Köpeklerde distemper (gençlik hastalığı ) nedir ?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Köpeklerde distemper hastalığı nedir ? Distemper hastalığı hakkında detaylı bilgi almak isteyenler okumak istediği bir makaleyi sizlerle buluşturuyoruz..
Köpeklerde distemper (gençlik hastalığı ) nedir ?
51
okunma
Köpeklerde gençlik hastalığı diğer adıyla Distemper , köpeklerinizin yaşayabileceği oldukça dikkatli olunması gereken hastalıklardandır. Köpeklerin yanı sıra çakal, kurt ve daha pek çok havyanda da gözlemlenir. Evcil köpek sahipleri için bu hastalığa karşı onları nasıl koruyabileceğinizi bilmek önemlidir. İçeriğimizde köpeklerde gençlik hastalığının ne olduğunu, belirtilerini, tedavi için neler yapıldığını detaylı olarak öğreneceksiniz.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı (distemper) Nedir?

Köpeklerde gençlik hastalığı canine distemper virüsünden (CDV) kaynaklanan viral enfeksiyondur. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle hızla yayılımı söz konusudur. Köpeklerde bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla vücudun birden fazla organını etkiler. Yaşamlarının her döneminde görülebilmesi nedeniyle vücudun diğer enfeksiyonlara açık hale gelmesine de neden olmaktadır. Köpek gençlik hastalığı (distemper) merkezi sinir sistemini, solunum sistemini, sindirim sistemini etkileyen çoğunlukla ölümcül hastalıktır. köpeklerde distemper nedir
köpeklerde distemper nedir Hastalığın şiddetini etkileyen en önemli faktörler köpeğin yaşı, köpeğin ırkı, sağlık durumları ve bağışıklık sisteminin güçlü olup olmadığı detaylarıdır. Aşılanmaya rağmen de gençlik hastalığının yaşandığı görülebilmektedir. Ölüm oranının en yüksek olduğu köpek hastalıklarından olmasının yanı sıra felç kalma olasılığı da çok yüksektir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedenleri

Bulaşma yoluyla geçen bir hastalık olan köpek gençlik hastalığı hızlı yayılımlıdır. Hastalığının bulaşmasını tetikleyen çeşitli durumlar mevcuttur. Bulaşıcılık oranı yüksek olduğundan dolayı en sık görülen hastalıklar arasında gözlemlenir. Köpeklerde gençlik hastalığının bulaşmasına yol açan faktörler:
 • Havadaki virüs partiküllerin
 • Virüsü taşıyan hayvan ya da eşyayla temas
 • Anneden yavruya bulaşma

Hava Yoluyla Bulaşma

Köpeklerde havadaki virüs partiküllerinin mevcut olması taşıyıcı köpeklerden sağlıklı köpeklere virüsün geçmesine neden olur. Hapşırma, öksürük gibi yollarla gençlik hastalığının bulaşma riski mevcuttur.

Temas Yoluyla Bulaşma

Temas yoluyla bulaşma köpeklerde gençlik hastalığının en sık görüldüğü durumlardan biridir. Birbirleriyle temasın yanı sıra aynı zamanda hastalığı taşıyan bir köpeğin yediği mama kabından sağlıklı köpeğin yemek yemesi gibi durumlarda virüs bulaşır.

Anneden Yavruya Bulaşma

Köpeklerde gençlik hastalığı anneden yavruya bulaşan hastalıklardan biridir. Hastalığı taşıyan anne yavruya bulaştırma süreci doğum anında, doğum sonrasında ya da plasenta yoluyla gerçekleşir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığının Belirtileri

Köpeklerde gençlik hastalığının belirtileri hastalığın hangi aşamada ilerlediği hakkında bilgi verir. İlk aşamada yaşanan belirtilerin ardından ikinci aşamaya geçildiğinde belirtiler değişkenlik gösterir. Başlangıç aşamasında olan hastalığın solunum yolunda etkin olduğu gözlenmiştir. Zaman içerisinde virüs kısa sürede çoğalarak vücuttaki farklı bölgelerde de enfekte olan köpeklerde belirtilerin şiddeti artar.

