Dakhsund (Dachsund, Sosis) Cinsi Köpekler ve Özellikleri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Dakhsund (Dachsund, Sosis) Cinsi Köpekler ve Özellikleri
33
okunma
Ülkemizde görünümü nedeniyle sosis köpek olarak da bilinen, en çok ilgi gören ve beslenilmek istenen Daksund (Dachsund) cinsi köpekler için merak edilenleri anlattık. Daksund cinsi köpekler evde beslenir mi? Çok havlar mı? Karakter özellikleri nasıldır? Daksundların bakımlarında nelere dikkat edilmelidir? gibi çok sorulan soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Fiziksel Özellikleri

Daksund yani sosis cinsi köpekler hakkında bilinmesi gereken ilk şey uzun bir vücuda ve kısa bacaklara sahip olduğudur. Daksund cinsi köpekler oldukça güçlü ve kaslı köpeklerdir. Oldukça kendinden emin ve zeki bir duruşa sahiptirler. Uzun görünümleri nedeniyle minyatür sosis köpek olarak da anılırlar. Bakıldığında uzun ve kubbe şeklinde bir kafa yapısı dikkat çeker. Daksund cinsi köpeklerin kulakları üçgen şeklinde ve düşük, buruları uzun ve güçlü dişlere sahiptirler. Daksund cinsi köpeklerin genellikler 42 dişli bir çene yapısı vardır. Göz yapıları oldukça oval şekilde olup; kızıl, kahverengi ve siyahtır. Oldukça geniş bir göğüs yapısıyla ve göğüsün de bulunan çıkıntı ile dikkat çeker. Daksund cinsi köpeklerin kuyrukları sırtlarının hizasında olup uzun bir yapıdadır.

Daksund Cinsi Köpeklerin Karakterleri ve Eğitimi

Daksund cinsi köpekler oynamayı sever. Son derece sevecen, canlı, neşe dolu, sıcak kanlı ve meraklı bir cinstir. Görünümleri sizi aldatmasın oldukça cesurlardır. Köpeğinize asla sert davranmamalısınız bu durum sosis köpeklerin korkmasına ve eğitim sürecinin aksamasına neden olacaktır. Hata yaptıklarında bile onları güzel bir dille uyarmalısınız. Bir sosis köpeği eğitmek büyük sabır ve uzun zaman gerektirir. Koku alma yetenekler çok gelişmiş olduğu için yüzyıllarca av köpeği olarak kullanılmışlardır.  Havlamaya meyilli yapıdadır ve havladığında çıkan ses ile boyu arasındaki orantı oldukça farklıdır. Bu cinsteki köpekler genellikle eğitime müsait olsalar da kimi zaman inatlaşarak rol değiştirirler sahiplerini kendileri eğitmeye çalışabilirler. Zeki oldukları için bu tarz davranışlar sergileyebilmeleri oldukça olağandır. Daksund cinsi köpekler özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Her ne kadar oyunu olsalar da kimi durumlarda kucağa alınmaktan hoşlanmazlar. Genellikle diğer hayvanlarla da araları iyidir fakat bazen de diğer hayvan türleri ile oynamaktan hoşlanmayabilirler. Bu durumlarda ısırmaya meyilli oldukları görülmektedir.

Daksund Cinsi Köpeklerin Yaşama Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Dakhund cinsi köpekler hakkında merak edilenler denildiğinde akla ilk gelen sorulardan bir tanesi de evde beslenir mi? Apartmanda ses yapar mı? Olarak ön plana çıkmaktadır. Evet, . Daksund cinsi köpekler apartmanda yaşayabilir, bahçesiz evde bakılabilir ama dikkat edilmesi gereken nokta kilo almaya çok müsait olduğundan iyi bir beslenme programı takip edilmelidir. Bakımları Kolay mı? Sosis köpeklerin bakımları büyük bir ilgi ve disiplin ister. Birlikte hayatınızı paylaştığınız en yakın dostunuza düzenli olarak vakit ayırmalısınız.Tüyleri uzun olan Daksund cinsi köpeklerin gündelik olacak şekilde taranması ve fırçalanma işleminin yapılması gerekir. Eğer tüyler iyice kabarıyorsa düzenli olarak yılda 2 kere traş edilmelidir. Aşırı tüy dökmezler.

Daksund Cinsi Köpeklerin Egzersiz İhtiyacı

Ortalama 12 yıl yaşayan Daksund cinsi köpekler son derece aktif ve hareketli köpeklerdir. Ağırlıkları 4 kilo 9 kilo arasında değişebilmektedir. Evin içinde de dışarıda da oldukça hareketli bir yaşam sürmekten hoşlanırlar.  Sosis cinsi köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için günlük düzenli şekilde planlanarak yürüyüşler yapılmalı ve mümkünse parkta oynatılmalıdır.  

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!