Kaz Yetiştiriciliğinin Püf Noktaları Nelerdir?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
 Kaz Yetiştiriciliğinin Püf Noktaları Nelerdir?
56
okunma
"Kaz yetiştiriciliğinin püf noktaları nelerdir?" sorusu bugünlerde çok fazla araştırılıyor. Çünkü kaz yetiştiriciliği karlı işler arasında yer alıyor. Girişimciler kar oranlarını arttırmak için kaz yetiştiriciliği alanına yöneliyor. Fakat birçok kişi bu işin püf noktalarını bilmiyor. Bizler de girişimcilere faydalı olması açısından yazımızda kaz yetiştiriciliğinin detaylarına yer verdik.

Kaz yetiştirmek için önemli detaylar

Kaz yetiştirmek için köy gibi bir yerde geniş bir alan bulmanız gerekiyor. Bulacağınız alanın en az 2 dönüm olması daha fazla kaz beslemenizi sağlayacaktır. Kaz yetiştireceğiniz alanda kazların barınabilmesi için barınaklar inşa etmelisiniz. Kazlar tüyleri kalın olduğu için barınakların çok kalın duvarlı olması gerekmiyor. Barınakların havalandırmalı olması yani barınağın bazı yerlerinde açıklar olması kazlar için çok faydalı olacaktır. Barınak işlemleri bittikten sonra barınağınızın büyüklüğüne göre kaz almaya başlayabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken nokta her metrekarede en fazla 2 ya da 3 kaz olmasıdır. Kazlar tavuklar gibi kolay çoğalamadığından civciv halinde satın alınmalıdır. Burada zorluk kazların yumurtalarından civciv çıkarma işlemini elinizle yapmanızın gerekliliğidir. Kazlarınızı yetiştirmeye başladığınızda nasıl para kazanacağınızla ilgili çalışmalara başlamalısınız. Bunun için de tavuk şirketleriyle görüşebilirsiniz. Kazların hem etinden, hem tüyünden, hem de yumurtasından faydalanabilirsiniz. Tüylerini tekstil firmalarına vermeniz size önemli kazançlar sağlayacaktır. Ülkemiz coğrafi koşullarında kaz yetiştirmek çok kolaydır ve insanların en fazla yediği et türleri arasında kaz da bulunmaktadır. Burada ucuzluk durumu birçok kişiyi cezbetmektedir.

Kaz yetiştiriciliği karlı mıdır? Ülkemizdeki durumu nedir? 

Ülkemizde en fazla kaz Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilir. Ancak bu bölgedekiler bu işi ticari amaçla değil günlük yeme amacıyla yapar. Bu yüzden ticari amaçla kaz yetiştiren kişiler azdır. Bunlardan biri olarak kaz yetiştiriciliğine başlarsanız Türkiye koşullarında iyi karlar elde edebilirsiniz. Dünyada bu meslek oldukça yaygındır ve yakın gelecekte de Türkiye’de  daha yaygın olması beklenmektedir. Ancak Dünya ülkelerinde bile kazlar diğer kuş türlerine göre geride kalmaktadır. Bunun nedeni kazların üreme süreçlerinin yavaş olmasıdır.

Kaz Etinin Önemi

Kaz etinin diğer kuş türlerine oranla farkı yağ ve kolesterol oranının düşük olmasıdır.  Sağlık açısında iyi olduğu içinde önerilen kaz eti, çoğunlukta lüks mekanlarda sunulur.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!