Koi Balığı Nedir? Özellikleri, Hikayesi ve Anlamı
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Akvaryumların vazgeçilmez balıklarından Koi Balığı'nın özellikleri nelerdir? Koi balığı nasıl beslenir? Nelere dikkat edilmeli, nasıl bir akvaryum olmalı?
Koi Balığı Nedir? Özellikleri, Hikayesi ve Anlamı
137
okunma
Koi balığı özellikleri, hikayesi ve anlamı ile dikkat çeken bir türdür. Bu balıklar renkleri ile kendilerine hayran bırakırken sembolize ettikleriyle de özel bir yere sahiptirler. Atası sazandır. Evcilleştirilmiş sazan ve renkli sazan olarak da bilinir. Koi sözcük anlamı olarak Japonca’da “sazan” anlamına gelmektedir. 20 farklı koi türü mevcuttur. Çok çeşitli desen ve renklere sahiptirler. Koi pahalı bir balıktır. Koi balığına ilgi Japonya ve Amerika’da çok yüksektir. Bu balıklar için her sene çok sayıda fuar açılmaktadır. Kalitesiyle doğru orantılı olarak fiyatları binlerce dolar olabilmektedir.

Koi Balığı Genel Özellikleri

Koi balığı özellikleri şu şekilde sıralanabilir;
  • Genel olarak 25 – 35 yıl arasında yaşarlar.
  • Hem etçil hem de otçuldur. Dolayısıyla hepçil canlılar arasında yer alırlar.
  • 90 santimetreye kadar uzayabilir.
  • Su ısısı 15 ile 25 derece olan suları sever.
  • Güneşe karşı çok hassastırlar, güneş ışığına çok fazla maruz kalırlarsa güneş yanıkları oluşabilir.
  • Suya amonyak bırakır.
  • Koi balığı çiftleşme döneminde sayısı binlere ulaşan yumurta üretir.
koi balıklarının renkleri
Koi balıklarına birçok farklı renk ve desende rastlamak mümkündür.

Koi Balıkları Nasıl Beslenir ?

Canlı doğal rengibi kaybetmemesi için doğru beslenmesi gerekmektedir. Yılın farklı dönemlerinde, yemin miktarı ve cinsi değişmektedir. Çubuk yemlerle beslenmeyi sever. Marul, portakal, karpuz ile besin çeşitliliği oluşturulabilir. Canlı yem olarak; kan ve un kurdu, cırcır böceği, karides, toprak solucanı, kurbağa larvası yemekten hoşlanır. Aşırı miktarda yem verilirse, fazla dışkı bırakacağı için su kirlenir. Sıcak dönemlerde günde birkaç kez yem verilebilir. Soğuk havalarda yemin cinsi ve miktarı değiştirilmelidir. Karbonhidrat ağırlıklı yeme geçiş yapılmalıdır. Havalar ısınmaya başladığında protein ağırlıklı yemler vermeye başlayabilirsiniz. koi balıkları

Koi Balığı Havuzu

İri ve hareketli bir tür olduğu için akvaryumda beslenmeye uygun değildir. Süs havuzunda beslenmesi en doğrusudur. Havuz filtresi bulundurulmalıdır. Oksijen en az 5 ppm olmalıdır. Tuzlu sulardan hoşlanmazlar. Ortlama olarak 100 ppm su sertliği yeterlidir. Havuz kenarlarına koi balıklarının sevdiği bitkiler dikilebilir. Koi yetiştiriciliğinde, böbrek şekli süs havuzları tercih edilir. Havuzda bulunan bir koi balığı için en az 750 – 800 litre arasında su bulundurulmalıdır. koi balığı anlamı
Bu balıklar yüzme şekilleri dolayısıyla ying yang sembolüyle tasvir edilirler.

Koi Balığı Hikayesi ve Anlamı

Akıntıya karşı yüzen bu balık türüne özellikle uzak doğu felsefesinde çeşitli anlamlar yüklenmiştir. Mücadeleci ruhları nedeniyle samuraylar da bu muhteşem canlıları kendilerine simge olarak kabul etmiştir. Genel olarak koi balığının simgelediği şey azim, güç ve güzelliktir. Koi balığı hikayesi özellikle uzak doğuda oldukça popülerdir.  Bu hikayelerde şelaleden yukarı doğru yüzen bir balığın en tepeye ulaşmayı başardığı taktirde ejderhaya dönüştüğü rivayet edilir. Bir diğer önemli dikkat çeken özelliği ise dişi ve erkek balıkların birbirlerinin ters şekilde yüzüp adeta ying yang sembolünü andırmalarıdır. Hayattaki karşıtlıkların birbirini tamamlayan özellikler olduğunu ve dişi ile erkeğin bir araya geldiğinde bir bütünü oluşturduğunu simgeler.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!