Gökkuşağı Lori Papağanı Özellikleri ve Bakımı
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Gökkuşağı Lori Papağanı Özellikleri ve Bakımı
65
okunma
Gökkuşağı Lori Papağanı özellikleri ve bakımı hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazıda “Konuşur mu?” “Kaç yıl yaşar?” gibi merak edilen sorulara da yanıt vereceğiz. [lwptoc hideItems="1"] Gökkuşağı Lori Papağanı özellikleri

Gökkuşağı Lori Papağanı

Gökkuşağu Lori Papağanı dünya üzerindeki en ilgi çekici ve merak edilen kuşlardan birisidir. Bu papağanın özellikleri kısaca şu şekilde sıralanabilir;
 • Lori, Psittacoidea süper ailesine mensuptur. Bilimsel adı Trichoglossus moluccanus olan bu papağanlar Avustralya yerlisi kuşlar olarak bilinirler.
 • Güney Avustralya’nın doğu kısmında genellikle sahil kesimlerinde yaşamını sürdürürler.
 • Bu canlılar yağmur seven kuşlardır. Bu nedenle yağmur ormanları, deniz kesimlerindeki çalılık alanlar ve ormanlarda yaşarlar.
 • Bu papağanlar birden fazla alt türe de sahiptir.
 • Çok parlak tüylere sahiptirler. Kafasındaki mavi tüylerin içerisine gömülü kırmızı kenarlı gözleri ve turuncuya çalan gagaları vardır. Gerdan kısımları turuncudan sarıya doğru değişim gösteren tüylerden oluşur.
 • Göğüs kısımları mavi tüylerle kaplı iken kanatları çoğunlukla sarı yeşil renklerde gözlenmiştir. Başlarının arkasında da bu renklerdeki tüyler yer almaktadır.
 • Kuyrukları ile birlikte ortalama olarak 27 cm civarında bir boya sahiptirler. Ortalama 110 gram ağırlıkları vardır. Erkekler dişilere nazaran daha ağır olarak gözlemlenmiştir.
 • Yavru olanları siyah bir gagaya sahipken büyüdükçe gagaları turuncuya döner.
Gökkuşağı Lori Papağanı bakımı da diğer kuşlardan farklıdır. Bu canlıların tüylerinin hassas olduğunu unutmamak ve doğru beslemek gereklidir. Bakımı hakkında ayrıntılar ilerleyen başlıklarda anlatılacaktır. Gökkuşağı Lori Papağanı Konuşur Mu

Gökkuşağı Lori Papağanı Konuşur Mu?

Lori, mükemmel görüntüsü ve boyutları ile insanların gözbebeği olmuş bir papağan türüdür. Gökkuşağı Lori sahibi olmak isteyen insanların en merak ettiği soru ise “Gökkuşağı Lori konuşur mu?” olmaktadır. Gökkuşağı Lori Papağanı mükemmel bir konuşucudur. Normal papağanlara göre daha fazla kelime ezberleme özelliği olduğu söylenebilir. Çok sayıda kelimeyi aklında tutarak konuşmalar gerçekleştirme özelliğine sahiptir. Ona ne kadar çok çeşitli kelime öğretirseniz o kadar renkli bir konuşma tekrarı dinleyebilirsiniz. Lori Papağanı, yüksek frekanslı sesler(tiz sesler) çıkarabilmektedir. Bazı Lori sahipleri, onun bu özelliğini kullanarak farklı sesler çıkarmasını da sağlayabilmektedir. Elbette ki bu durum sizin papağanınızla ne kadar vakit geçirdiğinize bağlıdır. Gökkuşağı Lori Papağanı Bakımı

