Alabay Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakımı
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Alabay Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakımı
93
okunma
Birçok köpek cinsine göre farklılıkları ile ortaya çıkan Alabay köpek cinsinin özellikleri, görünüm ve yapıları ile örtüşmektedir. Kolay bakımı ve  heybetli görünümü ile güçlü bir evcil dost edinmek isteyen hayvanseverlerin en çok rağbet gösterdiği köpek türleri arasında yer almaktadır. Alabay cinsi köpeklerin özellikleri ve bakımı başlıklı bu yazımızda, Orta Asya bölgesinin kangal köpeği diyebileceğimiz Alabai köpeği olarak da bilinen Alabay cinsi köpekler hakkında detaylara yer verdik. [lwptoc]

Alabay Köpek Cinsinin Tarihçesi ve Genel Bilgiler

Görünüm bakımından Sivas kangalını andıran bir yapıya sahip olsa da Alabay köpeklerinin çoğunlukla Sivas kangalından daha iri olduklarını söyleyebiliriz. Oldukça köklü bir geçmişi bulunan Alabay cinsi köpekler, Orta Asya bölgesinde daha fazla yetişmekle birlikte, dünyanın çeşitli yerlerinde de üretimi yapılan köpek cinslerinden biridir. Alabai köpeklerinin, milattan önceki 2000 yılına dayanan köklü bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. 4000 yıllık geçmişe sahip olan Alabay cinsi köpekler, büyük başları, sık ve kısa tüyleri ile dikkat çekerler. Kızıl kahve, kahverengi, beyaz ve siyah renkler bu köpek cinsinde en sık rastlanan renklerdir. Fazla banyo ve tıraş ihtiyacı duymaması nedeniyle bakımı kolay kabul edilen köpeklerden biri olan Alabay cinsi köpekler, iyi bir çoban köpeği olmanın yanı sıra aynı zamanda sadık bir bekçi köpeğidir. En kötü huyları ise toprağı kazmak ve sıklıkla havlamaktır. Yapılan araştırmalara göre Alabay cinsi köpeklerin ilk olarak Tibet bölgesinde yaşadıkları tahmin edilmektedir. Günümüzde ise daha çok Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan ve Özbekistan gibi Orta Asya ülkelerinde daha çok yaşamaktadırlar. Orta Asya'da koruma ve çoban köpeği olarak kullanılan Alabai köpekleri, iyi bir şekilde eğitilmeleri halinde sahiplerine ve emaneti altında bulunan hayvanlara karşı oldukça sadık ve iyimser yapıdadırlar. Moğol seferleri esnasında Moğol ordusuna destek amacıyla kullanıldığı bilinen bu köpeklerin, aynı zamanda bir savaş köpeği olma özelliği de bulunmaktadır. Orta Asya ülkelerinin dışında Amerika ve farklı ülkelerde de üretimi yapılan Alabai köpeklerinin, dünyanın diğer bölgelerinde fazla yaygın olduğunu söylemek mümkün değildir. Alabay köpek cinsi özellikleri

Alabay Köpek Cinsinin Özellikleri

Alabay cinsi köpeklerin karakteristik özellikleri şu şekilde sıralanabilir;
 • Ciddi anlamda dominant yapıları vardır. Emaneti altındaki hayvanlara karşı iyimser davranan köpekler olsalar da, hayvanlar arasında hâkimiyetten hoşlanırlar.
 • Zekâları nedeni ile benzer sınıfta yer alan köpek cinslerine göre daha kolay eğitilebilir.
 • Son derece cesur oldukları bilinir. Bu nedenle özellikle sürülere veya insanlara zarar verebilecek güçlü hayvanlara karşı cesaretle mücadele ederler.
 • Koruyucu yapıları nedeniyle çoban ve koruma köpeği olarak tercih edilebilecek en ideal köpek cinslerinden biridir.
 • Tehditleri iyi bir şekilde algılamaları Alabay cinsi köpeklerin özellikleri arasında yer alır. Bu sayede gereksiz saldırılar yerine, tehdit görmeleri esnasında saldırdıkları için güvenilir köpekler arasındadır.
 • Kendinden emin ve dengeli bir yapıya sahiptirler.
 • Ev bahçesinde beslenebilir olsalar da özgürlüğüne aşırı düşkün köpekler olarak bilinirler.
 • Kendisine emanet edilen hayvanlara karşı arası iyidir. Ancak diğer hayvanlarla arasının, fazla iyi olduğunu söylemek mümkün değildir.
 • Yabancılara karşı şüpheci yaklaşımları ile dikkat çekerler.
 • Yaşam koşullarının zor olduğu coğrafyalarda 10 yıl kadar yaşayan Alabay cinsi köpekler, normal yaşam şartlarının sağlanması durumunda ise 14 yıla kadar yaşarlar.
 • Dişilerinin ağırlığı ortalama 65 kilo, erkeklerin ağırlığı ise ortalama 79 kilo civarındadır.
 • Dişi Alabai köpeklerinin ortalama boyları 69 santim, erkeklerin ise ortalama boyları ise 78 santim dolayındadır. Boy ve ağırlıkları ortalama olsa da bu rakamlardan çok daha yüksek kilo ve boya sahip oldukları da görülmektedir.
Alabay cinsi köpeklerin özellikleri genel olarak bunlar olup, diğer özellikleri hakkında sık sorulan sorulara ayrı başlık açacak olursak aşağıdakileri söyleyebiliriz. Alabai

Alabay Köpekleri Kaç Saat Uyur?