İlk Aşamada Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri

köpeklerde distemper
köpeklerde distemper Enfekte olan bir köpeğin gençlik hastalığı belirtilerini gösterme süresi ortalama 3 gün ile 7 gün arasında değişmektedir. İlk aşamadaki köpek gençlik hastalığı belirtileri:
 • Ateş
 • Burun akıntısı
 • Göz akıntısı, göz iltihabı
 • Öksürme
 • Kusma
 • İshal
 • Burun ve pati yastıklarının sertleşmesi
 • Beyin ve omurilik iltihabı
 • Letarji
 • Anoreksi
 • Nefes darlığı

İkinci Aşamada Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri

Hastalık ilerleme kaydettikçe köpeklerde görülen gençlik hastalığı belirtileri de aynı oranda artış göstererek ilerler. Nörolojik olarak doğrudan etkilediğinden dolayı şiddeti ilk aşamadan daha yüksek seviyede görülebilmektedir. İkinci aşamadaki köpek gençlik hastalığı belirtileri:
 • Baş eğme
 • Gözde tik oluşumu
 • Kas seğirmesi
 • Çiğnemede ve tükürmede artış
 • Depresyon
 • Daireler çizme
 • Felç
 • Nöbetler
Distemper enfeksiyonuna sahip köpeklerde yukarıdaki birden fazla aynı anda görülebilmektedir. Bazı köpeklerde tamamının da görülebildiği vakalar mevcuttur. Sinir sistemini etkilediği durumlarda hastalığın seyri genel olarak kötü şekilde ilerleyerek devam eder.

Köpeklerde Gençlik Hastalığının Teşhisi Nasıl Konulur?

köpeklerde gençlik hastalığı
köpeklerde gençlik hastalığı Köpeklerde gençlik hastalığının teşhisini koyma aşamasında belirtilerin diğer köpek hastalıklarıyla benzerlik göstermesi nedeniyle bu durum oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Kesin teşhisin koyulması için gerekli olan tahlillerin ve tetkiklerin yapılmasıyla bir veteriner tarafından değerlendirme yapılarak teşhis koyulabilmektedir. Hastalığa dair net şekilde gözlemlenen belirtiler bazı köpeklerde ilerleyen aşamaya gelene kadar görülmez. Hastalığın CDV hızlı test kitleri ile teşhis edilmesi mümkündür. Gençlik hastalığına dair kesin tanı için ilk olarak sitolojik muayene yapılır. Ardından virüs izolasyonu ya da RT-PCR yapılarak tanı kesinleştirilir. Köpeklerde gençlik hastalığının teşhis edilme yöntemleri:
 • Kan analizi
 • İdrar
 • İmmünofloresan tahlili
 • RT-PCR

Köpeklerde Gençlik Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi yöntemi olarak köpeklerde gençlik hastalığının belirlenen kesin bir yöntemi olmadığından dolayı genel olarak diğer enfeksiyonların oluşumunu önleyici şekilde ilerler. Tedavi için erken teşhis son derece önemli olduğundan dolayı tedaviye başlangıçta en küçük belirtiler bile gözden kaçırılmamalıdır. Distemper virüsüyle enfeksiyonu yaşayan köpeklerin diğer enfeksiyonlara karşı açık hale gelmemesi için ve hastalığı yaymamaları için tek olmaları gerekir. Bakımlarının hastalığa uygun şekilde yapılması gerekliliği köpeklerde gençlik hastalığı tedavisini destekleyicidir. Belirtiler arasında nörolojik olarak görülen durumların yer aldığının kontrolünü de sürekli gerçekleştirmek en önemli detaylar arasında bulunur. Tedavinin başarılı olması genellikle nörolojik açıdan belirti göstermeyen köpeklerde görülmektedir. Bazı durumlarda hastalığın iyileşmesine rağmen iç organlarda hasar ya da nörolojik açıdan hasar kalıcı olur. Köpeklerde gençlik hastalığı tedavisi yöntemleri:
 • Antibiyotikler
 • Doğru beslenme
 • Bağışıklık sistemi güçlendiren takviyeler
 • Ateş düşürücüler
 • Vitaminler
 • Çözeltiler
 • Doğru bakım uygulamaları
İkinci aşamaya geçmeden önce başlanan tedavilerde ölümcül olmayan sonuçların engellenmesi belirli bir oranda mümkündür.

Gençlik Hastalığı Tedavisi Evde Yapılır mı?

Gençlik hastalığı ciddi bir sağlık sorunudur. Köpeklerin bu hastalıkta tedavileri evde mümkün olmadığından dolayı uzman veteriner hekim danışmanlığında tedaviye başlanmalıdır. Klinikte başlanan tedavilerde köpeğin alması gereken vitamin, takviyeler gibi destekler evde verilebilmektedir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı İyileşir mi?

