Kedilerin Sevgi Davranışları: Kedim Beni Seviyor Mu?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedilerin Sevgi Davranışları: Kedim Beni Seviyor Mu?
51
okunma
"Kedim beni seviyor mu?" diye hepimiz bir gün sormuşuzdur. Kedilerin sevgi davranışları hakkında bilgi sahibi olursak bu sorunun yanıtını da öğrenmiş oluruz. [lwptoc]

Kediler İnsanları Sever Mi?

Kediler köpeklerden daha soğuk ve daha az sevecen olmakla meşhurdur, ancak bu, sahiplerini sevmedikleri anlamına gelmez. Sevimli dostlarımız çoğu zaman kimseyi ve hiçbir şeyi umursamıyormuş gibi davranabilirler. Ancak dikkat ederseniz, kediler size en sevdiği insan olduğunuza ilişkin birçok sinyal veriyor olabilir. Peki "Kedilerin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız?" Bu içeriğimiz size kedilerin sevgi davranışları üzerine bilgiler sunmaktadır. Bu belirtilerden yola çıkarak "Kedim beni seviyor mu?" sorunuza yanıtlar elde edebilirsiniz. Kedim Beni Seviyor Mu

Kedim Beni Seviyor Mu?

Pek çok insan kedilerin köpekler kadar sevecen olmadığını iddia etse de bu doğru değildir. Bilakis kediler çok sevecen ve sevgi dolu evcil hayvanlardır. İnsanlar için bir kedinin duygularını okumak biraz zor olsa da, ne arayacağınızı biliyorsanız, kedinizin de sizin onu sevdiğiniz kadar sizi sevdiğini görmek kolaydır. Kediler, köpeklere göre duygularını açığa vurma konusunda daha örtülü olsalar da, yine de en sevdikleri insanlara karşı belirgin özellikler sergileme gereksinimi duyarlar. Bir hayvanın konuşmasının çoğu beden dili, duruş ve jest içerdiğinden, kedinizi anlamanın anahtarı onun beden dilini okumayı öğrenmektir. kedi sevgisi

Kedilerin Sevgi Davranışları

Kediniz ister çok hareketli ve sosyal, ister utangaç, ürkek bir kedi olsun, sahiplerine olan sevgilerini göstermelerini sağlayan pek çok hareket vardır. İşte kedilerin dilinde "seni seviyorum" manasına gelebilecek davranışlardan bazıları…

Aynı Odada Vakit Geçirmeleri

Kediler, kendilerine yönelik müsamaha gösterebilecekleri fiziksel sevgi miktarı konusunda sınırlıdır, ancak kedinizin sık sık sizin de içinde bulunduğunuz odada vakit geçirdiğini ve sizi uzaktan seyrettiğini fark ettiyseniz bu iyi bir şeydir. Kediler en sevdikleri insanlara fiziksel olarak yakın mesafede olmayı tercih etme eğilimindedir. Kediler biyososyal yapısı gereği bağımsız canlılar olabilir, fakat yine de sizinle zaman geçirmek isterler. Kedi sahibini seviyorsa, daima çok yakın olmanızı tercih etmese dahi yakınınızda yörenizde duruyor olmayı sevecektir.

Göz Kırpma Hareketleri

Kedilerin sevgi davranışları arasında göz kırpma hareketi de yer alır. Kedi sahibine bakıyorsa, gözlerini yavaşça kapatıp açıyorsa, sahibine güvendiğini ve sahibini umursadığını anlatmaya çalışıyordur. Kediler bu harekete yalnızca güven duydukları insanlar ve kediler ile beraberken sergilerler.

Sevgi Isırıkları

Bazı kediler sevgilerini sevgi ısırıkları ile anlatırlar. Bir sevgi ısırığı ile saldırı maksatlı ısırık arasındaki ayrımı, ne kadar şiddeetli ısırdığına göre belirleyebilirsiniz. Eğer ısırdığında acıyorsa, dikkat etmek fevkalade yerinde olur. Fakat yalnızca gıdıklayan yumuşak bir ısırış, kedinizin sizi sevdiğine karar vermenizin en garantili yoludur. Kediniz ayak parmaklarınızı ya da kolunuzu kemirmeyi seviyorsa, sizinle oynamak istiyor demektir. Büyük ihtimalle onun en sevdiği insanlardan birisiniz demektir.

