Muhabbet kuşu yemden başka ne yer?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Muhabbet kuşu yemden başka ne yer? Muhabbet kuşunun sevdiği yiyecekler, ona faydalı ve zararlı yiyecekler nelerdir? Hangi meyve, sebze ve yeşillikleri tüketmesi uygundur?
Muhabbet kuşu yemden başka ne yer?
56
okunma
Muhabbet kuşlarının doğal ortamları düşünüldüğünde otçul hayvanlar olup ot tohumları ile beslenebilirler. Ancak evlerimizde beslediğimiz muhabbet kuşlarının sadece yem yediğini düşünüyoruz. Ancak muhabbet kuşları başka yiyeceklerle de beslenebilir ve sadece yemle beslemek de doğru bir yöntem değildir.

Muhabbet kuşunun sevdiği yiyecekler

Muhabbet kuşları tahıl, meyve ve sebze gibi şeylerle beslenebilir. Ancak onlar için tehlikeli olan ürünleri de bilmekte fayda vardır. Meyve ve sebzeleri verirken de insanların yediği gibi yıkayarak temiz bir şekilde sunmalıyız. Muhabbet kuşları temizlenmemiş meyve ve sebzelerin yenmesi sonucu ishal olabilir.  Şimdi gelin muhabbet kuşlarınız için faydalı olabilecek sebze ve meyveleri inceleyelim.

Muhabbet Kuşları İçin Faydalı Yiyecekler

Muhabbet kuşlarının en sevdiği ve onlara en çok fayda sağlayan sebze, yeşillik ve meyveler şöyle sıralanabilir; Maydanoz: C vitamin deposu olan maydanoz, kalsiyum eksiği olan muhabbet kuşları için son derece faydalıdır. Havuç: Havucu dilimlere ayırarak veya rendeleyerek muhabbet kuşunuza sık sık verebilirsiniz. Brokoli: Muhabbet kuşlarının sevdiği bu sebze de sıkça tüketilebilir. Lahana: Fazla tüketilmemesi gerekir. Çünkü fazla tüketimi ishale sebep olabilir. Ispanak: Bunun da fazlası zarardır. Çünkü kemik gelişimini zayıflatır. Elma, Kayısı, Kiraz, Şeftali: Bu meyvelerde varsa çekirdek ayırmanız gerekir. Meyve çekirdekleri muhabbet kuşları için zehirli olabilmektedir. Domates: muhabbet kuşlarımız için faydalı olan domatesin sap ve yapraklarına dikkat edilmelidir. Sap ve yaprakları kuşunuzu zehirleyebilir. Patates: Haşlanmış olarak kuşlarınıza vermeniz tavsiye edilir.

Muhabbet Kuşları İçin Zararlı Yiyecekler

Tuzlu yiyecekler: Tuz insanlara zarar verdiği gibi hayvanlara da zarar verir. Muhabbet kuşlarında tuz zehirlenmesi denilen bir durum yaşanır. Bu durumda kuşlar gereğinden fazla su tüketmek ve idrar yapmak zorunda kalır. Kuşların kalp ve böbrekleri de zarar görür. Vücut ağırlıkları çok düşük olan bu muhabbet kuşlarının tuz tüketimine çok dikkat edilmelidir. Şekerli Yiyecekler: Tuz gibi şekerin de fazlası muhabbet kuşlarına zarar verir. Kuşların tane tane yemesi gereken yiyecekler de çok az miktarda şekeri bünyelerine almaları gerekir. Şekerin fazlası muhabbet kuşunuzun ölümüyle sonuçlanabilir. Limon ve Greyfurta Dikkat: Sadece kuşlar için değil diğer hayvanlar için de zararlı olan bu ikili hayvanlarda zehir etkisi yaratır. Sarımsak ve Soğan:  Sindirim sistemlerinde ciddi sorunlara yol açan bu ikili hayvanların çoğu için zararlıdır. Süt: Süt muhabbet kuşlarının ishal olmasına sebep olur. Sodalı ve Karbonatlı Besinler: Sindirim sisteminde ciddi sorunlar yol açabilen gıda ürünleridir. Muhabbet kuşlarınıza kesinlikle önerilmez. Abur-Cubur: Muhabbet kuşlarınıza kesinlikle cips, bisküvi, şekerleme gibi abur-cuburları vermeyiniz. Bunlar kuşların sindirim sisteminde ciddi sorunlara sebep olarak, böbrek ve karaciğerlerinin çökmesine neden olur.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!