Çin Köpek Cinsleri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Çin köpek cinsleri zekâları, sadakatleri ve sevimlilikleriyle hayvanseverlerin beslemeyi en çok tercih ettiği türler arasında yer almaktadır.
Çin Köpek Cinsleri
110
okunma
Çin köpek cinsleri soyları Uzak Doğu'ya dayanan dostlarımızı belirtmek için kullanılan bir tanımdır. Kökeni Çin'den gelen köpekler bir köpeğin bakımını üstlenmek isteyen hayvanseverler arasında son dönemde oldukça rağbet görmektedir. Asya kültürü içinde barındırdığı birçok şeyle ile birlikte bu bölgede yaşayan ve kökeni buraya ait hayvanlarla da özellikle köpeklerle de gündeme gelmektedir. Çin'de birbirinden farklı köpek cinsleri mevcut olmakla birlikte bu köpekler dünyanın en eski köpek cinslerinden birkaçıdır. Bu köpeklerden bazıları popülerliğini dünyanın birçok yerine taşımış olup insanların ilgisini çekmektedir. Bu yazımızda sizler için kökeni Çin'e ait köpek türlerini derledik.

Kökeni Çin'e Dayanan Başlıca Köpek Türleri

Günümüzde birçok insanın sahiplendiği ve oldukça popüler olan köpeklerin birçoğu Çin kökenlidir. Bu köpeklerin genel olarak kendilerine has özellikleri bulunmaktadır.

Shar Pei (Şar Pey)

Çin köpek cinsleri denilince akla ilk gelen tür ister istemez Shar Pei oluyor. Kökeni milattan önce 206 yılına kadar uzanan bu köpek türü Han Hanedanı'nın sembolüdür. Shar Pei'nin çince anlamı 'kumdan deri' demektir. Bu köpek cinsine kumdan deri isminin verilmesinin sebebi tüylerinin renginden ötürüdür. 1960'lı yıllarda Shar Pei türü yok olma tehlikesi atlatmıştır. Bu cins köpek türünün cildi çok hassastır. Cilt iltihabı hastalığı, Shar Pei'ler de sıklıkla görüldüğünden cildindeki kırışıklıkların temiz tutulması oldukça önemlidir.

Tibet Teriyeri

Çin köpek türleri arasında en çok bilinenlerden biri de Tibet teriyeridir. Küçük boyutlarına rağmen oldukça korumacı bir köpektir. Boyları ve ağırlıkları değişebilmekte olan bu türün en çok öne çıkan özelliklerinden biri ise uzun tüyleridir. Yüzyıllarca Budist tapınaklarında onur misafirleri olarak hayatlarını sürdüren Tibet Terrierleri artık tüm dünyada gönülleri fethetti.

Lhasa Apso

Kökeni Tibet olan bir diğer köpek cinsi ise özellikle işitme duyusunun son derece gelişmiş olması ile bilinen Lhasa Apso’dur. Bir yabancı özel bölgesine yaklaştığında tam zamanında sahibine havlayarak haber verir. Ailesine son derece bağlı, itaatkar ama buna rağmen inatçıdır. Bekçi köpeği olarak iç güdüleri oldukça gelişmiş olan Lhasa Apso’nun aynı zamanda bakımını üstlenen kişilere şans getirdiği yönünde de bir inanç vardır. Bölgeye özgü olan birçok tür gibi Lhasa Apso’nun da tüyleri oldukça uzundur.

Shih Tzu

Kökeni Tibet’e dayanan bu köpek cinsi daha ziyade bekçi köpek olarak bilindiğinden Çin kültüründe çok önemlidir. Shih Tzu cinsinin melez bir tür olduğu düşünülmektedir. 19 yıla kadar yaşayabilen Shih Tzu cins köpeklerin adının anlamı 'aslan köpek'tir. Bu ismin sebebi aslanın yerine benzeyen türlerinin bulunmasından kaynaklıdır. Shih Tzu'lar, sadık, sevgi dolu, sosyal ve zamanını sahibi ile geçirmeyi seven bir köpek cinsidir.