Karnını Göstermeleri

Kediler karınlarını kimseye göstermezler! Bir kedi karnı yukarıdayken yerde yatıyorsa ya da yerde yuvarlanıyorsa, en savunmasız anlarından birindedir. Bu pozisyona sadece kendini güven altında hissettiğinde geçer. Kediler koruma altında olduklarını ve/ya sevildiklerini hissettiklerinde karınlarını gösterirler ve böyle yaparak ayrıca sizi oyun oynamaya ikna etmeye çalışıyor olabilirler.

Kafa Atmaları

Bir kedi size kafa attığında veya kafasını size sürttüğünde, yüzündeki özel bezlerden sizin üstünüze feromonlar aktarırlar. Kediler ve diğer pek çok canlı türü bunu kendi mülklerini işaretlemek, damga bırakmak adına yaparlar. Kediniz size sık sık kafa atmayı rutin bir alışkanlık durumuna getirirse, diğer kedilere kendisinin özel insanı olduğunuzu anlatmak ister.

Hediye Getirmeleri

Kedilerin sevgilerini gösterme şekilleri arasında hediye getirmek de sayılmalıdır. Kediler biyolojik olarak doğal avcılardır. Yalnızca en iyi arkadaşı ile son av gezisinin ganimetlerini paylaşmak isterler. Sabah yatağınızda ölü bir hayvan görmek hoş olmayabilir, hatta iğrenç görünebilir fakat kediler avlarını sizinle paylaşarak sizin iyi beslendiğinizden emin olmak isteyebilirler.

Sahibinin Yanında Uyumaları ve Oyun Oynamaları

Kediler uyudukları yer konusunda çok titizdir. Vahşi doğal ortamlarında kediler uyuma esnasında oldukça savunmasızdır. Bu sebeple uyuklama yerlerini belirlerken, uykuya dalmadan evvel kendilerini potansiyel tehditlerden gizlemek adına çok dikkatli olurlar. Kediniz sizin yanınızda ve hatta kucağınızda uyumayı seçerse, bu davranış ile kediniz için hususi bir anlam ifade ettiğinize emin olabilirsiniz. Yanınızda uyuyakalacak kadar güvende hissediyorlarsa, size gerçekten güveniyor denebilir.

Sevgi Kuyruk Hareketleri

Bir kedinin ruh hali üzerine kuyruğundan çok şey anlayabilirsiniz. Bazı kuyruk hareketleri kedilerin sevgi belirtileri arasında sayılabilir. Küçük dostlarımız bilhassa mutlu olduklarında, kuyruklarının ucunu hafifçe oynatarak yukarıda tutarlar. Kediniz kuyruğunu yukarda tutarak ve ucunu hafifçe oynatarak size yaklaşırsa, sizi gördüğüne seviniyor demektir. Kediler en sevdikleri insanların yanında olduklarında mutlu olurlar. Kedilerin kuyruk hareketleri ve anlamları yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kedilerin Sevgi Kulak Hareketi

Küçük dostlarımız kedilerin sevgi davranışları arasında mutluğunun da göstergesi olarak düşünülebilecek kulak hareketi de var. Kulaklar hafif aşağı ve yana doğruysa, genellikle kedinin çok rahat ve mutlu olduğu zamanlarda görülür. Gözler kapalı veya yarı kapalı olur; kedi genellikle mırlar. Kedilerin kulak hareketleri ve anlamları yazımız size bu konuda daha fazla fikir verecektir.

Biyososyal Yapıları

Kedilerin sevgi davranışları üzerine bilgi almanın ardından biyososyal yapıları hakkında fikir sahibi olmak da size yardımcı olabilir. Çoğunlukla, vahşi doğadaki kediler yalnız yırtıcı hayvanlardır ve sosyal gruplardan kaçınırlar, aslanlar bir istisnadır. İnsanlarla ortak bir yaşam biçimi oluşturan evcil kediler, sürü halinde yaşamaya adapte olmuşlardır, ancak köpeklerden farklı olarak doğuştan bazı farklı özellikleri vardır, misalen yük hayvanı değildirler. Bir kedi sizi bir aile olarak gördüğüne karar verdiğinde ve yakınında kalmanızı istediğinde, bir bakıma onur duymanız gerektiği iddia edilebilir, çünkü bunlar gerçekten başarılması zor konulardır.  

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!