Kedilerde ve köpeklerde hamilelik nasıl anlaşılır?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedilerde ve köpeklerde hamilelik nasıl anlaşılır?
50
okunma
Kedilerde ve köpeklerde hamilelik nasıl anlaşılır? sorusu birçok hayvansever için oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Hayvan dostlarımız zaman içinde aileden biri haline gelirler. Hamile kalması da aileden biriymişçesine heyecan ve mutluluk yaratır. Bu nedenle kedi ve köpek sahipleri hayvan dostlarının hamileliğinin nasıl anlaşılacağını merak ederler. Hayvanların hamile olup olmadığını anlayabilmek için davranışlarını ve görünümlerini takip etmeniz gerekir. Ancak siz ne kadar şüphelenseniz de hamileliği kesinleştirmek için veteriner kontrolüne götürmek en doğrusudur. Bu şekilde her şeyin yolunda olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz.

Kedi ve Köpeklerde Hamilelik Belirtileri

Bir kedinin ya da köpeğin ilk hamilelik belirtisinin meme uçlarındaki belirginleşme ve pembeleşme olduğunu söyleyebiliriz. Çiftleşmenin 3. haftasından sonra gebe kedi ve köpeklerde bu belirti kendini göstermeye başlar. Eğer siz de böyle bir durum fark ederseniz hayvan dostunuzun hamile olma ihtimali yüksektir. İlerleyen haftalarda kedi ve köpeklerin meme uçlarındaki büyüme daha da belirginleşir. Karınlarındaki büyümeyi fark edebilmeniz için haftaların ilerlemesi gerekir. Genellikle 8 haftaya kadar karnın belirgin şekilde büyümesi beklenmez. Ancak zayıf olan hayvanlarda, karın büyümesi daha erken haftalarda fark edilebilir. 7. ila 10. haftalar arasında yavruların hareketleri elle hissedilebilir bir hale gelir. İştah artışı ise genellikle son haftalara doğru beklenir. İlk haftalardan öğünlerini artırırsanız, göbek bölgesinde aşırı yağlanmaya sebep olursunuz. O nedenle hayvanın iştah durumunu gözlemlemeniz gerekir. Eğer yeme isteği fazlaysa, hamilelik döneminde engel olunmamalıdır. Doğum yaklaştığında ise hem kediler hem de köpekler oldukça durgunlaşır ve ağırlaşır. Kuytu yerlerde kendilerine bir yuva arayışına girerler. Bu anlamda siz de ona destek olarak bulduğu köşeyi yuva yapabilirsiniz. Yalnız kalma istemediğini hissettiğinizde yanında olarak varlığınızla ona destek olmalısınız. Kedilerde ve köpeklerde standart hamilelik süresi 66 gündür, çoğunlukla sağlıklı doğumlar 60 ila 70 gün arasında tamamlanır.

Hamilelik Dönemindeki Huy Değişimleri

Kedi veya köpeğinizin hamileliğini anlamanın bir diğer yolu da huylarını gözlemlemektir. Mevcut alışkanlıklarında meydana gelen değişimler sizi hamile olduğu yönünde şüphelendirebilir. Örneğin son derece hareketli olan, devamlı çevrenizden hoplayıp zıplayan köpeğiniz durgunlaştıysa ve ağır ağır hareket etmeye başladıysa, bu bir hamilelik belirtisi olabilir. Kediniz veya köpeğiniz hamilelik döneminde sizden daha çok ilgi ve sevgi bekleyebilir. Değişen hormon seviyelerine bağlı olarak bu duygusal değişim gözlemlenir. Sizin de bu konuda anlayışlı davranmanız ve ona ihtiyacı olan ilgiyi göstermeniz önemlidir. Her ne kadar konuşamasalar da hal ve hareketleriyle sevgimize ne kadar muhtaç olduklarını belli ederler. Aranızdaki bu bağ hamilelik döneminde daha da güçlenecektir. Kedinizin ya da köpeğinizin hamile olduğundan şüphelendiğinizde bir veteriner kontrolüne götürmeniz önemlidir. Veteriner hekimler stetoskopla karnını dinleyerek yavruların kalp atımlarını duyabilirler. Hamileliğin kesin tanısının koyulabilmesi için küçük dostunuzun veteriner herkim tarafından ultrason yardımıyla muayene edilmesi gerekir. Gebelik süresince küçük dostunuzun temiz ve güvenli bir ortamda bulunması ilk şarttır, beslenmesinde de veteriner hekiminizin tavsiyelerine göre yeni bir diyetin uygulanması gerekir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!