Hollanda Cüce Tavşanı: Son derece sevimli, zeki, enerjik..
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Netherland Dwarf (Hollanda Cüce) tavşan ırkı, evcil tavşan ırkları arasında en çok tercih edilen bir tavşan türüdür. Bu tavşan türü son derece sevimli ve zekidir.
Hollanda Cüce Tavşanı: Son derece sevimli, zeki, enerjik..
47
okunma

Hollanda Cüce tavşanları, 1900'lerin başında Hollanda'da, küçük evcil tavşanlarla daha da küçük yabani tavşanların çiftleştirilmesi sonucu geliştirilmiş bir ırktır. Bu tavşanlar, yaklaşık 10-12 yıl yaşar ve 0.9-1.1 kilogram ağırlığında olurlar. Küçük vücutları, kısa bacakları, büyük ve yuvarlak başları, düz yüzleri, büyük gözleri ve 2.5 inçten kısa, dik duran kulakları ile tanınırlar. 1940'ta Hollanda'da, 1950'te Birleşik Krallık'ta saf ırk olarak tanınmış ve II. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmişlerdir.

Bu tavşanlar son derece sevimli, zeki, enerjik ve oyuncudurlar. Küçük boyutları nedeniyle genç çocuklarla bir arada tutulmaları önerilmez. Başlangıçta çekingen ve ürkek olabilirler, bu da kendilerini güvende hissetmediklerinde ısırma, tekmeleme veya tırmalama gibi agresif davranışlara yol açabilir. Ancak zamanla sahiplerine alışıp onlarla oynamaktan ve sevgi göstermekten hoşlanırlar.

Hollanda Cüce tavşanlar evde tutulmalı, çünkü küçük boyutları onları dışarıdaki yırtıcılara karşı savunmasız kılar. Enerji dolu bu tavşanlar, fazla enerjilerini atabilmeleri için geniş bir alana ihtiyaç duyarlar. Günlük en az üç saat kafes dışında, güvenli bir alanda serbestçe dolaşabilmelidirler.

Sağlık sorunları arasında üst solunum yolu enfeksiyonları, diş problemleri ve gastrointestinal stazis (GI stazisi) bulunur. Tavşanlar sürekli büyüyen dişlere sahip olduğundan, dişlerin aşırı uzaması ve yaralanmalara neden olmaması için yüksek lifli yiyeceklerle beslenmeleri önemlidir.

Netherland Dwarf tavşanlarını beslerken taze ot, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve küçük miktarlarda sebze sunmak iyi bir beslenme düzeni sağlar. Bu tavşanların diyetinde yüksek lifli gıdaların bol olması, sindirim sistemlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!