Sfenks Kedisi ve Özellikleri

Sfenks kedisi genellikle terapi kedisi olarak anılmaktadır. Sfenks kedisi geçmişte pek bilinen bir tür değilken birden bire esrarengiz şekilde keşfedilmiştir.

Sfenks Tarihçesi

Tüysüz yapıda bulunan bu kedi Kanada’da yaşayan bir aile tarafından doğum yapan kedilerinin yavrularından birisinin mutasyon geçirdiğini gözlemleyerek fark edilmiştir. Bu aile daha sonra kedinin farklı bir ırk olabileceğini düşünerek çoğaltmaya çalışmıştır. 70’li yıllarda bu uğraşlar sonuç vermiş ve ilk erkek tüysüz kedi dünyaya gelmiştir. İlginçtir ki bu kedi tüylü bir kedinin yavrusu olarak dünyaya gelmiştir. Tüysüz erkek kedi ile çiftleştirilen bazı kedi yavrularının tüysüz, bazılarının ise tüylü olduğu görülmüştür. İlerleyen dönemlerde Uluslararası Kedi Derneği tarafından bu cinse Sfenks kedisi adı verilmiştir.

Sfenks Kedisi ve Karakter Özelliği

Sfenks kedisi kendisi ile ilgilenilmesine bayılırlar. Hatta dışarı çıktığınızda ya da götürdüğünüz her hangi bir yerde insanların ve çevredeki diğer canlıların dikkatini çekebilmek için bir sürü yaramazlık şeklinde oyunlar yapabilirler. Sfenks kedisi görünüm açısından insanların dikkatini oldukça çeken bir kedi cinsidir. Buna istinaden dediğimiz gibi Sfenks kedisi fark edilmeyi ve ilgilenilmeyi oldukça sevmektedir. Kimi zaman sahiplerini güldürmek için çabaladığı görülmüştür. Zaten terapi kedisi ismini de buradan almaktadır. Sfenks kedisi beklediği ilgiyi göremediği zaman çevresini keşfetmek adına gezintilere çıkar. Zaman zaman dikkat çekebilmek için yükseklerden atladığı, tırmandığı hatta bir şeylerin peşinde koştuğu görülmüştür. Sfenks kedisi sahibi ile birlikte uyumaktan ve kucaklanmaktan oldukça zevk alan bir kedi cinsidir. Sıcak kanlı, arkadaş canlısı ve oyuncu bir ırk sayılabilir.

Sfenks Kedisi Sağlığı ve Bakımı

Sfenks kedisi görüntüsü itibariyle hastalıklı bir kedi zannedilebilir. Yalnız bu kediler hayatları boyunca oldukça sağlıklı bir yaşam sürdürmektedir. Her kedide olabileceği gibi Sfenks kedisi içinde bazen hastalık durumları olabilir. Sfenks kedisinde sık görülen hastalıklar: deri hastalıkları ve kalıtsal kalp hastalıklarıdır.

Sfenks kedisi karakteri gereği diğer kedilere göre daha fazla tırmanma isteğine sahiptir. Tüysüz yapıda oldukları için vücutlarını nemli tutmak adına kremler kullanılabilir. Yine derilerinin yağlanmaması için haftalık banyo rutin hale getirilmelidir. Sfenks kedisinin banyo esnasında bebek şampuanları tercih edilebilir. Yapısı gereği katlanan derilerin araları iyi temizlenmelidir.

Sfenkslerin bakımı diğer kedileri nazaran biraz daha fazla özen istemektedir. Kedinizle tam bir uyum içerisinde olmalı, empati kurabilmeli ve anlayabilmelisiniz. Tüysüz bir kedi türü olduğundan dolayı sürekli sıcak tutulmalıdır.

Diş eti bakımı bu tür için büyük bir önem arz etmektedir. En az 7 günde bir kez ağız bakımı ihmal edilmemelidir.

Sfenks Kedisi Beslenme

Sfenks kedileri oldukça iştahlılardır. Metabolizmaları hızlı çalıştığından dolayı ortalama kedilere göre daha fazla beslenme ihtiyacı duyarlar. Sık sık ve küçük öğünler vermeniz kediniz için daha sağlıklı olacaktır.

Kuru mama sfenkslerin ağız bakımı için önemlidir. Yaş mama ile kuru mamayı karıştırarak kedinizi besleyebilirsiniz.

Tüysüz bir kedi türü olduğu için tercih ettiğiniz mamanın Omega açısından zengin olması önemlidir. Ayrıca yüksek enerjiyi de ihtiyaç duyarlar. Sardalye, ton balığı gibi çiğ balık diyetlerini de deneyebilirsiniz.

Yavru sfenks kedilerine ise tahıl içermeyen mamalar verilmesi daha uygundur.

Sfenks Kedisi Fiyatı

Bu özel kedilerin fiyatları yaş, renk, satın aldığınız yerin konumu gibi değişik kriterlere göre farklılık gösterebilmektedir. Güncel olarak Sfenk Kedisi fiyatları 1 500 TL ile 2 500 TL arasında değişmektedir.

Sfenks Kedisi Resimleri

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol