Çin Ejderi Balığı Özellikleri ve Bakımı
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Çin ejderi balığı hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler bu yazıda. Özellikleri, akvaryumu, karakteri ve bakımı üzerine püf noktaları.
Çin Ejderi Balığı Özellikleri ve Bakımı
40
okunma
Doğal yaşam yeri Çin Yang-tse nehri olan Çin Ejderi Balığı, barışçıl bir balık türüdür. Sakin yapıya sahip bu tür, diğer balık türleri ile uyum içinde yaşayabilmektedir. Akvaryum ortamında uygun koşullarda 25 yıla kadar yaşayabildiği bilinmektedir.

Çin Ejderi Balığı Özellikleri Nelerdir?

Çin Ejderi Balığı canlı doğum yapan balık türlerinden biridir. Genç balıklarda sırt yüzgeçleri ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Ergenliğe yaklaşan balıklarda yüzgeç mesafesi kısalmaktadır. Genç balıklar daha uzun bir yapıya sahipken ergenlik dönemlerinde ise vücutları silindirik şekle dönüşmektedir. Erkek ve dişi ayrımları kafalarında bulunan yumruya göre yapılmaktadır. Taban seviyesinde yüzen bu balık türünün sadece erkeklerinin kafasında küçük bir yumru bulunmaktadır. 15°C ile 28°C arasındaki su sıcaklığında yaşayan bu balıklar, 60 cm büyüklüğe ulaşabilmektedirler. 500 Lt’ lik akvaryumlarda veya balıklara uygun süs havuzlarında beslenebilirler. Doğal ortamları olan Çin nehirlerinde 1.35 metre boya ve 40 kg ağırlığa ulaşabildikleri görülmüştür. Çin ejderi balığı bakımı

Çin Ejderi Balığı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Akvaryum bitkilerine zarar vermeyen Çin Ejderi Balığı, sürü balığı olduğu için en az 3 balıktan oluşan gruplar halinde beslenmelidir. Belirli püf noktalarına dikkat edildiğinde bakımı kolay sayılabilir. Hem görkemli göründükleri hem bakımları kolay olduğu hem de uzun ömürlü olduklarından dolayı akvaryum sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler. Beslenme şekilleri hem etçil hem otçuldur, bu nedenle et ve bitki içeren karma yemler balıkların sağlıklı olarak yaşayabilmeleri için gereklidir. Sert sulara dayanıklı balıklardır. Yüksek nitrata karşı hassastırlar ve bu durum balıklar için ölümcül olabilmektedir.

Nasıl bir akvaryumda beslenmeli?

Akvaryum ortamında besleneceklerse, akvaryum dekorunu mümkün olduğunca yaşam alanlarına benzer hale getirmek gerekmektedir. Odun parçaları, çakıllar, nehir ve akarsu taşları, canlı bitkiler balığı doğal ortamında hissettirecek ve balık stres yaşamayacaktır. Doğal akıntılı nehir sularında yaşayan bu balık türü, temiz sulara ihtiyaç duyar. Su sirkülasyonunun sağlandığı ve filtre sistemi iyi olan tanklarda sağlıklı bir şekilde yaşayabilmektedirler.

Çin ejderi hangi balıklarla birlikte yaşar?

Yavaş hareket eden yapıda balıklar olduklarından çok hareketli balıklar ile aynı akvaryumda bakılmaması önerilmektedir. Diğer balıklar kadar hızlı yeme ulaşamadığı için beslenme zorluğu yaşayacaklardır. Kendilerini koruyamayan, yavaş ve sakin tür balıklardan oldukları için cichlid ve piranhalar gibi sert yapılı balıklarla birlikte aynı akvaryumda bakılmamalıdır. Diğer balık türleri hakkında da ayrıntılı bilgiler alabilmek için Balıklar Alemi kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!