Pekinez (Pekingese)

En eski köpek cinslerinden biri olan Pekinez’in kökeni, adından da anlaşılacağı üzere Pekin'dir. Tüylü köpeklerden biri olan Pekinez, Tang Hanedanlığı'ndan verir yaklaşık 4000 yıldır varlığını sürdürmektedir. Hatta o dönemde Pekinez türü köpeklere o kadar değer verilmekteydi ki hanedanı yöneten kişi protokoller gereği yanında bu köpeğe de bulundurmalıydı. Çok havlamayan bir köpek cinsi olup buna rağmen bekçi köpeği olarak bilinmektedir. Evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilen bu cins konforu sevmek ile birlikte düzenli olarak egzersiz yaptırılmalıdır. Cesur bir köpek cinsi olup korumacı bir yapıya sahiptir. Pekinez cinsi köpeklerle ilgili daha fazla bilgi için şu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çov Çov (Chow Chow)

Köken ilçenin Kuzey bölgesinden gelmiş olan Chow Chow'ların eski zamanlarda Budist saraylarını ve tapınaklarını korumak için kullanıldı bilinmektedir. Halk arasında 'Çin Aslanı' veya 'Aslan Köpeği' olarak bilinir. Teorilere göre bu köpeğin aslan köpeğinin bir çeşidi olduğu inanışı mevcuttur. Bu görüşün ortaya çıkmasındaki en büyük etken ise Çov Çov'ların aslanlardaki gibi bir yeleye sahip olmalarıdır. Enteresan şekilde dili mavi olan bu köpek cinsinin küçük gözleri vardır. Utangaç, ailesine sadık bir yapıya sahip olan Çov Çov tüylü köpekler mükemmel arkadaşlardır. Çok hareketli bir köpek olmaması apartman dairesinde yaşayan insanların bu türü tercih etmesinde oldukça etkilidir. Çov çov cinsi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın

Pug (Mops)

Birleşik Krallık'ta en popüler köpeklerden biri olan pug cinsinin kökeninin Çin'e ait olduğunu çok fazla insan bilmez. İsmi İngilizce bir kelime olan pug küçük, oyuncu arkadaş anlamına gelir. Pug'ların genel olarak geniş koyu renkli gözleri, kıvrık kuyrukları, yumuşak tüyleri, düz bir burunları ve siyah suratları bulunmaktadır. Küçüklerine nazaran kaslı sağlam bir vücuda sahiptirler. Sürekli tetikte olan bu köpek cinsi, insanlarla arkadaşlık etmeye çok sevdiklerinden ve ufaklıklarının bir getirisi olarak sevimli görüntülerinden dolayı sıklıkla tercih edilirler. Pug cinsi için sitemizde daha ayrıntılı bilginin bulunduğu yazıya gitmek için tıklayın

Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz Çin köpeği büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alır. Bakımı oldukça kolay olan bu tür sessiz yapısıyla bilinir. Oldukça arkadaş canlısıdır ve ailesine sıkı bağlarla bağlanır.  28-30 cm arasında boyları, 2 ila 4 kg arasında da ağırları vardır.  Soğuk iklimlere ve aşırı sıcaklara karşı oldukça dayanıksızlardır. Derileri değişik renklerde ve zaman zaman benekli olabilir. Chongqing Köpeği

Çin Chongqing Köpeği

Çin Chongqing Köpeği, ismini Chongqing şehrinden alan bir köpek ırkıdır. Bu köpeklerin tarihi, yaklaşık 2000 yıl öncesine kadar uzanır ve orijinal olarak av köpeği olarak kullanılmıştır. Çin Chongqing Köpeği, genellikle orta büyüklükte, kaslı ve kısa tüylü bir köpek ırkıdır. Köpeklerin rengi genellikle kırmızımsı kahverengi veya açık sarıdır. Ayrıca, güçlü bir çene yapısına, geniş bir alına ve dik kulaklara sahiptirler. Bu köpekler, genellikle sadık, cesur ve koruyucu bir kişiliğe sahiptirler. Ailelerine karşı oldukça sevgi dolu ve koruyucudurlar. Ancak, yabancılara karşı temkinlidirler ve sosyalleşmeleri için iyi bir eğitim ve sosyalleşme süreci gerektirir. Çin Chongqing Köpeği, sağlık sorunları açısından diğer köpek ırkları gibi bazı sorunlara yatkındır. Bunlar arasında kalça displazisi, göz hastalıkları ve alerjik reaksiyonlar yer alabilir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için düzenli veteriner kontrolü ve sağlıklı bir diyet sağlanması önemlidir. Bunların dışında popüler olan ve kökeni Çin olan diğer köpek türleri ; Tibet Mastifi, Tibet Spanyeli şeklinde sıralanabilir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!