Büyümeyen, Küçük Köpek Cinsleri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Küçük köpek cinsleri ve büyümeyen köpek cinsleri genel olarak süs köpeği cinsleri olarak da sayılmaktadır. Dünyanın en sevimli ve en popüler köpek ırkları hakkında daha çok bilgi sahibi olmak ister miydiniz?
Büyümeyen, Küçük Köpek Cinsleri
0
237
okunma
Büyümeyen ve küçük köpek cinsleri özellikle apartman dairelerinde yaşayan ve hayvan evlat edinmek isteyen hayvanseverlerin oldukça sık tercih ettiği türlerden oluşmaktadır. Bu türler çoğunlukla süs köpeği cinsleri olarak da anılmaktadır. Boyutlarının küçük olması çoğu zaman şehir hayatına daha rahat adapte olabileceği yönünde algılansa da bu algı her zaman doğru olmayabilir. Enerjisi yüksek olan birçok küçük köpek cinsi için bahçeli bir ortam daha mutlu ve daha sağlıklı bir yaşam ortamıdır.  Bu yazımızda aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderecek ve büyümeyen köpek cinsleri hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Sevimli mi sevimli, tatlı mı tatlı küçük köpek cinsleri görünümleri ve hareketleriyle hepimizin kalbini adeta fethetmiştir. İnsanın içine dokunan bakışları, birbirinden sevimli tavırları ve sadık bir dost sıcaklıklarıyla hayatlarımıza anlam ve neşe katarlar. Her ne kadar bir oyuncak kadar tatlı ve sempatik görünseler de onların da bir canlı olduğunu unutmamalı ve büyümeyen köpek cinsleri arasından birini evlat edinirken bir ömür boyu onunla birlikte olacağınızın bilincinde olmalısınız.

Küçük ve Büyümeyen Köpek Cinsleri

1- Malta Köpeği


Maltese Terrier hem çok sevimli hem de neşe dolu bir cinstir. Ağırlıkları en fazla 4 kiloya boyları ise en fazla 25 santime ulaşır. Öyle ufak tefek göründüklerine bakmayın son derece güçlü ve cesur hayvanlardır. Sıcak iklimleri ve uyumayı çok severler.

2- Chihuahua

 
İri kulakları, masum bakışlarıyla gerçek bir gönül avcısıdır, onu gördüğünüz yerde hemen kanınızın kaynamaması imkansızdır. Meksika kökenli bir köpek cinsidir. Köpeğin boyu maksimum 23 santime ulaşır. Ağırlığı ise en fazla 3 kiloya ulaşır. İsmini Meksika ülkesinin bir eyaletinden alır. Sıcakkanlı bir köpek cinsi olarak ön plana çıkmaktadır. Aileye kısa sürede bağlanıp ailenin bir parçası haline gelirler. İnsanları çok sever ve kıskanırlar.

3- Toy Poodle


Adı her ne kadar oyuncak kaniş olsa da onun da bir canlı olduğu unutulmamalı, bakımı yalnızca ömür boyu onunla birlikte olunacaksa ve hakkıyla bakılabilecekse üstlenilmelidir.  Kanişler akıllı olmasının yanı sıra minyatür köpek olarak da bilinir ve süs köpeği cinsleri arasında popülerlik bakımından üst sıralardadır. Boyu en fazla 25 santim olan ve 4 kiloya ulaşan ağırlıkları ile ufak tefek bir köpek türüdür. Zeki olan bu köpek türleri öğrenmeye açıktır. Bu yüzden kolay eğitilirler.

4- Yorkshire Terrier


Böylesine güzel bir canlıyı sevmemek hiç mümkün mü? Küçük köpek cinsleri denilince akla ilk gelen türlerden biridir. Nitekim ülkemizde de en fazla beslenen köpek türleri arasında üst sıralarda yer alır. Boyu 18 santim olan ve ağırlığı 3 kilo olan küçük köpek cinslerinden birisidir. Tüyleri uzun ve ipek gibidir. Bakmayın siz onun boyunun küçük, kilosunun hafif olduğuna son derece cesur ve gözü pek bir türdür. Ailesi onun için her şeydir ve aynı evde yaşadığı kişiler çok sıkı bağlarla bağlanır. Onu gören herkesin gönlünü kazanmakta büyük bir ustadır ama o yabancılardan çok fazla hoşlanmaz.

5- Pomeranian


Pomeranian cinsi bir köpek gördüğünüzde onu sevmekten kendinizi alıkoyamazsınız. Bu sevimlilik abidesi köpekler son yıllarda ülkemizde de  popüler hale gelen büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alır. Boyu maksimum 30 santim olan bu köpeklerin ağırlığı 3 kiloyu geçmez. Neşeli olan bu köpek türü insanlara karşı son derece sadıktır. Kökü Alman Spitz soyuna dayanan bu köpekler zekalarıyla da kendine hayran bırakır. Pomeranian cinsi köpeklerle ilgili daha fazla bilgi edinmek için şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

6- Pekinez


En fazla 25 santim boyuna ulaşan Pekinez de küçük köpek cinsleri arasında yer almaktadır.  İtaat etmeyi sevmediklerinden dolayı eğitimleri oldukça zordur. Yabancılardan pek de haz etmezler, çocukları da pek sevdikleri söylenemez. Tüm sevimliliklerine rağmen oldukça inatçı hayvanlardır.  Egzersiz ihtiyaçlarının fazla olmaması nedeniyle apartman dairelerinde de beslenebilirler.

