Sarman Kedi (Sarı Kedi) Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Sarman kedi özellikleri nedir, bakımı ve eğitimi nasıl gerçekleştirilir? Tüy döker mi, kaç yıl yaşar? Sevimli dostlarınız hakkında mutlaka öğrenmeniz gereken tüm bilgiler bu yazıda yer almaktadır.
Sarman Kedi (Sarı Kedi) Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi
326
okunma
Sarman kedi (sarı kedi olarak da bilinir) görünümü, karakteri ve özellikleri ile en çok merak edilen ırklar arasındadır. Bu içeriğimizde sevimli dostlarımızla ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sarman Kedi

Sarman kedi aslen tekir kedi ırkındandır. Kedi denildiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak onların görüntüsü gelir. Etkileyici tüy renkleri nedeniyle asil ve bir o kadar sevimli bir duruşa ve karaktere sahiplerdir. Ayrıca sakin yapıları ve sevecenlikleri dolayısıyla sahiplenilmek için çok tercih edilir.  Melez bir kedi ırkı olan bu sevimli dostların kökleri ile ilgili bilgiler yeterli düzeyde değildir. Buna rağmen genel kanı, ilk olarak 14. yüzyılda Fransa’da görüldükleri üzerinedir. Tekir kedi ırkından gelen sarmanlar hep sarı renkte olarak bilinirler. Fakat bu kediler turuncu veya daha koyu renklerde ya da karışık renklerde olabilirler. En yaygın olarak görülen renkleri ise beyaz ve sarı karışımıdır.  Eşsiz güzellikteki renkleri ve kusursuz görünümleri isimlerinin belirlenmesinde etkili olmuştur. Eğer siz de böyle bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız “Sarman Kedi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi” başlıklı yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz. sarman kedi özellikleri

“Sarman Ne Demektir?”

Sarman kedi hakkında bilmeniz gereken 5 bilgi arasından ilki; bu tanımlamanın bir cinsi ifade etmek için kullanılmadığı ve böyle bir kedi ırkının olmadığıdır. Sık bilinen bir yanlıştır ama “Sarman” kelimesi kedi ırkı tanımlaması için kullanılmaz. Bu ifade bir ırkı tanımlamak için değil kedi tüylerinin rengini tanımlamak için kullanılmaktadır. Tekir kedi cinsinin turuncu tüy rengine sahip olan üyeleri bu adla ifade edilmektedir. Turuncu tüylerinin sarıya yakın bir renkte olmasından olayı bu dostlarımız "sarı kedi" olarak da bilinmektedir.

“Büyük Bir Kısmı Erkek Kedilerdir”

Bu renkteki kedilerin hepsinin erkek kediler olduğu iddia edilir. Gerçek ise farklıdır. Hepsi erkek değildir, aralarında dişiler de vardır. Fakat erkek olanlarının sayıları dişi olanlarına oranla çok daha fazladır.

“Sarman Kedilerin Çilleri Vardır”

Bu küçük dostlar adını aldıkları sarman, yani sarı ve turuncu renklerdeki tüy rengi özellikleri sebebiyle çillere sahip olabilmektedirler. Bu tür kedilerin çilleri genellikle burunlarının üstünde yer alır.

“Oyuncu ve Sevecendir”

Kedi cinslerinin büyük bir oranı oyuncu ve sevecendir. Irk özelliklerinden biri olan oyunculuk ve sevecenlik tüy rengi ile ilişkilendirilemezse de bu tatlı canlıların karakteristik özellikleri arasında en öne çıkan özellik sevecenliktir. Bu minik dostların “Sırnaşık” nitelendirmesine uyacak seviyedeki sevecenlikleri sürekli olarak kendilerini sevdirmek istemelerinden kaynaklanmaktadır.

“Oburlukları ve Tembellikleri İle Bilinirler”

Bu kediler son derece cana yakın ve sevimlidir. Sevimli oldukları kadar yemeyi de bir o kadar çok severler. Tembel yapıları nedeniyle oyun oynadıkları zamanlar dışındaki tüm zamanlarını dinlenerek geçirirler. Dolayısıyla tembel olarak nitelendirilirler.

Sarman Kedi Tüy Döker Mi?

Bu küçük sevecenler mevsimsel değişimlerde ve hormon değişimi dönemlerinde tüy dökerler. Tüy dökme miktarı ise tüy yapısına göre değişmektedir. Haftada 2 defa tüy bakımı için küçük dostunuzun tüyleri fırçalanmalıdır. sarman kedi eğitimi

Sarman Kedi Özellikleri Nelerdir?

Bu sevimli dostlar evde bakılabilmeye en uygun kediler arasında yer almaktadır. Son derece sevecen ve dost canlısıdırlar. Vakitlerinin çoğunu yemek yemeğe ve dinlenmeye harcarlar. Oyuncudurlar fakat dinlenmeye “tembellik” derecesinde zaman ayırırlar. Şişmanlamaya son derece elverişli bir yapıları olduğu ve yemek yemeyi çok sevdikleri için mutlaka düzenli egzersiz yaptırılması gerekir. Böyle bir canlının bakımını üstlenen kişiler mutlaka ona oynayacağı oyunlar bulmalı ve dikkatini çekmeyi başaracak oyuncaklar temin etmelidir. Ortalama yılda 3 kez doğum yaparlar ve gebelik süreleri ortalama 63 gündür. Her bir batında 4 yavru doğururlar. Dünyanın en ünlü çizgi karakterlerinden biri olan kabul edilen Garfield bu kedilerin karakteristik özelliklerini çok iyi bir şekilde yansıtır. Bu çizgi karaktere duyulan sevgi ve hayranlık da söz konusu tüy rengine sahip sevimli dostlara olan ilginin artmasına neden olmuştur.

Sarman Kedi Eğitimi

Sarman kedi açık alanlardan çok evde bakılmaya uygun kedilerdendir. Yavru oldukları dönemde kolayca tuvalet eğitimi alabilirler. Tembel yapıda olmaları ve uykuya düşkünlüğü nedeniyle günde neredeyse 18 saatini uykuya ayırırlar. Bu sebeple diğer eğitimler için uzun zaman harcanması gerekir.

Sarman Kedi Kaç Yıl Yaşar?

Bu tatlı mı tatlı, şirin mi şirin canlılar iri bir yapıya sahiptir. Onun ne kadar yaşayacağı olağanüstü bir durum yaşanmaması halinde sizin bakımıyla ne kadar ilgileneceğinizle doğrudan orantılıdır. Düzenli veteriner bakımı, aşılarına dikkat edilmesi ve egzersizleri ihmal edilmeyerek obeziteye yakalanmamaları halinde genellikle 10 ile 18 yıl arasında yaşarlar. Bu sevimli cins ile ilgili edindiğiniz bilgilerin ardından Toyger kedisi özellikleri ve Tekir kedi özellikleri yazıları da ilginizi çekebilir.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!