Kediler Köpek Maması Yer Mi?
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kediler Köpek Maması Yer Mi?
39
okunma
Kediler köpek maması yer mi? Sorusunun cevabı, kedi sahiplenen birçok insan tarafından sorulmaktadır. Ayrıca sokak hayvanlarını besleyen dostlar da sıklıkla bu soruyu bize yöneltmekteler. [lwptoc hideItems="1"] Hem kedi hem de köpek sahibi olan insanların da merak ettiği "Köpek mamasını kedi yer mi?" sorusunun detaylarını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kediler ve Köpek Maması

Kediler beslenme alışkanlıkları nedeniyle köpek mamasını iştahla yememekle birlikte, kısa süreliğine köpek maması ile beslenebilirler. Ancak kedilerin uzun süreli köpek maması ile beslenmeleri, bazı sakıncaları beraberinde getirir. Köpek mamalarının içeriğinde araşidonik gibi asitli maddelerin olması, kedilerin bünyesine zarar verebilmektedir. Ayrıca yapıları itibariyle de kedi ve köpeklerin farklı besin kaynaklarına gereksinim duymaları nedeniyle, kedilerin mümkün olduğunca köpek mamalarından uzak tutulmaları daha sağlıklı olacaktır. Kedilerin mamasında A vitamini, belirli bir oranda olması gereken vitaminlerin başında gelir.  Birçok köpek maması, kedilerin ihtiyaç duydukları besin kaynaklarını karşılayacak içeriğe sahip değildir. Köpek mamasının protein seviyesi de kedilerin ihtiyacı olan düzeyden çok farklıdır. Bu nedenlerle uzun süreli köpek maması yemeleri, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yeterince alamamasına veya bazılarını daha fazla almasına neden olacağı için tavsiye edilmemektedir. Köpek mamasında beta karoten içeriğinin fazla olması, yine kedilerin uzun süreli veya sıklıkla köpek maması tüketmeleri durumunda sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Köpeklerin vücudu taurin gibi amino asitler üretebilirken, kediler bu tip amino asitleri yeterince veya hiç üretemezler. Kedi mamaları, bunlar düşünülerek hazırlanmakta ve kedilerin taurin gibi amino asit ihtiyacının yaşlarına göre karşılanmasını sağlamaktadır. Kısacası köpek maması kediler için sağlıklı değildir ve “Kediler köpek maması yer mı? sorusunun yanıtı zorunlu olmadıkça hayır olmalıdır. kediye köpek maması verilir mi

Kedilerin Köpek Maması Yemesi Zararlı mı?

Köpek mamasının kedilere zararları üzerine de sizlere bilgi sunmak istiyoruz. Kedilerin nadiren köpek maması yemeleri, doğrudan zararlı bir etkiye sahip değildir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi uzun süreli köpek maması yemeleri, ileri de sağlık sorunlarının ciddi düzeye ulaşmasına neden olabilir. Özellikle aşırı protein alımı nedeniyle kas yıkımı gibi etkiler, uzun süre köpek maması tüketen kedilerde fazlaca görülen sorunlardan biridir. Örneğin kedilerin sürekli balıkla beslenmesi bile, kendileri için önemli besin maddeleri içermesine rağmen ciddi sorunlara yol açabilir. Hem tek tip beslenmeden uzak durmak hem de hayvanın ihtiyacı olan besin değerlerini alabilmesi, sağlıklı beslenmeleri açısından en ideal olanıdır. Dengeli bir beslenme, hayvanın cinsiyet ve yaşına uygun olmalıdır. Bu nedenle birçok kedi ve köpek maması üreticisi, bu hayvanların yaşı ve cinsiyetine uygun olacak besleyici içeriklere sahip mamaların üretimini yapmaktadırlar. "Kediye köpek maması verilir mi?" diye soran hayvansever dostlarımıza zorunda kalmadıkça vermemelerini öneriyoruz.

Kedinizin Köpeğinizin Mamasını Yememesi İçin Yapmanız Gerekenler

Kedinizin köpeğinizin mamasını yememesi için, bazı basit önemler alabilirsiniz. Bunun için şunlara dikkat etmeniz yeterlidir.
  • Yemek alışkanlıklarını komutlar üzerine kurgulayarak vereceğiniz bir eğitim faydalı olabilir.
  • Köpek ve kedinizin mamalarını farklı renk ve şekillerdeki kâseler içerisinde vermeniz, içgüdüsel olarak karışıklığa engel olacaktır. Bu yüzden kedinizin mamasını sürekli aynı kâse içerisinde vermeniz, buna alışmasını sağlar.
  • Birbirlerine yakın yerler yerine, kedi ve köpeğinizin yiyeceklerini farklı yerlere koyarak önlem alabilirsiniz.
Kediler köpek maması yer mi?” ve “köpek mamasının kedilere zararları” konusunu ele aldığımız bu yazımızın ardından “En iyi kedi mamaları listesi” başlıklı içeriğimizi de mutlaka okumanızı öneririz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!