Gökkuşağı Lori Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir Gökkuşağı Lori Papağanı almaya karar verdiyseniz zor bir sürece girdiğiniz söylenebilir. Eğer daha önce bir muhabbet kuşu besleyip Lori’nin bakımı ile kıyaslıyorsanız bütün bildiklerinizi unutun. Bu kuş türü çok özel bir kuş türüdür. Bu nedenle bakımı da zahmetlidir. Peki Gökkuşağı Lori Papağanı bakımı nasıl yapılır?
 • İlk yapmanız gereken şey onun için uygun bir kafes ayarlamaktır. Kafesin boyutlarının en az 70x60x160 boyutlarında olması mühimdir. Boyutları ortalama olan bu papağan için daha büyük bir kafes tercih etmeniz onun için daha iyi olacaktır.
 • Papağanın en öne çıkan özelliği konuşmasıdır. Gökkuşağı Lori Papağanı da mükemmel bir konuşmacı olduğu için bu özellğini geliştirmek isteyeceksiniz. Bunun için onunla sürekli ilgilenmeli ve konuşmalısınız. Bu tutumunuzu tekrarladığınız vakit bir süre sonra konuşmaya başladığını görebilirsiniz.
 • Lori, zekası yüksek ve hareketli bir papağandır. Onu olabildiğince sık bir şekilde mekanınızın içerisinde serbest bırakmanız ortama alışmasını sağlayacaktır. Bu sayede konuşmaya başlama süresini de kısaltmış olacaksınız.
 • Tiz sesler çıkarması nedeniyle Lori sahipleri zaman zaman rahatsız olabilmektedir. Bu tür durumlarda onu serbest bırakmanız herşeyi yoluna koyar. Onunla alakadar olmanız onun bakımında en önemli adımdır.
 • Diğer önemli nokta ise Lori’nin beslenmesidir. İnce yapılı bir mideye sahip oldukları için sindirim sistemleri hassastır. Onu beslemek için sert olmayan meyve ve sebzeler verebilirsiniz. Acı sebzeler ve meyveler vermek iyi bir tercih olmayacaktır. Zamanla sevdiği besinleri öğrenerek ona ödüller verebilir ve bağınızı daha da güçlendirebilirsiniz.
 • Meyve ve sebzelere ek olarak tohum verilmesi de önerilir. Fakat meyve ve sebzeler bir öğünde ağırlıklı besinler olmalıdır.
 • Lori’ye bir eş bularak onun çiftleşmesini sağlayabilirsiniz. Fakat eş seçimi açısından temkinli kuşlardır. Ona uygun çifti bulduğunuz takdirde üremesini sağlayabilirsiniz. Bu onun için daha az stresli bir yaşam sunacaktır.
 • Yumurtlama sonrasında 28 günlük bir kuluçkaya yatma evresi geçiren bu kuşların yavruları yumurtadan çıkınca yaklaşık 75 gün içerisinde kendi kendine hareket etmeye başlayabilirler.
 • Yavru Lori’yi beslemek için un kurdu temin etmeniz gerekmektedir. Onlar için en doğru besin bu olacaktır.
 • Lori’nin kafesinin içerisine tünemeleri için tahtadan yapılmış tünekler yerleştirmelisiniz. Kafesin ve tüneklerin periyodik temizliğinin yapılması gereklidir. Tünekler onlar için çok önemlidir. Çünkü gagalarını bu tüneklere sürterek törpüleme yaparlar. Unutmayın bu canlıların yaşam alanı kafestir ve kirli olması onları huzursuz edecektir.
 • Büyük bir su kabı koyarak arasıra su banyosu yapmalarına da şahit olabilirsiniz. Bu onların kendilerini temizleme yöntemidir. Parlak tüylerinin güzelliğini de temizliklerinden alırlar.
lori papağanı Kaç Yıl Yaşar

Kaç Yıl Yaşar?

Evine bir Lori Papağanı almayı düşünen insanların en sık sorduğu sorulardan birisi ise “Lori Papağanı kaç yıl yaşar?” olmaktadır. Gökkuşağı Lori Papağanları iyi bir bakım ve beslenme sağlandığı takdirde yaklaşık 25 sene yaşayabilmektedir. Onunla sürekli alakadar olmanız, onu ara sıra özgür bırakmanız ve iyi beslemeniz ile bu süreyi uzatmanız mümkündür. Gökkuşağı Lori Papağanı üzerine bu içeriğimizin ardından “Gökkuşağı İspinozu” içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!