Köpekler korktuğumuzu hisseder mi?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Köpekler korktuğumuzu hisseder mi?
40
okunma
Köpek türlerinin hemen hepsi hislerinin güçlü olmaları ile bilinirler. Köpeklerden korkuyorsanız çevrenizde birçok kişi size “Korktuğunu belli etme, köpekler hisseder ve korkuyu takip eder” demiştir. Peki, gerçekten köpekler korktuğumuzu hisseder mi?

Köpekler insanın korktuğunu nasıl anlar?

Zeka ve kavrayış becerileri ile ünlü olan köpekler, bir insanın konuşma hızını bile kavrayabilecek yeteneklere sahiptir. Cinslerine ve ırklarına göre değişilmekle birlikte köpekler, 150’den fazla kelimeyi öğrenebilirler ve problem çözme yetenekleri bulunur. Özel olarak eğitilmiş bir köpeğin gülümseyen insanın fotoğrafı ile boş bir ifade ile bakan insanın fotoğrafı arasındaki farkları algılayabildiği ve buna göre tepki verebildiğini kanıtlamıştır. 150’den fazla kelimeyi öğrenebilen ve insan ifadelerini ayırt edebilen köpeklerin, korkuyu algılamaları da olağandır. Bazı araştırmacılara göre; sakin bir yüz ifadesine sahip olsanız da korku hissine sahip olduğunuz anda bile köpekler bu korkuyu hissedebiliyorlar. Duygu durum değişikliklerinde, korku, panik gibi durumlarda insan vücudunun salgıladığı feromonlar, köpeğin hassas koku alma sistemini harekete geçiriyor. Köpekler korkuyu nasıl anlar

Köpek korkunuzu hissettiğinde saldırır mı?

“Köpek, korkunuzu hissettiğinde saldırır” yaygın görüşü, aslında sağlam bir temele dayanmıyor. Bir köpeğin saldırganlaşması için sizin ondan korktuğunuzu hissetmesi değil, kendisinin sizden korkması ve huzursuz olması gerekiyor. Köpeğin korkusu ve sizden huzursuz olması ile saldırı içgüdüsü hareketleniyor ve savunma ihtiyacı hissediyor. Köpeğin koşarak kaçan bir insanın arkasından koşması ise, tamamen doğal olan kovalama davranışını tetikliyor. Köpeklerin korkuyu hissedip kovalama veya tepkisiz kalma davranışları ise, araştırmacılar tarafından köpeklerin karakterleri ile ilişkilendiriliyor. Saldırgan ve dostluk seviyeleri düşük seviyede ırklardan gelen köpekler korkuyu hissettiklerinde saldırganlaşabiliyorlar. Öte yandan dost canlısı ve sakin olan ırklardan gelen köpekler ise ya tepki vermemeyi tercih ediyor ya da kendisinden korkan kişiye daha fazla yaklaşarak güvenini veya sevgisini kazanmaya çabalıyor. Yabancılara saldırmaları için veya bekçi köpeği olarak özel eğitilmiş köpekler ise, korktuğumuzu hissedip saldırganlaşabiliyorlar.

Köpeklerin hissedebildiği duygular nelerdir?

Köpekler sadece korktuğumuzu hissetmez. Köpekler birçok duyguyu hatta rahatsızlığı hissedebilmektedir. Köpeklerin hissedebildiği duygular şöle sıralanabilir; korkunun yanı sıra doğum sancısı çeken bir kadını, üzüntüyü, epilepsi veya sara hastalarının ataklarını, kanser hastalarını, diyabetli kişilerin şeker ataklarını, gök gürültülerinin olacağını ve fırtınaları, depremleri, hatta arıları öldüren ve gözle görülemeyen bakterileri bile hissederler. Tüm bu olayların ve hastalıkların canlı dünyasında değişimlerle ilgili olduğu düşünülürse; aslında köpeklerin hassas duyuları ve yüksek algı seviyeleri ile değişimi hissettiklerini ve hissettiğimiz korku gibi değişimlere tepki verdiklerini söylemek aslında hiç de yanlış bir söylem olmaz. Köpeklere yönelik korkularınız varsa "Hayvanlardan korkma fobisi nedir ve bu korku nasıl yenilir?" yazımız oldukça işinize yarayabilir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!