Dünyanın En Hızlı Balığı: Merlin
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Dünyanın en hızlı su hayvanı yani balığı olan Merlin diğer adıyla mavi yelken balığı hakkında hızı, yaşadığı yerler, boyutu ve özellikleri gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazıda kaleme aldık.
Dünyanın En Hızlı Balığı: Merlin
0
102
okunma
Dünyanın en hızlı su hayvanı yani deniz canlısı diğer adı mavi yelken balığı olarak adlandırılan Merlin (Merlin) balığıdır( Marlin Fish). Mavi yelken balığı hızıyla Guinness rekorlar kitabına girmiş bir canlıdır. Ne yazık ki şu an nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Dünyanın en hızlı su hayvanı

Saatte 110 km hıza ulaşabilen mavi yelken balığı dünyanın en hızlı balığı unvanına sahiptir. Görünümü ile kılıç balığını andıran mavi yelken balığı, 1,5 metre uzunluğunda olabilmektedir. Çokça bilinmesine rağmen denizlerde sayısı azdır. Yaklaşık 13 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir.

Merlin Balığı Özellikleri

Istiophoridae ailesine ait olan Merlin balığının en büyük özelliği hızı ve sivri ağız yapısıdır. Hızını kullanarak diğer balıklara karşı üstünlük sağlar. Marlin balıklarının vücut ağırlıkları çok değişkendir ve 20 ile 100 kg arasında olabildikleri söylenmektedir ancak şu ana kadar yakalanmış en ağır Marlin balığı 708 kilogramdır. Bu 708 kilogramlık Marlin balığının özel bir cins olduğu bilinmektedir. Bu nedenle normal Marlin balıklarından fazlasıyla ağırdır. Marlin balığının kuyruğu bir çeşit hilali andırmaktadır. Yapılan incelemelerde Marlin balıklarının en çok yaşadığı yerin Pasifik Okyanusu ile Atlas Okyanusu olduğu ortaya çıkmıştır. 2019 yılında ülkemiz sularında da rastlanılmıştır. Diğer adı mavi yelken balığı olan bu balığın mavi, beyaz ve siyah tüyleri vardır. Mavi renkteki tüyleri vücudundaki diğer tüylere göre yoğunlukta olduğu için bu balığa mavi yelken balığı denmektedir Marlin balığı bilimsel sınıflandırmada kordalılar şube grubundadır ve kılıç balığı ile karıştırılır. Kılıç balığı ile benzer çok fazla noktası olmasına rağmen Marlin balığı kılıç balığından üstün bir balıktır. Özellikle hız ve çeviklik olarak diğer balıklardan üstün olan Marlin balığı denizlerde diğer balıkları kolayca avlayabilmektedir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!