Tavşanlar Adet Görür mü? Tavşanlarda Turuncu, Kırmızı İdrar
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Tavşanlar Adet Görür mü? Tavşanlarda Turuncu, Kırmızı İdrar
80
okunma
Tavşanların adet görüp görmediği küçük dostunun idrarlarında kırmızı ya da kırmızının tonlarına yakın renkleri gören hayvanseverlerin merak ettiği bir konudur. Kan rengindeki idrardan şüphelenen hayvanseverler doğal olaral “Tavşanlar adet görür mü? Regl olur mu?” gibi soruları dile getirmektedir. Evde tavşan beslemek isteyenler de bu sorunun cevabını doğal olarak merak etmektedir. Bu sorunun yanıtı kısaca hayırdır. Yani tavşanlar adet görmez diğer bir deyişle regl olmazlar. Tavşanların adet gördüğü yönündeki söylentiler halk arasında yayılan bir yanlış bilgiden ibarettir.

Tavşanlarda Turuncu, Kırmızı İdrar

Tavşanlarda idrar rengi çoğunlukla beslenmeye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Normal idrar rengi krem ya da sarı ve tonları olan tavşanlar zaman zaman turuncu ya da kırmızı tonlarında idrar yapabilirler. Bu durumun sonrasında birçok hayvansever “Tavşanımdan kan geldi” diyerek panik yapmaktadır ve yaşananların tavşanın adet olduğuna yorumlamaktadır. Oysa bu tanım sadece bir şehir efsanesinden ibarettir. Tavşanlarda turuncu ya da kırmızı idrar nedenleri şöyle sıralanabilir;
  • Hayvanın stres yaşaması
  • Çok su kaybetmesi ve yeterince su içmemesi
  • İdrar yolunda taş oluşması
  • Beslenirken tükettiği gıdalara bağlı idrar rengi değişiklikleri
  • Kullanılan ilaç ya da vitaminler
  • Mevsimler değişiklikler
  • Tümörler
Tavşanın idrarının turuncu ya da kırmızıya dönmesinin başlıca nedenleri bunlardır. Bu nedenlerin bir kısmında korkulacak bir şey yoktur fakat idrar yolunda kanama varsa bu müdahale gerektiren tehlikeli bir durumdur.  Eğer sadece beslenme nedeniyle idrarın rengi kırmızı ya da turuncuya döndüyse yapılması gereken tavşanın daha fazla su tüketmesini sağlamak ve ona sağlıklı bir diyet sunmak olacaktır. Eğer renk değişimi bir hastalığın belirtisi değilse küçük dostunuzun idrarının düzenli su tüketiminin ardından yaklaşık bir hafta, 10 günlük süreçte düzelmesi beklenir. İdrardaki renk değişiminin yanı sıra idrar sıklığının değişmesi ya da diğer sağlık problemleri de dikkatinizi çekiyorsa vakit kaybetmeden küçük dostunuzu bir veteriner hekimin kontrolüne götürmekte fayda vardır. Küçük dostunuzun tavşan hastalıkları arasından hangisine yakalandığını öğrenmek için çeşitli idrar testleri yapılacaktır. Tedavi gerekiyorsa bu tedavide nihai tanının konulmasının ardından başlayacaktır.

Tavşanlarda İdrar Rengi

Tavşanlarda idrar rengini belirleyen en önemli etken beslenmedir. Küçük dostunuzun tükettiği besinler ve bu besinlerde bulunan minarel ve vitaminler idrarın renginde belirleyici etkenler olarak kabul edilir. Normal rengi sarı tonları olan idrar kalsiyum oranı arttığında krem renginin tonlrına geçiş yapar. Çeşitli besinler ise bu rengi turuncu tonlarına çevirebilir. Beslenmenin dışında bir diğer çok önemli faktör ise düzenli su tüketimidir. 300 ml’den fazla 600 ml’den az su tüketimi tavşanlar için normal kabul edilir. Evde beslenen canlılar için bu oranların yakalanmasına dikkat edilmelidir.  

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!