Kedilerin Koku Bırakması Nasıl Önlenir?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kedilerin Koku Bırakması Nasıl Önlenir?
65
okunma
Kedilerin koku bırakması genellikle sürekli devam eden bir durum değildir çünkü bu canlılar söz konusu hijyen olduğunda oldukça prensip sahibidir fakat zaman zaman bu rutinin dışına çıkılabilir ve bazı dönemlerde idrarlarını evin farklı yerlerine yaparak rahatsız edici kokulara sebep olabilirler. Kedilerin idrar problemi dışında tüy dökme döneminde ya da bazı rahatsızlıkları yaşadıkları dönemlerde de evde koku bırakmaları karşılaşılabilen bir durumdur. Bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalındığında “Evdeki kedi kokusu nasıl temizlenir?” sorusu gündeme gelir. Hiç merak etmeyin bu yazımızda kedi kokusu problemi hakkında tüm merak ettiklerinizi yanıtlayacağız.

Kediler evi kokutur mu?

İnsanların en iyi dostları arasında yer alan ve beslemekten en çok keyif aldığı evcil hayvan olan kedi türü aslında çok asil ve titiz canlılardır. Buna rağmen birçok hayvansever “Kediler evi kokutur mu?” diye düşünüp bir kedi beslenmeyi üstlenmekten vazgeçebilirler fakat sorun varsa hiç unutmayın ki çözüm de mevcuttur. Kendilerini, tükürüklerindeki asitli bir salgı aracılığıyla düzenli olarak temizlerler. Dışkılarını her zaman kumlarına yapar ve üstünü örtmekten de geri kalmazlar. Fakat bazen bu havalı dostlarımız kum kaplarının dışına çıkıp özgürce koltuğa, yere veya en sevdiğiniz halınıza çiş yapabilirler. Bu sizi çok zahmetli ve biraz da mide bulandırıcı bir temizlik maratonuna başlatabilir. Hatta idrarın bırakıldığı eşyanızı haklı olarak bir daha kullanmak istemeyebilirsiniz. Aslında çoğu zaman bu stres ile alakalıdır. Eğer kendilerini baskı altında hissettikleri durum ortadan kalkarsa, tekrar kum kaplarına dönerler.

Erkek kedilerin koku bırakması nasıl önlenir?

Buraya kadar kedilerin koku sorunu hakkında oldukça bilgi sahibi oldunuz ama peki kokunun stres ile alakalı olduğuna emin miyiz? Eğer bir erkek kediye sahipseniz durum değişebilir. Bu sevimli tür, birilerine bir mesaj göndermek istediğinde ona sms atamaz. Aslında diğer erkek kedilere ’’orada dur! Burası benim bölgem’’ demek için ya da güzel dişi tekirlere ’’bak ben buralardayım’’ sinyalini göndermek için yaparlar bunu. Doğal ortamlarında da kedigiller bir ağaca ya da taşa püskürttükleri idrar ile yerlerini belirler, dişileri de kendilerine çekerlerdi. Bunu belgesel seyrederken büyük olanlarında doğrudan gözlemleyebilirsiniz. Ancak her zaman için idrar bu tarz bir sinyal niteliği taşımıyor olabilir. Sistit gibi tek seferde tüm idrarını yapmasını engelleyen bir hastalığa sahipse eğer arada kap dışına da kaçırıyor olabilir. Bu durum veteriner kontrolü ve tedavi gerektirmektedir. Aynı zamanda başta bahsettiğimiz stres unsuru çoğu zaman ciddiye alınmasa da hastalıklara yol açabilir. Evcil hayvanınız üriner sistem rahatsızlığı içinde olabilir. Bu durumda çoğunlukla kedinizi katı ağırlıklı beslemeniz kaynaklıdır. Sıvı içecekler ile onu beslemeniz ve sindirim sistemini rahatlatmanız gerekmekte. Kuru mamasını yaş mama ile de değiştirebilirsiniz. Fakat süt ve süt ürünleri kedilerin sindiremeyeceği kadar yoğundur. İlla süt verecekseniz yarısını su koymanız gerekmekte. Ayrıca bir şey yapmadan önce kesinlikle veteriner hekiminize danışın.

Kısırlaştırma ile Bağlantısı Nedir?

Olmayabilir. İdrar yoluyla koku bırakma sadece çiftleşme ile alakalı bir eylem değildir. Aynı zamanda bulunduğu ortamı kendi kokusuyla çevreleyip, rahat ve güvende hissettiği bir alan yaratma arzusunda olabilir. Bu tarz durumlar, normal şartlar halinde vahşi iç güdüleri ile hareket eden bir hayvan için tuhaf değildir. Ne kadar evcilleştirirseniz, evcilleştirin o yine de milyonlarca yıllık genetik güdülerini bir derece takip edecektir. Ona stressiz, sağlıklı beslenebileceği ve sevildiğini hissedeceği bir ortam sunmanız gerekmekte. Bunlar altı üstü bir evcil hayvan beslemek isteyen birine yüklenmek için ağır sorumluluklar gibi görünebilir fakat onun da bir canlı olduğunu unutmayın. Kediler kendilerini sizden aşağı görmezler. Sadece sizi boyut olarak daha büyük kediler olarak konumlandırırlar.

Evdeki kedi kokusu nasıl temizlenir?

Kedi kokusunu kolaylıkla gidermenin birçok yolu bulunmaktadır. Bu yollardan biri de kedinin idrar yaptığı alana karbonat serpilmesiyle mümkündür. Karbonat kokuyu kısa sürede emecektir, ardından bulaşık deterjanlı su ile söz konusu alan güzelce fırçalanır. Son olarak alan temiz bir bez ile kurulanır ve elektrik süpürgesi ile üzerinden geçilir. Eğer alanda hala koku olduğunu hissediyorsanız beyaz sirke ve su karışımıyla kirli alanı bir kez daha fırçalamayı deneyebilirsiniz. Eğer kedi kokusu kıyafetlerinize sindiyse çamaşır makinesine atmadan önce üzerine sulandırılmış elma sirkesi dökebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!