Rainbow Muhabbet Kuşu Özellikleri, Bakımı, Tarihçesi, Beslenmesi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Rainbow muhabbet kuşu özellikleri, bakımı, cinsiyet ayrımı, tarihçesi ve beslenmesi üzerine bilgilerin yanı sıra "konuşur mu?" sorusunun yanıtını da yazımızda bulacaksınız.
Rainbow Muhabbet Kuşu Özellikleri, Bakımı, Tarihçesi, Beslenmesi
119
okunma
Rainbow muhabbet kuşu, gökkuşağı görünümü ile büyük ilgi gören kuş türlerinden birisidir. Bu kuş türünün özellikleri, bakımı ve tarihçesi üzerine ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. [lwptoc]

Rainbow Muhabbet Kuşu

Rainbow muhabbet kuşu renkleri ile diğer muhabbet kuşlarından ayrılır. Özellikleri açısından da son derece orijinaldir. Özgürlüğüne düşkün bir türdür. Kafesten çıkmayı oldukça sevmektedir. İlk zamanlar kafesini tek başına bulamasa da kısa süre içerisinde kafesine kendi dönmeyi öğrenecektir. Karakter açısından bakıldığında eğitilmeye oldukça uygun olan bu kuşların bakımları da kolaydır. Rainbow muhabbet kuşu, ısırma davranışını yetişkinlik döneminde nadiren gösteren ve sahibinin ilgisinden hoşlanan bir kuş çeşididir. "Muhabbet kuşları neden ısırır?" içeriğimizi okuyarak bu konuda detaylı bilgi edinebilirsiniz. rainbbow muhabbet kuşu

Tarihçesi

Rainbow muhabbet kuşu kökeni incelendiğinde, bu kuş türünün ilk olarak İngiltere’de bulunan Keston kuş çiftliğinde üretildiği görülmektedir. Renkli görüntüleri, Rainbow muhabbet kuşlarının büyük ilgi görmesini sağlamıştır. Bu sayede farklı mutasyonları ile tüm dünyaya yayılmışlardır. Rainbow muhabbet kuşu özellikleri

Rainbow Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri Nelerdir?

Rainbow muhabbet kuşu genel özellikleri, Rainbow muhabbet kuşlarının diğer kuş türlerinden ayırt edilebilmesi için üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Buna göre Rainbow muhabbet kuşlarının genel özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:
 • Rainbow muhabbet kuşlarının yüzleri sarı renktedir.
 • Kanat uçlarında beyaz / gri tonlarında görünümler bulunmaktadır.
 • Gövdelerindeki desenler parçalı değildir.
 • Rainbow muhabbet kuşlarının gövde renkleri birbirinden farklı olabilmektedir. Mor, mavi gibi birçok farkı renkte Rainbow muhabbet kuşuna rastlamanız mümkündür.
 • Ayakları genellikle koyu renk olsa da, açık renkleri de bulunabilmektedir.
 • Rainbow muhabbet kuşlarının kanatları beyaz değildir. Bu sayede Spangle ve Painted mutasyonlarından rahatlıkla ayırt edilebilmektedir.
 • Rainbow muhabbet kuşlarında tüm renkler uyum içerisindedir.
 • Rainbow muhabbet kuşları, çekinik gen yapısına sahiptir. Bu durum diğer kuş türlerinden daha durgun olmalarına neden olabilmektedir.
 • Sahiplerinin ilgisinden hoşlanan ve onları tanıyan kuş türleridir.

Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Rainbow muhabbet kuşu cinsiyet belirlemesi, gaga rengine bakılarak yapılmaktadır. Tüm Rainbow muhabbet kuşlarında erkek kuşların gaga rengi mavi olmaktadır. Dişi Rainbow kuşlarının ise gagaları damızlık döneminde koyu renk olmaktadır.