Yavru Alabai köpeklerinin, daha fazla uykuya ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Yavrular ortalama 16 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Yetişkinler ise günlük 12 saat uyku ile yetinirler. 7 yaşını doldurmuş Alabay köpekleri ise, ortalama günlük 14 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.

Alabay Irkı Köpekler Kaç Tane Yavru Doğurur?

Hayvanların yavru sayısına etki eden farklı faktörler bulunmaktadır. Yaşam alanı ve sağlıklı beslenme koşulları gibi etkenlere bağlı olarak Alabai köpeklerinin her doğumda, 7 ile 10 arasında yavru dünyaya getirdikleri bilinir. Bu rakamların altında veya üzerinde yavru dünyaya getirdikleri görülse de bu durum pek sık yaşanmamaktadır.

Alabay Köpeklerinin Yaşam Alanları Nasıl Olmalıdır?

Bahçe ortamı veya doğal bir şekilde serbest olarak yaşamak, onlar için ideal yaşam standartlarının karşılanması anlamına gelecektir. Dar alanlarda fazla rahat edemedikleri için bağlı bir şekilde açık alanda tutulmaları, daha sağlıklı olacaktır. Yuva veya kafes içerisinde beslenen Alabay köpeklerinin ise, yuvalarının geniş ve havadar olmasına dikkat edilmelidir.

alabay köpek eğitimi
Alabay Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Dominant yapıda olmaları nedeniyle eğitimleri kolay olsa da doğru taktikler uygulanmaması halinde, eğitimleri biraz zorlayıcı olabilir. Bu yüzden onlara eğitim verirken, mutlaka ödül sistemi uygulanmalıdır. Ona güçlü olduğunu hissettirirken, sizin lider olduğunuzu da kabul ettirmeniz gerekir. Son derece zeki ve sahibine karşı uysal olmaları nedeniyle, ödül sistemi ve doğru adımlar atılarak çok iyi bir şekilde yetişmelerini sağlayabilirsiniz. Eğitim esnasında ödül olarak sadece sevdiği yiyecekler değil, aynı zamanda kısa gezintilere çıkarılarak ödüllendirilmelidir. Çünkü Alabai ırkı köpekler özgürlüklerine düşkündür. Başlangıçta tuvalet eğitimleri biraz sıkıntılı olsa da genel eğitimleri kolaydır. Avcılık için elverişli olmamaları sebebiyle, onlara avcı köpeği eğitim vermek gereksiz olacaktır. Yeni Alabay köpeği sahiplenen kişilerin, eğitim esnasında dikkatli olmaları gerekir.

Alabay Köpek Cinsinin Bakımı

Tüylerinin kısa olması ve fazla banyo gereksinimi olmaması nedeniyle Alabay cinsi köpeklerin bakımı, benzer sınıfta yer alan köpeklere göre biraz daha kolaydır. Alabay köpek cinsinin bakımı mevsimsel olarak, bahar aylarında daha fazladır. Çünkü Alabai cinsi, sadece bahar aylarında biraz daha yoğun olarak tüy döker. Fazla tüy döktükleri bahar ayları dışında, sıklıkla taranmaya ihtiyaç duymazlar. Çoban köpeği olması nedeniyle fazla bakım gerektirmese bile, arada tüylerinin taranması rahatlamasını sağlayacaktır. Banyo ihtiyaçları ise ayda bir kez ılık su ve köpek şampuanı ile yapılarak giderilir. 1 aylık süreç bile aslında onlar için kısadır. Ancak hem daha sağlıklı olmalarını sağlamak ve hem de onu rahat ettirmek için, ayda bir kez banyo yaptırılmaları tavsiye edilir. alabay cinsi köpek sağlığı

Alabay Köpeklerinde Beslenme ve Sağlık

Yavru Alabay köpeklerini beslerken, özel köpek mamaları verilmesi daha faydalı olacaktır. Köpeğin yaşına ve cinsiyetine göre temin edeceğiniz köpek mamaları, besleyici özellikleri nedeniyle tavsiye edilir. Bunun dışında yavru köpeklere beklemiş yemek kalıntıları yedirmek yerine, taze ve haşlanmış et yedirilmesi gerekir. Alabay bir çoban ve koruma köpeği olduğu için, yavrunun sağlıklı gelişimi ve güçlü olması için beslenmesi en fazla dikkat etmeniz gereken şeylerden biridir. Yaşını doldurmuş veya yetişkin Alabay cinsi köpekler ise, et ve yemek kalıntıları ile beslenebilir. Ancak pişirilen yemeklerden verilirken daha besleyici olması için, içerisine biraz haşlanmış et katılması faydalı olacaktır. Dostunuzun su ve mama kabının hijyenik olması, enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltacaktır. Uzun süre temizlenmeyen su ve mama kaplarından beslenme esnasında zararlı bakterilerin vücuda taşınması, köpeğinizin hayati tehlike de dâhil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmasına neden olabilir. Alabay köpek cinsi dünyanın en güçlü köpekleri arasında kabul edilmektedir, benzer türler hakkında bilgi almak için Dünyanın En Güçlü Köpekleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!