Küçük Tavşan Türleri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Küçük tavşan ırkları hangileridir? Hangi tavşan cinsi ne kadar büyür, özellikleri nelerdir? Bu yazımızda küçük tavşan cinslerini inceledik.
Küçük Tavşan Türleri
82
okunma
Doğada evcil ve vahşi olmak üzere tavşangiller familyasında ortalama 50 tavşan ırkı bulunmaktadır. Tavşan ırkları arasında 1.2 metreye kadar uzayabilen türler olduğu gibi 15 cm boyutunda tavşanlar cinsleri de vardır. Sevimli görünümleri ve yumuşak tüyleri tavşanların çok sık tercih edilen evcil hayvanlardan biri olmasını sağlamıştır. Türler arasında renk, karakter, boyut farkları olduğu gibi bazı özellikler ise hemen hemen tüm tavşan ırklarında yer almaktır. Ortak özellikleri olarak arka bacaklarının ve kulaklarının oldukça uzun olması, uzun ve yumuşak tüyleri sahip olmaları sayılabilir. Doğada tavşanlar iyi bir kemirgen olup toprak altında oyuklarda yaşarlar. Elbette duyma ve koklama duyuları oldukça gelişmiştir. Bazı tavşanlar iri olabileceği gibi özellikle evde beslenen küçük tavşan türleri vardır.

Küçük tavşan cinslerinden bazıları şunlardır;


Ankara Tavşanı Yurt dışında Angora tavşanı olarak bilinen Ankara hem ülkemizde hem de dünyada oldukça popülerdir. Tavşan severlerin evde beslemeyi en çok tercih ettiği türlerden biridir. Tüyleri uzun ve yumuşaktır ve koyun yününden 2-3 kat daha fazla ısıtır. Ortalama 3,5 kilo ağırlığında 15- 20 cm boyundadır.  Genellikle beyazlar renklidir ve 5-10 yıl yaşarlar. Büyük Ankara Tavşanı da olabileceği gibi bu ırktaki tavşanlar genellikle küçük tavşan türleri arasındadır.
Hollanda lop tavşanı Aşağı doğru inen kulakları, ponpon kuyrukları ve pamuk gibi tüyleri vardır. Bu görünüşü sebebiyle oldukça sevimlidirler. Çok iyi kemirgendir ve çok su içerler. Günde ortalama 600 ml su tüketirler. Boyu 10-15 santim kilosu ise 3 kilo civarındadır. 10 yıl kadar yaşarlar. Genellikle iki renklidir.
Havana Tavşanları Kahverengi,mavi, siyah ya da çikolata renkli olan küçük tavşan türleridir. Tüyleri kısa, gözleri iri, dişleri oldukça sağlamdır. Dik kulakları kısa ve narin vücutları vardır. 2 - 3 kilo arasında ağırlıkları değişir. Çift halinde yaşarlar. Sakin ve uysaldırlar. 7-11 yıl arasında yaşarlar.
Hollanda cüce tavşanı Ağırlığı en fazla 800-1000 gr arasında değişir.  Diğer tavşanlardan farkı kulakları uzun ve büyük değildir. Çok küçük ve sevimli bir tavşan türüdür. Kahverengi, beyaz, gri, siyah renkleri vardır. Ortalama 5 yıl ömürleri vardır. Çok popüler olan ve aranılan evcil tavşanlardan biridir.
Aslanbaş tavşanı Aslan yelesine benzeyen tüyleri sebebiyle aslanbaş tavşanı denir. Genellikle iki renklidir. Yaklaşık 2 kilodur. 7 santim uzunluğunda kulakları vardır. Sıklıkla evde beslenir. Tüyleri yaşlandıkça dökülür. 5-10 yıl ömrü vardır.
Minyatür lop Tavşanı Lop tavşanlarının başka bir ırkıdır. Ortalama 1,6 kg civarındadır. Farklı tavşan türlerinin çiftleşmesi ile oluşmuştur. Kahverengi, iki renkli, çikolata, beyaz ve siyah renkleri vardır. Hareketleri az ve uysal tavşanlardır. En küçük tavşan türleri arasında sayılabilir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!