Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı
63
okunma
Jack Russell Terrier özellikleri, zekası ve sevimliliği nedeniyle son yılların en popüler evcil hayvanlarından biri haline gelmiştir. Teriyer ailesindendir. Çok kalabalık bir teriyer ailesinin belki de diğer akrabalarına en az benzeyen cinsidir. Diğer teriyerlerde olduğu gibi kılçıllı bir kürkü yoktur. Hatta tüyleri çok azdır. Ama kendi ailesine benzeyen en önemli özelliği boyutudur. Bu köpekler oldukça küçüktür.

Jack Russell Terrier’in Boyutları ve Fiziksel Özellikleri

Küçük boy ırk grubuna girer. Erkeklerinin yüksekliği 25 – 38 cm arasında değişir. Dişilerinin yüksekliği 23 – 35 cm arasındadır. Genellikle üst boy uzunluklarının üstüne çıkmazlar. Ağırlıkları her iki cins için de 6 – 8 kilo arasındadır. Daha fazla kilo onların genetik özelliklerine aykırıdır. Tombul bir köpekten ziyade atik bir köpektir. Bu bakımdan kilolarının kontrol altında olması gerekir. Ortalama yaşam süreleri 15 – 20 yıldır. Pek çok köpek ırkından daha uzun yaşar. Düzenli veteriner kontrolü, tedavilerinin aksatılmaması, iyi mama ve sevgi dolu bir aile ile ömrünün son yıllarına kadar sağlıklı bir şekilde yaşar. Fiziksel görüntü olarak yarısından fazlası beyaz renktedir. Kuyrukları ve kafalarında, bazen de sırtlarının kuyruklarına yakın bölümlerinde kızıla çalan siyah, kahverengi yuvarlağa benzer lekeler bulunur. Küçük bir yüze, düşük kulaklara sahiptir. Sırtı düz, kuyruğu diktir. Patileri kedi patisine benzer, küçüktür. Buna rağmen ön ayakları sağlam ve güçlüdür. Dişleri makas ya da normal diş olarak ikiye ayrılır.

Jack Russell Terrier’in Kökeni

İngiliz köpeğidir. 19.yüzyılın ortalarında yaşamış olan ve kendisinin de adı olan avcı Jack Russell tarafından ortaya çıkartılmıştır. Tam adı Reverend John Russell, çok hızlı koşabilen bir köpek istemiştir. Ayrıca tilki avına kendisine yardımcı olmasını istediği için iyi bir kazıcı köpeğe ihtiyaç vardı. Hem kazması hem de kazdığı çukura girmesi gerekiyordur. Bu bakımdan küçük, çok hızlı, kazıcı bir köpek istedi. Çiftleştirme çalışmaları sonunda Jack Russell Terrier ortaya çıktı. Çok ün kazandı. Döneminde yetenek yarışmalarında önemli başarılar elde etti. Ama asıl ünü avcılıktır.

Jack Russell Terrier’in Özellikleri

Bir ırkın neden ve hangi ihtiyaçtan ortaya çıktığı özelliklerinin bilinmesi yönünden önemlidir. Jack Russell Terrier bir avcı köpeğidir. Hızlı koşar, kazma isteği vardır. Bu bakımdan özgürlüğüne düşkün ve çok cesur bir köpektir. Jack Russell Terrier özellikleri sayılırken muhteşem enerjisinden bahsetmemek olmaz elbette. Enerjisi çok yüksektir. Oyunculuk konusundaki enerjisi üst seviyededir. Siz tükenene kadar sizinle oynar, özellikle beraber koşma, kros gibi sporlarda size eşlik etmede üstüne yoktur. Sonuçta bir av köpeği olduğu için çok cesurdur. Kendisinden daha büyük daha güçlü köpeklere sataşmaktan çekinmez. Üstelik boyutundan beklenmeyecek hareketlerle sizi şaşırtabilir. Zaten başka köpeklerle geçinme konusunda oldukça zayıftır. Tek köpek hatta tek pet olmak ister. Kedilerle anlaşamaz. Eğer birlikte büyümüşler ya da bir şekilde birbirilerine alışmışlarsa bir anda kediye düşman kesilebilir. Bu konuda çok dengeli değildir. Zaten av köpeklerinde başka bir hayvanla iyi geçinme gibi bir özellik kolay bulunmaz. Av köpeklerinin hiçbirinde koruma özelliği yoktur. Jack Russell Terrier cinsinden de koruma özelliği beklemeyin. Yalnız yabancılarla arası iyi değildir. Tepki verir ama bu tepki genelde havlamadır. Aileye karşı bağlıdır, çocuklarla arası iyidir ama çocukların onu çok fazla hırpalamasına izin vermemelisiniz. Eninde sonunda sinirlenecektir. Pitbull gibi derisi kalın olup bakıcı köpeklerinden değildir. Unutmayınız, hangi köpeği hangi kediyi evlat edinirseniz edinin, evinizdeki atmosfere uyum sağlar. Evde sinir, gürültü hakimse onlar da sinirli olacaktır. Evinizdeki sevgi ön plandaysa onlar da sevgi dolu olacaktır. Ayrıca onlara nasıl yaklaşırsanız öyle tepki alırsınız. Sakince severseniz sakin bir birey olurlar, onları sürekli sıkarak, hırpalayarak severseniz onlar da size sevgisini gösterirken sizi hırpalar ya da ısırır. Çünkü sizin elleriniz neyse onların da ağzı odur. Bu bakımdan Jack Russell Terrier cinsine eğitim sırasında nasıl davranırsanız o karakterde bir köpek oluşturursunuz.

