Herkül Böceği özellikleri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Herkül Böceği özellikleri
61
okunma
Bazı ünlülerin sahiplenmesiyle daha fazla öne çıkan Herkül böceği özellikleri ile son zamanların en popüler böcekleri arasında yer alıyor. Yağmur ormanlarında bolca bulunan Herkül böceği, gergedan böceği sınıfında yer almaktadır. Küçük Antiller, Güney Amerika ve Orta Amerika bölgelerinin ana vatanı olduğu bu böcekler özellikle fiziksel özellikleri ile öne çıkıyor.  

Herkül Böceği Özellikleri

herkül böceği ağırlığı
Herkül böceği özellikleri başlıca olarak şu şekilde sıralanabilir;
 • Yetişkin türleri, 7 ile 17,5 santimetre arasında boya sahip olabilirler.
 • Larva olarak yaklaşık 18 ay yetişkin bir böcek olarak ise 3 ile 6 ay arasında bir yaşam süreleri vardır.
 • Ortalama bir Herkül böceği ağırlığı 85 ile 140 gram arasındadır.
 • Tek yumurtlamada dişi böcekler, 100’ün üzerinde yumurta bırakabilmektedir.
 • Çiftleşmeden itibaren, 30 günlük yumurtlama süreçleri bulunur. Çiftleşmeden sonra döllenen yumurtalar, 30 gün içerisinde dişi Herkül böceği tarafından yumurtlanır.
 • Herkül Böceği özellikleri arasında en fazla bilineni, bu böceklerin kendi vücut ağırlıklarının neredeyse 850 katından daha fazla ağırlığı taşıyabilir olmalarıdır. Bu muhteşem canlı adını da kuvvetinden dolayı almıştır.
 • Ortamın nem seviyesine bağlı olarak, farklı renklere sahip olabilirler. Ancak en fazla görülen renkleri kahverengi, zeytin ve sarı renkleridir. Bunlardan sonra ise siyah ve mavimsi-gri renkte olan cinsleri yoğunluktadır.
 • Pençeleri güçlü ve pürüzlü bir yapıdadır. Bu nedenle rahatlıkla kabuk yüzeyi pürüzsüz olan ağaçlara tırmanabilirler.
 • Kanat açıklıkları ile boyları 22 santimetreyi bulabilir.
 • Geceleri beslenen böcekler, gündüzleri ise daha çok çürümüş ağaçlar, ağaç dalları ve çöplerin içerisinde saklanırlar. Ancak ihtiyaç duyduklarında da sıklıkla yuvalarından dışarı çıkarak beslenebilirler.
 • Çıkardıkları ilginç ve düşük frekanslı sesler, onlar arasında iletişimin en önemli parçasıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda, çok düşük frekansta ses çıkardıkları ve bu ses sayesinde kendi aralarında iletişim kurduklarını göstermektedir.
 • Kısa mesafeli uçuşlar yapabilirler.

Zararlı mı?

Herkül böceğinin hastalıkları taşıması veya farklı yollarla insanlara hastalık bulaştırması gibi bir durum, şimdiye kadar tespit edilmemiştir. Isırmaları sonucunda da insanlarda ağır komplikasyonlara neden olabilecek herhangi bir rahatsızlığın olmaması nedeniyle, son yıllarda aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu birçok insan bu böcekleri sahiplenmeye başlamışlardır. herkül böceği özellikleri

Herkül Böcekleri Nasıl Beslenir?

Vejetaryen beslenme yapısı bulunan bu böcekler, çürümüş ağaç ve meyvelerden beslenirler. Etçil türleri olmamakla birlikte, beslenme alanlarında çürümüş et parçalarını da eser oranda tüketebilirler. Taze meyveler ile de beslenebilen bu böceklerin larvaları ise, çürüyen ahşaplar ile beslenmeye daha meyillidirler. Özellikle armut, üzüm, elma ve şeftali çürükleri, onlar için iyi bir besin kaynağıdır. Yağmurlu havaların çürük ağaçlar ve meyveleri yumuşatması ve daha sulu hale getirmesi nedeniyle, bu böceklerin yaşamaları için en ideal alanlar yağmurlu bölgeler olarak bilinir. Hayvanlar alemi üzerine daha fazla muhteşem bilgi edinmek için "Hayvanlar Alemi" kategorisini incelemeyi unutmayın.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!