Kedi tırnağı nasıl kesilir?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedi tırnağı nasıl kesilir? Kedi tırnak kesimi yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?
Kedi tırnağı nasıl kesilir?
37
okunma
Bir kedinin bakımını üstlendiyseniz ve kedinizin sizi ve çevrede ki diğer eşyalara zarar vermesini istemiyorsanız kedinizin tırnağını (pençelerini) düzenli olarak kesmelisiniz. Kedilerin tırnaklarını kesmek sanıldığı kadar zor değildir sadece kedinin bu duruma alışmış olması gerekir.

Adım adım kedinin tırnağını kesmek

Kediniz size alışma döneminde ise korkabilir ve sizi istemeden tırmalayabilir. Bu durum genellikle yavru kedilerde görülür ve yeni girdikleri ev içinde kucağınızdan inmemek için pençeleri ile size tutunabilirler. Böyle bir durumda kedinizin eve ve size alışmasını beklemek zorundasınız.  Hemen tırnaklarını kesmeye çalışırsanız bu kedinizin gözünde bir yabancının ona zarar vermeye çalışması şeklinde görülebilir. Eğer büyük bir kediniz varsa ve hiç tırnağını kesmediyseniz bu durum da nu tırnak kesmeye alıştırmanız zor olabilir. Bununla birlikte yavru kedinizin tırnaklarını kesmek başta zor olsa da ona bu alışkanlığı kazandırmak açısından yavru olması iyi bir avantaj sağlayacaktır.

Onu sakinleştirin

Kedi tırnağı kesmek için size ilk yapmanız gereken şey onu sakinleştirmek.  Kedinizin rahat ve güvenilir hissetmesi oldukça önemli. Eğer yavru bir kediniz varsa ilk defa tırnağı kesilecekse onu sakinleştirmeyi kesinlikle ihmal etmeyin bu duruma zamanla alışacak ve ilerleyen dönemlerde onun tırnağını kesmeniz artık daha kolaylaşacaktır. Kedinizi sakinleştirmek için;
  • Onu okşayın boyun altı, sırt ve eğer izin veriyorsa kedinizin göbeğini okşayabilirsiniz. Bu kedinizin çok hoşuna gidecektir ve kedinizin rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Yemeğini yemiş, tuvaletini yapmış olmasına dikkat edin.
  • Patisine dokunmanıza alışmasını sağlayın.
  • Uykulu olması tırnağını kesmek için doğru zaman olabilir.

Doğru Ekipman Seçimi Yapın

Kedinizin tırnağını kesmek için ön hazırlık ve uzun uğraşlar yapıyorsunuz ama kedinizin tırnağını keseceğiniz vakit ekipmanınızın yetersiz olduğunu görüyorsunuz. Bu duruma düşmemek için önceden iyi bir araştırma yaparak keskinliğinden emin olduğunuz sağlam ve özellikle kediler için olan tırnak makaslarından almalısınız. Ve kedinizi rahat bir pozisyona aldığınızda hemen ulaşabileceğiniz bir yerde tırnak makasını bulundurmayı unutmayın.

Kedinizi iyi konumlandırın

Kedi tırnak kesimi yaparken yapacağınız bir hata sizin de kedinizin de zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden özellikle de kedinin tırnaklarını ilk kez kesiyorsanız iki kez dikkatli olmalısınız. Kedinizin tırnaklarını kesmeden önce kedinizin kucağınızda olmasına ve tırnak makasının da hazır da olduğu bir konumda olmaya dikkat etmelisiniz. Kedinizin sırtı size dönük olacak şekilde onu kucağınızda tutun.  Ve kedinizin tırnakları kesmeden önce patisinde olan boğumlara hafifçe bastırın böylece kedinizin tırnağının tamamını görebilirsiniz. Eğer bir arkadaşınız ile tırnağını keseceksiniz birinizin kucağında kedi dururken diğer kişide kedinin yüzüne bakacak şekilde konumlanabilir.

Dikkatli tırnak kesimi

Kedinizin yemeğini yemiş rahatlamış ve sakinleşmiş halde kucağınıza aldınız ve tırnak makası da hazır. Şimdi yapmanız gereken oldukça sakin davranmak ve   kedinizin tırnağının çıkması için patisine hafif bir basınç uygulamak.  Kedinizin tırnakları çıktığında patisini çok sıkı tutmadan ve çok dipten kesmemek şartıyla tırnaklarını kesin. Kedinizin tırnağını keserken tüylerini yolmamaya, kesmemeye dikkat edin.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!