Jack Russell Terrier Bakımında Egzersizler Önemlidir

Jack Russell Terrierler, enerjisi yüksek köpekler olduğu için oyun ihtiyaçları gerçekten fazladır. Ona mutlaka her gün oyun oynatmalı, egzersiz yaptırmalı ya da en güzeli onunla egzersiz yapmalısınız. Enerjisini deşarj etmek için kapma, yakalama, kovalama gibi hareketli oyunlar oynatmalısınız. Çok meraklı oldukları için tasmasız dışarı çıkarmanızı önermiyoruz. Avcı köpekler oldukları için meraklarını cezbeden herhangi bir şey onu kaybetmenize neden olur.

Jack Russell Terrierlerin Tüylerinin Bakımı

Jack Russell Terrier ırkında tüy uzunluğu 1 santimi geçmez. Bu bakımdan tüyleri çok sorun olmayacaktır. Sadece mevsim geçişlerinde kauçuk ya da hoşuna gidecek sert kıl fırça ile onu fırçalamalısınız. Böylelikle fazla ve ölü tüylerinden kurtulacaktır.

Jack Russell Terrier’in Eğitimi

Jack Russell Terrier çok büyük bir sabırla eğitilir. Eğitim sonunda yarışlara katılıp derece alacak kadar eğitimli olabilir. Bunun için tatlılığına bakılmadan sabırla ve sürekli tekrar ile eğitim yapılmalıdır. Kaytarmaya, kendini sevdirerek eğitimden kaçmaya müsaittir. İradeli davranarak çok yol kat edebilirsiniz.

Jack Russell Terrierlerin Yaşam Alanları

Apartman hayatını pek sevmezler, bahçeli ve koşabilecekleri bir ev onlar için idealdir. Kazma alışkanlıkları oldukları için de bahçeli ev olmazsa evde eşyalarınızı özellikleri halılarınızı tırmalayabilirler. Bunun için düzenli olarak tırnaklarını kesmeli ya da veterinerinize kestirmelisiniz. Apartmanda onu evlat edinmeyi göze almışsanız evinizde çok eşya bulunmaması iyi olacaktır. Apartmanda enerjisinin çok yüksek olacağını da unutmayın, evinizde sürekli enerjik halde bir pet olacaktır, hazır olun.

Jack Russell Fiyatları

"Jack Russell Terrier almak istiyorum" diyorsanız öncelikle sahiplendirme ilanlarına göz atmanızı öneririz. Bu cins bir köpek sahiplenmek istiyorsanız öncelikle sitemizdeki, sosyal medyadaki ücretsiz ilanları incelemeli, barınaklarla iletişime geçmelisiniz. Böylece hem bakım ihtiyacı bulunan bir köpeğe yuvanızı açmış olursunuz hem de herhangi bir ücret ödememiş olursunuz. Her şeye rağmen petshoplardan ya da satış üretim çiftliklerinden edinmek isterseniz Jack Russell fiyatları ortalama 1500 TL civarındadır.

Jack Russell Terrier Videosu

Bu cinsi daha yakından tanıyabileceğiniz eğlenceli anların derlendiği bir Jack Russell Terrier videosu. Diğer köpek türleri hakkında detaylı bilgiler almak için köpek türleri kategorimize göz atmanızı öneririz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!