Pandalar İnsanlara Saldırır mı? Pandalar Hakkında Bilgiler
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Pandalar insanlara saldırır mı sorusu birçok kişinin aklına gelebilecek sorulardan değildir. Son derece sevimli ve bir o kadar da güzel görünen pandalar genelde insanlara yakınlıkları ile bilinmektedir.
Pandalar İnsanlara Saldırır mı? Pandalar Hakkında Bilgiler
53
okunma

Pandalar insanlara saldırır mı sorusu birçok kişinin aklına gelebilecek sorulardan değildir. Son derece sevimli ve bir o kadar da güzel görünen pandalar genelde insanlara yakınlıkları ile bilinmektedir. Özellikle oyuncu kabiliyetleri son derece yüksek olan bu canlılar her an oyun oynamak ve eğlenmek isteyebilirler. Bu bakımdan hayvanat bahçelerinde ve bakım alanlarında özel olarak ilgilenilmesi gereken canlılar arasında yer alırlar.

Her ne kadar kaba görünümleri ve sivri dişleri olsa da son derece sevimli tavırları ile öne çıkan canlılardır. Pandalar insanlara saldırır mı sorusuna ise bu bağlamda birçok kişi olumsuz yanıt verir. Ancak hayvanat bahçelerinde pandaların insanlara saldırdığına dair birtakım haberlerin olduğu da yadsınamaz durumlardan biridir. Çin’de bulunan hayvanat bahçesinin en sevimli üyeleri arasında yer alan bir panda ziyaretçilere saldırmıştır. Bu olay da göstermiştir ki pandalar da zaman zaman insanlara karşı saldırgan davranışlar sergileyebilmektedir.Pandaların Özellikleri Nelerdir?

Pandalar her ne kadar çok sevimli canlılar olsalar da ayılara benzediklerinden, pençe ve sivri dişleri olduğundan dikkat edilmesi gereken canlılar arasında yer alırlar. Bundan dolayı eğer pandalar ile çok yakın olunacak ise onların genel özellikleri hakkında bilgi edinmek gerekir. Pandaların özellikleri hakkında ise şunları söylemek mümkün olabilir:

 • Pandalar doğduklarında ortalama olarak 100 gram kadar olurlar.
 • En küçük olarak dünyaya gelen tek memeli canlıdır. Diğer canlılar bu kadar küçük dünyaya gelmemektedir.
 • Panda yavruları 1.5 yaşlarına geldiklerinde ise yaklaşık olarak 50 kilogram olurlar.
 • Bu dönemde pandalar bambuları yiyebilecek kadar da sert ve sağlam bir diş yapısına ulaşabilirler.
 • Yetişkin pandaların yalnız yaşamayı tercih eden canlılardır. Ancak bunun nedeni birbirileri ile bir araya gelecek zaman bulamamalarından kaynaklanır.
 • Pandalar günün 14 saatini bambu yiyerek geçirmeyi tercih eden canlılardır.
 • Nesli tükenmekte olan pandaların vahşi hayatta 1000 kadar hayvanat bahçelerinde ise 100 kadar kaldığı düşünülmektedir.

Bunların yanında genel olarak bambu ormanlarının yoğun olduğu yerlerde yaşamayı tercih ederler. Çin’in güneybatısında bulunan sisli ve yağmurlu dağ eteklerinde yaşamayı tercih eden bu canlılar bambu filizleri ve yaprakları dışında pek bir şey yemeyi seven canlılar değillerdir. Bazen de küçük hayvanlarla ya da balıklarla da beslenebilen canlılardır. Pandalar çok fazla yemek yerler ve hızlı tüketirler.Pandalar Hakkında En Merak Edilen Bilgiler

Pandalar hakkında merak edilen ve çok fazla bilinmeyen birçok yön bulunmaktadır. Pandaların en önemli özelliklerinden birisi bu canlıların son derece oyuncu olmalarıdır. Pandalar hakkında ise en merak edilen noktalar arasında şunları sayılabilir:

 • Pandalar doğaları gereği son derece agresif yapıda canlılardır. Bundan dolayı da zaman zaman insanlara saldırabilirler.
 • Kendi aralarında birbirilerine karşı şiddet uygulayabilen canlılardır.
 • Diğer ayı türlerinden farklı olarak pandalar kış uykusuna yatmazlar.
 • Bunların yerine ufak çapta göçler düzenler ve rakım seviyesi düşük olan ormanlara göç edebilirler.
 • Gün içerisinde yaklaşık olarak 10 saat uyuyan canlılardır.

Bunların yanında ortalama olarak yaşam süreleri 15- 20 yıl kadardır. Ancak bakım altında olanlar 25 ile 35 yıl arasında yaşayabilirler. En uzun yaşayan panda ise 38 yıl yaşamıştır. Pandaların tam yetişkinlik boyuta gelmesi ise 5 yıl sürmektedir. Ergenlik dönemleri de 1 ile 5 yaş arasındadır. En verimli dönemleri de 5 ile 18 yaş arasındadır. İri cüsselerine rağmen son derece iyi tırmanabilen canlılardır. Libidoları düşük canlılar olduğundan nüfuslarını artırmak gibi bir gayretleri de çok fazla yoktur.Pandalar Vahşi Hayvanlar mıdır?

Pandalar genel olarak son derece sevimli canlılardır. Bu canlıların insanlara saldırdıkları son derece nadir görülen durumlardan biridir. Bu canlıların genelde oyuncu oldukları ve zaman zaman da tembel olduklarını söylemek mümkündür. Ancak pençeleri ve sivri dişleri olması nedeniyle de dikkatli olunması gereken canlılar arasında yer almaktadır.Pandalar Üzülünce Ne Yapar?

Pandalar üzülünce ne yapar sorusuna ise bu canlıların yalnız kalmak istediklerini söylemek mümkündür. Canları sıkılırsa ise çevrede yuvarlanan canlılardır. Bambu yemeyi çok seven bu canlılar bambulardan yeteri kadar enerji alamazlar. Bu nedenle de enerji tüketmemek için son derece tembel davranırlar. Bu bakımdan da hantal ve bir o kadar sakin tavırlar sergileyebilirler.

Pandalar İnsanlara Saldırır mı? Pandalar Hakkında Bilgiler Makalemizin sonuna geldik. Bu tarz Panda makaleleri hoşunuza gittiyse daha fazla vahşi hayvanlar kategorimizi inceleyebilirisiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!