parazitlere karşı çok dirençlidir. Boynuzları sayesinde sıcak – soğuk dengesini çok iyi korur. Süt verimlilikleri yüksektir. Süt verimi yıllık ortalama 800-1000 kg ve süt yağı % 4 civarındadır.

Doğu Anadolu Kırmızısı (DAK)

DAK özellikle dayanıklılığı ile ön plana çıkan bir cinstir. Sert iklim koşullarına dayanıklıdır. Rakımı yüksek bölgelerde yetişir. Kalitesiz yem ile beslense bile veriminden bir şey kaybetmez. Süt verimi yıllık ortalama 900-1000 kg ve süt yağı % 3,5 civarındadır.

Güney Anadolu Kırmızısı (GAK)

Torosların güneyi, Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi yayılma alanlarıdır. Halep Sığırı, Kilis Sığırı, Çukurova Sığırı ve Dörtyol sığırı diye dört alt grubu bulunur. Süt oranları DAK ile hemen hemen aynıdır. en çok süt veren inek cinsleri

Yabancı Irklar Arasından En Çok Süt Veren İnek Cinsleri

Süt ve süt ürünleri sektörünün asıl kahramanları olan en çok süt veren inek cinsleri arasında yabancı kökenli inekler de sıklıkla beslenmektedir. Bunlar yabancı kaynaklıdır. Üretilmişlerdir. Doğada böyle bir inek türü yoktur. Sütleri de yerli sütlerin lezzetinde olmazlar. Genel olarak sütün faydalarının hepsini taşımazlar. Kısaca kalitesiz ama çok fazla süt verirler. Laboratuvar ürünü oldukları için özel bakım gerekir. , Yabancı ırklar arasından en çok süt veren inek cinsleri üzerine de bir liste oluşturduk. Besi endüstrisi bu ırkları kullanır. En çok süt veren yabancı inek cinsleri şunlardır;

Friz cinsi inekler

Günlük 25 litreye yakın süt verir. Bu da yıllık 9 bin civara tekabül eder. Hollanda üretimidir. Beyaz üstüne siyah büyük lekeleri bulunur. En çok Trakya bölgesinde yetiştirilir.

Jersey türü inekler

Çok yağlı sütler verir. Beyaz üzerine sütlü kahve tonlarında lekeleri vardır. Kafası tamamen kahverengidir. Tamamen sütlü kahve olanları da vardır. İngiltere kaynaklıdır. Yıllık 3000 – 4000 litre süt verir.

Simental cinsi inekler

Günlük 10 litre süt verebilirler. Yıllık 3000 – 4000 litre süt verme oranlarına sahiptir. İsviçre kökenlidir.

Guernsey ineği

Soğuk memleketler için uygundur. Günlük 10 litre süt verebilirler. Yıllık ortalama 3500 litre süt verebilir.

Simental cinsi inekler

Günlük 10 litre süt verebilirler, yıllık olarak da 3000- 4000 litre süt verimi alınabilir. İsviçre kökenlidir. Dünyanın En Verimli Irkı Ayrshire
Dünyanın En Verimli Irkı Ayrshire

Dünyanın En Verimli Irkı Ayrshire inekleri

İskoçya’da beslenir. Yıllık 5800 litre süt verebilir. Süt verme konusunda dünyanın en verimli inek ırkı olarak kabul edilirler.

Montafon cinsi inekler

Türkiye’de çok yaygındır. Senede 35000 litre civarında süt verirler. Halk arasında mandafon da denir.

Holstein İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

Dünyanın en çok süt veren ineği unvanını elinde tutar. Doğru beslenme koşullarıyla günlük tam 85 litre süt verebilir. Bu da yıllık 30 tonluk bir süt demektir. Ortlama günlük verimleri 60 lt civarındadır. Bakımının çok iyi yapılması gerekir, bu verim ancak bu şekilde alınır. Ülkemizde siyah alaca olarak da bilinir. Hollanda kökenlidir. En çok süt veren inek cinsleri konumuz ilginizi çektiyse Türkiye'de ve dünyada nesli tükenen hayvanlar yazımızı da beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!