Bully Kutta Cinsi Özellikleri
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Bully Kutta Cinsi Özellikleri
48
okunma
Bully Kutta cinsi köpekler, Hint Mastiff veya Alangu Masstiff olarak tanımlanan Hint çalışma köpekleridir. Bully Kutta cinsi özellikleri konusunda merak ettikleriniz yazımızın ilerleyen bölümlerinde yer alıyor. [lwptoc]

Bully ne demek?

Bully Kutta cinsi köpeklerin aslında orijinlerine ait yeterli kaynak bulunmamakla birlikte en popüler teoriye göre bu cins köpekler Hindistan ve Pakistan’da ortaya çıkmış köpeklerdir. Bazı teorilere göre ise melezlenmiş bir ırk olarak görülen bu türün Sindh Hound ve Alaunt gibi ırklar ile bağlantısı olduğu savunulmaktadır.

“Bully Kutta” Kelimelerinin Anlamı Nedir?

Bu cins köpeklerin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili savların yanında, türe adını veren kelimelerin anlamları ile ilgili görüşler de oldukça fazladır. Bunlardan en öne çıkanı; cinsin sahip olduğu özellikler nedeniyle bu adın verildiğidir. Çene altında ve boyun kısmında buruşuk deri yapısı olduğu için bu cins “Bohli” kelimesi ile tanımlanmıştır. “Kutta” ise köpek anlamına gelmektedir. bully kutta özellikleri

Bully Kutta Cinsi Özellikleri Nelerdir?

 • Bu cins köpeklerin özellikleri aşağıda sıralanmıştır.
 • Erkek yetişkin köpekler 76 ile 86 cm boyundadır. 68 ile 90 kilo arasındadırlar.
 • Dişi yetişkin köpekler 68 ile 90 kilo ağırlığındadırlar. Boyları 75 ile 80 cm arasındadır.
 • Ortalama yaşam süreleri 10 yıldır.
 • Tüy yapısı kısa, düz ve pürüzsüz yapıdadır.
 • Genel olarak beyaz renkte olmalarına rağmen beyaz siyah karışımı alacalı veya açık kahverengi tüy rengine sahip türler de bulunmaktadır.
 • Kafa yapısı oldukça büyüktür. Büyük ve siyah burunları vardır.
 • Dudak yapısı sarkıktır. Köpeğin fazla derecede salya akıtmasının sebebi bu dudak yapısından kaynaklanmaktadır.
 • İnce, sert ve kırışık yapıda bir cilt tipine sahiptir.
 • Geniş bir göğüs yapısı olan cins, heybetli bir duruşa sahiptir.
 • Bacak yapısı uzun ve incedir.
 • Aslanların yürüyüş şekline benzer bir yürüyüş şekli vardır.
 • Kuyruk yapısı ince ve uzundur. Genelde kuyruğunu yüksekte tutar.

Bully Kutta Türü Mizaç Özellikleri

Yüksek oranda koruyucu köpek türlerinden biri olan Bully Kutta köpekleri, hem hayvanları hem de insanları koruma görevini çok iyi yerine getirmektedirler. Zeki ve baskın yapıları nedeniyle iyi bir eğitim ile son derece hızlı öğrenme kabiliyetine sahiplerdir. Sahiplenici, fedakar ve sadık yapıdadırlar. Korkusuzdur ve bölgelerini savunup korur. İyi bir eğitim aldıkları taktirde diğer köpeklerle, yavru köpekler ile ve çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Koruma ve savunma güdüleri güçlü olan bu köpekler tehlike veya tehdit algıladıklarında agresifleşip ısırma davranışına hızlıca geçiş yapabilirler.

Bully Kutta Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Büyük boyutlu köpeklerden oldukları için yaşama alanları da büyük olmalıdır. Apartmanlarda beslenmeleri mümkün değildir. Genellikle büyük bahçeye sahip evlerde rahatlıkla beslenebilirler. Büyük boyutlu bir köpek olmasına rağmen son derece enerjiktir. Düzenli egzersiz ihtiyacı vardır. Günde en az 60 dakikalık yürüyüş ve koşular bu cins köpekler için yeterli olacak ve köpeğin yüksek enerji nedeniyle agresif olmasını önleyecektir. Orta derecede tüy döken bir cins olan Bully Kutta köpekleri fazla fırçalanmaya gerek duymazlar. Uzun aralıklı periyodlarda sert kıllara sahip bir fırçayla tüylerini fırçalamanız yeterli olacaktır.

Bully Kutta Cinsi Köpeklerde En Sık Rastlanan Sağlık Sorunları Nelerdir?

Bully Kutta cinsi özellikleri nedeniyle cilt problemleri, göz problemleri ve kalp hastalıkları görülebilecek köpek türlerinden biridir. Alerjiye bağlı kaşıntılar, bakteriyel cilt enfeksiyonları, vitiligo gibi cilt problemleri ile karşılaşılabilir. Göz problemleri sonucu oluşabilecek hastalıklarda ise kalıtsal olabilen Progressive Retinal Atrophy hastalığı görülme sıklığı fazladır. Kalp büyümesi, kalp üfürüm sorunları ise bu cinste görülebilen kalp hastalıkları arasında yer alır. Bully Kutta cinsi köpekler üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “En iyi bekçi köpeği türleri” başlıklı içeriğimizi de incelemenizi öneririz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!