Muhabbet Kuşu Yalnızlıktan Ölür Mü?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Muhabbet kuşu besleyenlerin en çok sordukları sorulardan birkaçı "Muhabbet kuşu yalnızlıktan ölür mü?", "Muhabbet kuşu yalnızlığa kaç gün dayanır?", "Muhabbet kuşu yalnız kalırsa ne olur?" oluyor. Özellikle iş ya da tatil nedeniyle bir süre evden uzaklaşmak zorunda kalan hayvan severler bu konuda büyük tereddüt yaşıyor. Bu araştırmamızda sizlere bu soruların ve aklınıza takılan diğer soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. 
Muhabbet Kuşu Yalnızlıktan Ölür Mü?
172
okunma
Evlerimizin sevimli sahipleri muhabbet kuşları adından da anlaşılabileceği gibi oldukça ilgi ve sevgi bekleyen canlılardır. Muhabbet kuşlarının yalnızlığa tahammülleri yoktur. Özellikle kafeslerinde tek olarak beslenen muhabbetler sahiplerine büyük bir bağ ile bağlanırlar ve onların varlığı en az yem ve su kadar gereklidir.

Muhabbet kuşları kaç gün yalnız kalabilirler?

Yalnızlık muhabbet kuşları için en büyük stres kaynaklarından biridir. Normal şartlar altında kuşunuzu bir gün dahi yalnız bırakmamanız gerekmektedir. Ancak hayat şartları nedeniyle bazı günlerde en yakın dostlarımızı yalnız bırakmak zorunda kalabiliyoruz. Bu gibi durumlarda alternatifleri sonuna kadar zorlamanız gerekmektedir. Kuşunuz için birkaç gün yetecek su ve yemi sağlasanız dahi uzun süre evde yalnız kalması onda kalıcı hasarlar dahası ölümle sonlanacak bir sürece sürükleyebilir. Kuşu 1-2 gün evde yalnız bırakmanız dahi onun strese girmesine ve döndüğünüzde bıraktığınızdan daha agresif, daha mutsuz ve daha sağlıksız bir kuşla karşılaşmanıza neden olabilir. Eğer muhabbet kuşunuzun yanında farklı kuşlar da bulunuyorsa bu süre birkaç gün daha uzayabilir.
Muhabbet Kuşu Yalnızlıktan Ölür Mü? Muhabbet kuşunu 1-2 günden fazla bir sürede evde yalnız bırakmanız onun için hayati derecede oldukça tehlikelidir. Tabii ki bu durum bir kural değil, yani kuşunuzun birkaç gün ondan uzak kalmanız durumunda da hayatta kalmayı başarabilir ama en sevdiğiniz dostunuzun canını riske atamazsınız değil mi? Narin bir yapısının olması ve sosyal bir canlı olması muhabbet kuşlarını ilgiye muhtaç kılar ve yalnızlıkla hiç arası olmayan bu kuşlar ilginin uzun bir süre kesilmesi sonrasında strese girer. Siz iş seyahatinizden veya tatilinizden döndüğünüzde ne yazık ki hiç istemeyeceğiniz bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.  Bu duruma önlemenin tek yolu muhabbet kuşunu yalnız bırakmamaktan geçiyor.

Seyahate Giderken Muhabbet Kuşumu Ne Yapmalıyım?

Muhabbet kuşları kafesinin odası değiştirildiğinde dahi strese girebilen narin hayvanlardır. Muhabbet kuşu besleyenlerin en büyük sorunlarından biri kuşu kime emanet edecekleridir. Bir canı çok yakınınız dahi olsa birine emanet ederken iki kere düşünmelisiniz. Kuş besleme tecrübesi bulunmayan, hayvanları sevmeyen, ilgi göstermeyen kişilere bıraktığınızda ne yazık ki sonuç yalnız bıraktığınızdan farklı olmayacaktır. Böyle bir durumda yapabileceğiniz en doğru hareket ya çok güvendiğiniz birine evinizin anahtarını bırakarak günde birkaç saat kuşunuzla ilgilenmesini rica etmek ya da veterinere danışarak profesyonel destek almak olacaktır. Eğer kuşunuzu eşinize, dostunuza bırakacaksanız da evde kuş besleyen ya da kuş bakımı ve psikolojisi hakkında bilgi sahibi olan, kuşunuza gözü gibi bakacağınızdan emin olduğunuz kişileri tercih etmelisiniz ve mutlaka her gün arayarak kuşunuz hakkında bilgi almalısınız. Bunları sağlayamaz ve kuşunuzu yanınızda götürmeyi tercih edebilirsiniz, yeni yönetmelikle birlikte artık kuşlarınızı otobüste yanınıza yolcu koltuğuna alabiliyorsunuz. Böyle bir tercihe yöneldiğinizde de kuşunuzu yolculuk esnasında strese girmekten önlemeniz gerekmektedir. Mümkün olduğunca yol boyunca sizi görmesini sağlamalı, zaman zaman onunla konuşmalı, mümkün olduğunca kafesinin sabit durmasını sağlamalısınız. Uzun bir araç yolculuğunun da dikkat edilmediğinde kuşunuz için tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini unutmamalısınız. Çok sık seyahat etmek zorunda olan biri iseniz kuşunuzun yanına bir kuş daha almayı düşünebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!