Köpeklerde gençlik hastalığının iyi seyirli gitmesini etkileyen çok sayıda farklı parametre bulunmaktadır. CDV virüsü çoğunlukla öldürücü boyutlarda olmakla birlikte köpeklerin bağışıklık sistemine göre tedavilerden olumlu sonuçlar alınabilmesi olasılığı da bulunur. Tedavinin agresif olması, ilaçlara köpeklerin vücutlarının vereceği tepki, erken teşhis olup olmadığı gibi faktörlere bağlı olarak iyileşme şansı da bulunur.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Engellenir?

Aşılama köpeklerde gençlik hastalığına yakalanmaya karşı en iyi önlemdir. Bazı ülkeler tarafından zorunlu kılınan aşılamayı takvime en uygun şekilde yapmak gerekir. Yavru köpekler için özellikle bağışıklık sistemi yeterince gelmiş olmadığından dolayı zamanında aşılama oldukça önemlidir. 6 haftalıktan itibaren aşılama yapmaya başlamak köpeklerin hastalığa karşı korunmasında oldukça etkili faktördür. Köpeklerde gençlik hastalığını önleme uygulamaları:
 • Bağışıklık sistemi henüz tam olarak olgunlaşmamışken, bağışıklık kazanmasını sağlamak için yavrulara aşı yapılır.
 • Aşı takvimine uyarak karma aşılarını yaptırın. Köpeğiniz için distemper aşısının yaptırıldığından emin olun
 • Gençlik hastalığı yaşayan enfekte olmuş hayvanlarda köpeğinizi uzak tutun
 • Bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için beslenmelerine önem verin
 • Yavru köpeklerin yeterli anne sütünü aldığından emin olun
 • Düzenli aralıklarla veteriner hekim kontrollerini gerçekleştirin
Köpeklerde gençlik hastalığını önleyici uygulamalar adı altında başta aşılama olmak üzere destekleyici uygulamalardan yararlanarak köpeğinizi koruma altında tutabilirsiniz.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

köpeklerde distemper hastalığı nedir
köpeklerde distemper hastalığı nedir Köpek gençlik hastalığı tamamen iyileşir mi? Köpek gençlik hastalığının seyri tüm köpek hastalıkları arasında en ölümcül olanlardan biridir. Çeşitli tedavi uygulamaları mevcut olmasına rağmen kalıcı hasarların yaşanması görülür. Köpek gençlik hastalığı insanlara bulaşır mı? İnsanlara bulaşmayan virüs, köpekleri ve bazı yabani hayvan türleri arasında bulaşıcıdır. Köpeklerde gençlik hastalığı olduğunu nasıl anlarım? Gençlik hastalığının başlangıcında köpeklerin iştahsızlık, yüksek ateş, kusma, göz iltihabı, göz akıntısı, halsizlik gibi ayırt edici faktörlerle anlaşılmaktadır. Distemper (köpek gençlik hastalığı) tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir? Hastalık nedeniyle nörolojik atakların önlenmesini sağlamak için eksametazon antikonvüzyonel ilaçlar ve B vitamini ilacı uygulanır. Dokudaki hasarların engellenmesini sağlamak için ise A, C ve E vitaminleri kullanımı yaygındır. Köpeklerde gençlik hastalığı saldırganlaştırır mı? Gençlik hastalığı yaşayan köpeklerde saldırgandır. Nörolojik bozulmalar tıpkı kuduzda olduğu gibi saldırgan olmalarına yol açar. Köpeklerde gençlik hastalığı kaç yaşında olur? Yavru köpekler arasında daha yaygın olmasına rağmen her yaş grubundaki köpekte görülebilmektedir. Köpeklerde gençlik hastalığı öldürür mü? Köpeklerde gençlik hastalığı son derece ölümcül olduğu gibi iyileşme şansını arttıran faktörler de mevcuttur. Genel ölüm oranı ortalamasının yüksek olması nedeniyle kurtulan köpek sayısı %5 ortalamayla ifade edilmektedir. Risk altında olan köpekler hangileridir? Aşılanmamış olan köpeklerin tamamı köpek gençlik hastalığına karşı risk altındadır. Köpeklerde hastalığa karşı bağışıklık sadece aşıyla sağlanır.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!