Köpek Kaşıntısına Karşı Doğal Çözümler      
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Köpeklerde kaşıntı sorunu neden meydana gelir? Köpek kaşıntısına iyi gelecek doğal yöntemler ve çözümler nelerdir? Bu soruların yanıtı ve köpekler için doğal solüsyon tarifleri içeriğimizin devamında yer almaktadır.
Köpek Kaşıntısına Karşı Doğal Çözümler      
97
okunma
Köpek kaşıntısına karşı doğal çözümler nelerdir? başlıklı bu yazımızda köpeklerde yaygın olarak görülen ama evde bile tedavi edilebilecek kaşıntı sorununu ortadan kaldıracak doğal yöntemleri derledik.

Köpeklerde Kaşıntı Sorunu Neden Oluşur?

Köpeklerde yaygın olarak görülen hem köpeğinizi strese sokan hem de sizi üzen kaşıntı sorunu o anda oluşan bir deri irritasyonu sebebiyle olabilir. Bu durumun yanında daha ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Köpeğiniz uzun zamandır kaşınma ile ilgili sorun yaşıyorsa, sıklıkla kaşınma sorunu oluşuyorsa, köpeğiniz bu durumdan kaynaklı günlük davranışlarını ve alışkanlıklarını yerine getiremiyorsa, kaşıntıya bağlı deri iltihapları, kanamaları veya ileri düzey tahrişler gelişiyorsa bu durumda mutlaka bir veteriner kontrolü gereklidir. Bu tip ağır seyreden durumlarda veteriner kontrolü yapılmadan veya veterinerinize danışmadan herhangi bir çözüme başvurmamanız köpeğinizin sağlığı için önem taşıyacaktır. köpeklerde kaşıntı sorunu
Köpeklerde kaşıntı sorunu
nedenleri;
 • Alerji,
 • Stres,
 • Taranma Eksiklikleri,
 • Tüy Bakımı Eksiklikleri,
 • Uyuz Hastalığı,
 • Keneler ve Pireler,
 • Otlardan Kaynaklı Kaşıntılar- Özelikle Pisi Pisi Otu,
 • Kimyasala Maruz Kalmak,
 • Sinekler Nedeniyle Oluşan Kaşıntılar olarak sıralanmaktadır.
Veterinerinize danışarak aşağıda yer alan doğal çözümleri köpeğinizin kaşıntı sorununu gidermek için deneyebilirsiniz. Köpeklerde kaşıntı sorunu için etkili olan doğal çözümlerden ilki elma sirkesi kullanarak evde kendinizin yapabileceği kaşıntı spreyidir. Elma sirkesinin bilinen en etkili anti-fungal ve anti bakteriyel ürün olması enfeksiyon ve tahrişlere karşı köpeğinizi koruyacak ve kaşıntı sorununu giderecektir. Köpek kaşıntısına karşı elma sirkesi ile sprey yapmak istiyorsanız aşağıdaki malzemelere gereksiniminiz olacaktır.
 • Yaklaşık 2 yemek kaşığı elma sirkesi,
 • 1 damla kadar lavanta yağı
 • 2 yemek kaşığı süzülmüş ve posasından arındırılmış yeşil çay
 • 2 yemek kaşığı kadar posasından arındırılmış nane suyu
Yukarıdaki malzemelerin hepsini çok iyi şekilde karıştırdıktan sonra karışımı bir sprey şişesine koyun. Köpeğinizde kaşıntının olduğunu gördüğünüzde düzenli olarak bu spreyi tüylerinde kullanabilirsiniz. Elma sirkesi ile yapılan bu karışım buzdolabında yaklaşık olarak iki ay muhafaza edilebilir.

Köpek Kaşıntısına Doğal Çözümler: Yulaf Ezmeli Kaşıntı Macunu

Yulaf ezmesini blenderdan geçirin ve su ile karıştırarak macun kıvamında gelmesini sağlayın. Bu macun kıvamındaki karışımı köpeğinizin kaşınan bölgelerine sürerek iyice yedirin ve 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile karşım sürdüğünüz bölgeleri iyice durulayın. Yulaf ezmeli kaşıntı macunu son derece etkili bir çözümdür.

Pire ve Kene Nedeniyle Oluşan Köpek Kaşıntısında Doğal Solüsyonlar

Pire ve kene nedeniyle oluşan köpek kaşıntısı için en etkili doğal solüsyon limon ile yapılan solüsyonlardır. Limonlu solüsyonu yapmak için gerekli olan malzemeler;
 • 1 limon
 • 2 bardak sıcak su
 • Sprey şişesidir.
1 limonu dört parçaya ayırın ve derin bir kaba koyun. Üzerine 2 bardak sıcak su ilave edin. Bir gün bekletin ve ertesi gün süzerek bu karışımı bir sprey şişesine koyun. Köpeğinizin gözlerine ve kulak içlerine gelmeyecek şekilde bu karışımı sprey ile köpeğinizin tüylerine uygulayın. Bu içeriğimizin ardından köpek bakımı konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz için köpeklerin yiyebileceği meyve ve sebzeler yazısını da okumanızı öneririz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!