7- Papillon


  Büyümeyen köpek cinsleri denilince akla ilk gelen türlerden biridir. Hiç kuşku yok ki Papillon cinsi köpekler hayvanlar aleminde yer alan her sevimli canlılardan biridir. Yüz şekilleri kelebeğe benzetildiğinden dolayı böyle adlandırılmışlardır. Bu tür köpekler maksimum 28 santim boya ve 5 kilo ağırlığa ulaşır. Enerjik ve sevecen bir özelliğe sahip olan bu köpeklerin 700 yıllık bir geçmişi vardır. Oyun oynamayı çok severler. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu tür köpekler aile köpeği olarak bilinir.

8- Pug

 
Milattan önce 400 yılında ortaya çıkan bu köpeğin çok eski bir tarihi vardır. Çin kökenli bir köpek ırkıdır ve kırışık görünümlü yüzleriyle son derece sempatik görünürler. O kadar güzel bakarlar ki onları sevmeme gibi bir şansınız neredeyse yoktur. Yüksekliği maksimum 32 santim olan ve en fazla 9 kiloya ulaşan bu cins köpekler çocuklarla iyi ilişki kurarlar. Pug cinsi köpekler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler şu yazımıza göz atabilirler.

9- Shih Tzu


  Küçük köpek cinsleri arasında yer alan birçok köpek türü gibi Shih Tzu da Çin kökenlidir. Bu t köpeklerin boyu en fazla 28 santim kilosu da 7 kiloya ulaşır. Küçük boyutu ve ipeksi tüyleri ile çok tercih edilir. Yumuşak huylu ve sadıktırlar. Son derece zeki hayvanlardır, basit komutları sizi hiç yormadan kısa sürede öğrenebilir.  Tüm dünyada adına fan sayfaları açılan oldukça popüler bir ırktır.  Tam anlamıyla sevgi arsızıdır, kendini sevdirmeye bayılır ve herkesle iyi geçinir. Çok havlamayan ve tüy dökmeyen bir cins olduğundan apartman dairelerinde de sorun yaşamadan bakılabilecek bir türdür.

10- Boston Terrier


  Enerjisi yüksek ve sıcak kanlı bir köpektir. Küçük boyutuna rağmen oldukça güçlü görünür. Kısa ve kaslı vücutları ile yükseklikleri 43 santime kiloları da 11 kiloya ulaşabilir. Kısa tüylü olan bu cins köpekler harika bir evcil hayvandır. Basit komutları kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Oldukça oyuncu bir hayvandır ve ona gerekli ilgiyi gösterdiğinizde bakımları oldukça kolaydır.

11- Minyatür Pinscher


  Ataları büyük boyutlu olmasına rağmen kendisi küçük boyutlu olan Almanya kökenli bir köpek cinsidir. Cesareti ile bilinir ve son derece korumacıdır. Erkek cinslerde 30-35 dişilerde 25-28 santim boya sahip olan bu köpekler erkeklerde 5, dişilerde 4 kiloya ulaşır. Evde bakılması için ideal türler arasında yer alır. Oyun oynamak ve sahibiyle birlikte çokça vakit geçirmek onun için önemlidir.

12- Fransız Bulldog

 
Yükseklikleri ortalama 30 santim olan bu cins köpeklerin ağırlığı 13 kiloyu bulur. Şefkatli ve eğlenceli köpeklerdir. Aynı zamanda muhteşem bir bekçidir fakat diğer hayvanlarla çok da iyi anlaşabildiği söylenemez. Fazla egzersize ihtiyaç duymadığı ve tüy bakımlarını haftada bir kez yapmak kolay olduğu için bakımı kolaydır denilebilir.

13 - Brüksel Griffonu


Brüksel Griffonu eğitimlere çok hızlı cevap veren oldukça zeki bir köpektir. Erişkinlik döneminde yaklaşık 20 santim boyuna ulaşırlar, ağırlıkları ise 4-5 kilo civarında olur. Fazla bir egzersiz ihtiyaçları yoktur ama tüy bakımlarının aksatılmadan her gün yapılması gerekir. Eğlenceli köpeklerdir ve karakterleri Terrier'e büyük benzerlikler gösterir. Özellikle Doğu Avrupa'da çok bilinen ve bakımı üstlenilen bir cinstir.

14- Bichon Frise


Kıvırcık tüyleriyle oldukça şirin görünen Bichon Frise yaklaşık 15 yıl yaşayabilmektedir. Ağırlıkları 5 kiloya boyları ise 30 santime ulaşabilir. Bakımları oldukça kolaydır ve evde beslemeye son derece uygundur. Her yaşam ortamına hızla ve kolayca adapte olurlar. Ailesine sıkı bağlarla bağlanan bu cins yalnız kalmaya dayanamaz. Egzersiz ihtiyacı az olsan Bichon Frise'ın günlük tüy bakımı ise ihmal edilmemelidir.

15- Minyatür Dachshund


Sosis köpek olarak ünlenen köpeğin minyatür cinsidir. Ortalama 3- 3.5 kg ağırlığındadır. Oldukça sevecen bir canlıdır ve avcılık özellikleri çok gelişmiştir. Sahibine çok bağlanır ve onu çok kıskanır. Bu kıskançlığını diğer evcil hayvanlara göstermekte heveslidir. Onu besleyen kişiyi paylaşmaktan hiç hoşlanmaz. Bu yazıda dünyanın en küçük köpek cinsleri ve büyümeyen köpek cinsleri sizler için derlendi. Sizin en çok beğendiğiniz köpek cinsi hangisi? Hangi köpek cinsini evlat edinmek isterdiniz?  

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!