Danua Köpek Cinsi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Danua köpek cinsi nasıl bir ırktı? Dünyanın en büyük köpekleri arasında sayılan cinsin fiziksel ve karakteristik özellikleri nelerdir? Sağlıkları nasıldır? Bakımı nasıl yapılmalıdır?
Danua Köpek Cinsi
73
okunma
Danua köpek cinsi sevgi dolu, sabırlı, cesur, sadık, asil ve güçlü karakteriyle ön plana çıkar. Dünyanın en büyük köpek türlerinden biri olan Danualar işçi köpek familyasından gelmektedir.  Muhteşem bir bekçi ve av köpeğidir, iz sürme konusunda uzmanlardır. Diğer adı "Great Dane"dir. Özellikle Avrupa ülkelerinde "Great Dane" olarak anılır. danua

Danua Köpek Hakkında

Büyük boylu köpek cinsleri arasında en popüler türler arasında kabul edilen Danua köpek ırkı kurt köpeklerinin soyundan gelmektedir. Dev boyutlarına rağmen vicdanlı, sevgi dolu ve dost canlısı canlılardır.  Bakımları üzerine en çok dikkat edilmesi gereken noktalar, türlerine uygun bir diyet ile beslenmeleri ve egzersiz ihtiyaçlarının giderilmesidir. Birçok büyük ırk köpekte olduğu gibi bu dev dostlarımızın da sağlığı muhakkak takip altında tutulmalıdır.

Danua Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Duana köpek ırkı "nazik dev köpek" olarak bilinir. Danua köpek ırkı Almanya’da ortaya çıkmıştır, ataları ise İrlanda kurt köpekleridir.  Almanya’da ortaya çıkan bu köpek cinsi bugün dünyanın dört bir köşesinde beslenmeye başlandı, 1876 yılında ise Almanya ulusal köpeği seçildi. Erkek Danua cinsi köpeklerin boyları 76-79 santim ağırlıkları ise 50-82 kilo arası değişir. Dişilerin ise ağırlıkları 45- 60 kilo arasında uzunlukları 71-81 cm arasındadır. Siyah- beyaz kısa tüylere sahiptir. Mavimsi gri, açık kahverengi, alaca siyah renkli Danua cins köpekleri de vardır. Gözleri genelde koyu renklidir. Gözleri de tüyleri gibi parlaktır.

danua köpek ırkı

Danua Cinsi Köpeklerin Karakter Özellikleri

Boyutlarına bakıp da aksini düşünmeyin bu sevimli köpeklerin adeta altın gibi bir kalbi vardır ve Danualara "kibar dev" denilmesi kesinlikle boşa değildir. Tamamen dost canlısıdırlar. Büyük köpeklerin hep saldırgan olduğu düşünülse de söz konusu Danualar olunca durum tam tersidir. Danua cinsi köpekler büyük köpek olmasına rağmen saldırgan değildir. Aksine son derece uysal bir köpektir. Aileye kolay uyum sağlayan bu cins köpekler son derece sevimlidir. Kendisini sevdirmesini bilen bu köpek cinsi kısa sürede sizealışıp ailenizin bir parçası haline gelebilir. Danua cinsi köpekler diğer canlılara ve özellikle çocuklara karşı sevgi doludur ama bu özelliğinin karakterine yansıyabilmesi için yavruyken verilen eğitim büyük önem taşır. Danua köpek cinsinde saldırganlık sadece yavrulama döneminde görülür. Yeterli düzeyde sosyalleşmeyen ve insanların içine sokulmayan ve sürekli bağlanan köpekler saldırganlaşır. Yetişkin oldukları zaman yabancılara karşı ve yeni ortamlara karşı agresif tavır sergilerler. Danua cinsi köpekler tam bir ev köpeğidir. Büyük cüsselerine rağmen gerekli günlük uzun yürüyüşler sağlandığında apartman hayatına bile kolay uyum sağlarlar. Rahatlarına düşkün hayvanlardır ve   miskinlik yapmaya bayılırlar, bu yüzden de ev içinde vakitlerini genelde kanepede uyuyarak geçirirler.

danua köpek bakımı

Danua Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Danua cinsi köpeklerin bakımı özen ister. Bakım esnasında yapılan yanlışlar ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Bu cins köpekler tembeldir. Hareketsiz yaşam sürmek isterler. Bu köpekleri düzenli olarak yürüyüşe çıkarmalısınız. Aksi takdirde hızlı kilo alırlar. Sağlıklı olması için düzenli olarak egzersiz yaptırmak gerekir. Yeterli yürüyüş egzersizini yaptırdığınız takdirde evde bakabileceğiniz bir cinstir.  Tempolu koşular yerine uzun yürüyüşler onun için daha idealdir. Özellikle yavrulama döneminde çok hızlı büyüdükleri için kemik ve eklem sorunu yaşamamaları için köpeklere egzersizler yaptırmalısınız. Köpeğin kısa tüylerini sert bir fırçayla  en az haftada 1-2 kere tercihen her gün taramalısınız. Doğru uygulandığında günlük tüy bakımı genellikle Danualar için yeterli olmaktadır, orta düzeyde tüy döken bir cinstir, aşırı tüy dökülmesi durumunda mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız.. Köpeğin sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmalısınız. Danua cinsi köpekleri her yıl en az 1 kere sağlık taramasından geçirmelisiniz. Yaşam süreleri bakımından diğer cins köpeklere göre daha az yaşarlar. Kaniş köpek cinsi 13-15 yıl yaşarken Danua cinsi köpekler ortalama 8-10 yıl yaşam sürer. 10 yaşın üstünde Danua cinsi köpeğe nadir olarak rastlanır.

Danua Cinsi Köpeklerde Görülen Hastalık Çeşitleri

Danua cinsi köpeklerde çok sık görülen hastalıklar şunlardır:
  • MİDE TORSİYONU: Büyük köpek cinslerinde mide torsiyonu görülür. Bu hastalık ani köpek ölümlerine neden olur. Köpeklerde mide dönmesi içeriğimizi okuyarak konu hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.
  • KALP HASTALIKLARI: Danua cinsi köpekleri çok sık kalp rahatsızlığı yaşarlar. Her yıl bir defa mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmelidir.
  • KANSER: Danua cinsi köpeklerinde özellikle kemik kanseri çok sık görülür. Kemik kanseri bu cins köpeklerin ölmesinde başrol oynar.
  • KALÇA DİSPLAZİSİ

Danua Videosu;

Tür hakkında bilgileri edindikten sonra bu dev ama bir o kadar tatlı ve sevimli köpeklerin eğlenceli anlarını izlediğinizde onları daha çok seveceksiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!