22.02.2020 - HayvanlarAleminde.com - Hayvanları sevmeyen hiçbir şeyi sevemez
Hayvanlar Aleminde.com

En Küçük Köpek Cinsleri

En küçük köpek cinsleri hangileridir? Bu köpeklerin fiziksel ve karakteristik özellikleri nelerdir? Evde köpek beslemeyi düşünen için büyümeyen köpek cinslerini listeledik.

En Küçük Köpek Cinsleri

Şehir hayatında evlerinde köpek beslemek isteyen hayvan severler en küçük köpek cinslerini daha çok tercih eder. Büyümeyen köpek cinsleri apartman yaşamında  diğer türlere nazaran daha avantajlı görünür.

Küçük köpekler büyük şehirlerde yaşayan insanların beslediği en popüler köpekler listesinde ilk sıraarı alır. Küçük ve sevimli bir köpeği sevmemek mümkün değildir. Bu yazı dizimizde sizlere en küçük köpek cinslerini tanıtacağız. Yazı dizimizi okuduktan sonra kim bilir belki yazı dizimizden etkilenip siz de evde küçük bir cins köpek besleyebilirsiniz.

Dünyanın en küçük ve büyümeyen köpek cinsleri ve özellikleri şunlardır:

1- Chihuahua

Meksika kökenli bir köpek cinsidir. Köpeğin boyu maksimum 23 santime ulaşır. Ağırlığı ise maksimum 3 kiloya ulaşır. İsmini Meksika ülkesinin bir eyaletinden alır. Aileye kısa sürede bağlanıp ailenin bir parçası haline gelirler. İnsanları çok sever ve kıskanırlar.

2- Yorkshire Terrier

Ülkemizde en fazla beslenen köpek türüdür. Boyu 18 santim olan ve ağırlığı 3 kilo olan küçük köpek cinslerinden birisidir. Tüyleri uzun ve ipek gibidir.

3- Pomeranian

Son yıllarda ülkemizde popüler hale gelen köpek cinslerinden birisidir. Boyu maksimum 30 santim olan bu köpeklerin ağırlığı 3 kiloyu geçmez. Neşeli olan bu köpek türü insanlara karşı son derece sadıktır.

4- Oyuncak Kaniş (Toy Poodle)

Kanişler akıllı olmasının yanı sıra minyatür köpek olarak bilinir. Boyu en fazla 25 santim olan ve 4 kiloya ulaşan ağırlıkları ile ufak tefek bir köpek türüdür. Zeki olan bu köpek türleri öğrenmeye açıktır. Bu yüzden kolay eğitilirler.

5- Papillon

Büyümeyen köpek cinsleri denilince akla ilk gelen türlerden biridir. Bu tür köpekler maksimum 28 santim boya ve 5 kilo ağırlığa ulaşır. Enerjik ve sevecen bir özelliğe sahip olan bu köpeklerin 700 yıllık bir geçmişi vardır. Oyun oynamayı çok severler. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu tür köpekler aile köpeği olarak bilinir.

6- Pug

Milattan önce 400 yılında ortaya çıkan bu köpeğin çok eski bir tarihi vardır. Yüksekliği maksimum 32 santim olan ve en fazla 9 kiloya ulaşan bu cins köpekler çocuklarla iyi ilişki kurarlar.

7- Shih Tzu

Bu tarz köpeklerin boyu en fazla 28 santim kilosu da 7 kiloya ulaşır. Küçük boyutu ve ipeksi tüyleri ile çok tercih edilir. Yumuşak huylu ve sadıktırlar.

8- Boston Terrier

Kısa ve kaslı vücutları ile yükseklikleri 43 santime kiloları da 11 kiloya ulaşabilir. Kısa tüylü olan bu cins köpekler harika bir evcil hayvandır.

9- Minyatür Pinscher

Erkek cinslerde 30-35 dişilerde 25-28 santim boya sahip olan bu köpekler erkeklerde 5, dişilerde 4 kiloya ulaşır.

10- Fransız Bulldog

Yükseklikleri ortalama 30 santim olan bu cins köpeklerin ağırlığı 13 kiloyu bulur. Şefkatli ve eğlenceli köpeklerdir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