Nijer tohumu nedir, ne işe yarar?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Nijer tohumu nedir, ne işe yarar?
56
okunma
Nijer tohumu nedir, ne işe yarar? içeriğimizde bu tohumun faydaları, nasıl tüketilmesi gerektiği ve hangi zamanda ne kadar verilmesi gerektiği konusuna değindik.

Nijer tohumu nedir?

Nijer tohumu muhabbet kuşu, kanarya, finch, paraket gibi kafes kuşlarının yemlerine karıştırılan siyah ve parlak renkte görünen ince çubuklar şeklinde olan oldukça yağlı bir tohumdur. Bu tohum ülkemize Batı Afrika’dan getirtilmektedir ve bilimsel adı Guizotia abyssinica'dır. Yağlı ve lezzetli olduğu için birçok kuş tarafından büyük bir keyifle tüketilir. Vitamin yönünden zengin, protein açısından ise orta düzeyde bir yemdir. Yağ içeriği yönünden oldukça zengin olması ve kabuğunun ince bir yapıda olması sebebiyle kuşlar tarafından kolaylıkla sindirilebilir fakat fazla tüketilmesi kuşta ishal rahatsızlığının görülmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple rasyonda kullanım oranlarına azami dikkat edilmesi gerekir. İshal durumuyla karşı karşıya kalındığında bu tohumun kuşa verilmesi kesilmeli, sorunun devam etmesi halinde ise en yakın veterinere konu hakkında bilgi verilmelidir. nijer tohumu nedir

Nijer tohumu ne işe yarar?

Nijer tohumu %18 protein, %16 karbonhidrat, %43 ise yağ içerir. Nijer tohumu faydaları arasında ilk sırada içeriği nedeniyle üreme performansına olumlu katkı sağlaması sayılabilir.  Bu faydası sebebiyle üreme dönemi öncesinde kuşlara verilmesi faydalıdır. Bazı üreticiler yeni yeni yem kırmayı öğrenen yavru kuşlara da bu yemden verebilmektedir. Yağ arttırıcı etkisi nedeniyle daha çok kış aylarında tercih edilen bir tohumdur. Soğuk mevsimlerde kuşların yemlerine yaklaşık %20 oranında ilave edilebilir. Kanarya ötüşü için zaman zaman bu oran %25’e kadar çıkarılabilmektedir. Sıcak havalarda ise bu oranlar %15’e kadar düşürülmelidir. Bu yemin doğru oranda kullanılması ne kadar faydalıysa fazla kullanımı da bir o kadar zararlıdır. Fazla verilmesi ishal başta olmak üzere, kuşu tüye sokma, kuşun strese girmesini neden olma gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Nereden bulunur?

Bu tohum özellikle “Kanarya yemi” adıyla satılan birçok karışık yemin içerisinde yeterli oranda bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra Pet Shoplarda ek besin olarak ayrı da satılmaktadır. Bazı markalar ise maliyetlerini düşürmek amacıyla rasyonda bu Nijer tohumuna yer vermeyebilmektedirler. Bu gibi durumlarda yukarıda bahsettiğimiz oranlarda yeme karıştırılması faydalı olacaktır. Kuş bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor ve bu yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız "Konuşturucu yemler işe yarar mı?" adlı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!