Rainbow Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Muhabbet kuşunuz ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de elbette ki bakımıdır.. Rainbow muhabbet kuşlarının bakımında göz önünde bulundurmanız gereken hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir:
 • Bu kuşlar da, neredeyse tüm muhabbet kuşları gibi soğuk havaya karşı hassas olan canlılardır. Bu nedenle kafeslerinin hava akımının bulunduğu bölgelerde bulunmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Sıcak hava, muhabbet kuşunuzun aniden hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. Mümkünse kafesin bulunduğu alanın çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat gerekmektedir.
 • Rainbow muhabbet kuşları için hijyen oldukça önemlidir. Bu nedenle kafeslerinde bulunan kağıdın ve suyun günlük olarak temizlenmesine dikkat etmek gerekmektedir.
 • Muhabbet kuşunuzu kendiniz yıkamaya çalışmanız, kuşunuzun narin vücuduna zarar verebilmektedir. Mümkünse küçük bir kap su ile kendi kendine yıkanmasına imkan tanımanız tavsiye edilmektedir.
 • Rainbow muhabbet kuşlarının gaga bakımını üstlenmenize gerek bulunmamaktadır. Kafesin içerisine koyacağınız gaga taşı ile kuşunuzun kendi bakımını kendisinin yapmasını sağlayabilirsiniz.
 • Muhabbet kuşunuzda dışkıda renk değişimi, ishal, aşırı su tüketimi veya kabarıklık gibi anormal bir durum görmeniz halinde veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.
 • Rainbow muhabbet kuşlarını kedi – köpek gibi kuşunuz ile beslenmek isteyecek bir canlı ile aynı ortamda tutmanız, kuşunuzun korku ve panik yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle mümkünse kendini güvende hissedeceği ve tehdit altında olmayacağı bir ortamda beslemeniz gerekmektedir.
 • Muhabbet kuşları stres ve korkuya bağlı olarak hayatını kaybedebilen canlılardır. Bu nedenle aşırı gürültü gibi korkuya sebep olacak davranışlardan kaçınmanız tavsiye edilmektedir.

Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Rainbow muhabbet kuşu kafesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta kafes seçimidir. Bu türdeki kanatlı dostlar büyük kafese ihtiyaç duyan bir kuşlar değildir. Ancak kafesinin rahat edebileceği bir genişlikte olması önemlidir. Kuş sayısına göre ihtiyaç duyulan boyut farklılık gösterecektir. Boyut ne kadar büyük olursa kanatlı dostumuz için bu durum o kadar iyi olacaktır ama hem yüksekliği hem de eni 40 cm. boyutundan küçük olan kafesler bu kuşlar için tercih edilmemelidir. Kafeste bulunması gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:
 • Yemlik: Kuşunuzun yemliğinin içerisinde bulunan kabukları günlük olarak temizlemeniz gerekmektedir.
 • Suluk: Suyu günlük değiştirmeli ve devamlı yetecek kadar su olduğundan emin olmalısınız. Haftada iki kere suyuna vitamin damlatmanız kuşunuzun gelişimine yardımcı olacaktır. Ancak vitamin noktasında mutlaka bir veterinere danışmanız gerekmektedir.
 • Kuş Kumu: Kuş kumu, kuşunuzun yediklerini sindirebilmesine yardımcı olacaktır.
 • Tünek: Tüneklerin mümkünse ağaç dalından olması tavsiye edilmektedir.
 • Gaga Taşı: Kuşunuzun gaga bakımını yapabilmesi için mutlaka kafese gaga taşı koymalısınız. Gaganın kontrolsüz uzaması yemek yeme gibi eylemlerde probleme neden olabilmektedir.
 • Kağıt: Hem kafes temizliğinin kolay olması hem de kuşunuzun dışkısına bakarak sağlık durumunu takip etme imkanı tanıması, kafeste kağıt bulunmasını zorunlu hale getirmektedir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Rainbow muhabbet kuşu beslenmesi, kuşunuzun sağlığı ve neşesi için önemli bir noktadadır. Bu konuda Rainbow muhabbet kuşlarına ilişkin bilinmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:
 • Muhabbet kuşları için özel olarak hazırlanan yemler ile kuşunuzu beslemeniz mümkündür. Sonraki dönemlerde kuşunuzu takip ederek hangi yemleri sevdiğine karar verebilir ve bu yemler ile beslemeye devam edebilirsiniz.
 • Rainbow muhabbet kuşları, meyve – sebze yemekten hoşlanmaktadırlar. Ancak bu konuda aşırıya kaçmanız kuşun kan şekerinin yükselmesine ve ishal gibi problemler yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle az miktarda vermeniz tavsiye edilmektedir. "Muhabbet kuşu  yemden başka ne yer?" adlı içeriğimizi okumanız size bu konuda ayrıntılı bilgiler sunmaktadır.
 • Kuşunuzu veteriner hekim kontrolüne götürerek vitamin ihtiyaçlarını belirleyebilir ve hekimin yönlendirmesi doğrultusunda vitamin kullanımına başlayabilirsiniz.
 • Rainbow muhabbet kuşu, dehidrasyon durumunda kısa süre içerisinde hayatını kaybedebilmektedir. Bu nedenle susuz bırakmamaya ve günlük suyunu kontrol etmeye özen göstermelisiniz.

Rainbow muhabbet kuşu konuşur mu?

Bu kuşlar muhabbet kuşları arasında sakinliği ile bilinen alt türler arasında sayılır. Konuşması mümkündür ama diğer muhabbet kuşları ile kıyaslandığında daha zordur. Bu içeriğimizin ardından kanatlı dostlarımız hakkında daha fazla bilgi edinebilmek adına "Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur?" başlıklı yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!