Kaliteli Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
takipçi satın al popigram.com instagram takipçi satın al
Kaliteli Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
20
okunma
Kedi maması seçerken birçok husus göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle kaliteli kedi mamasının, patili dostlarımızın günlük mineral ve vitamin ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Ayrıca kedi maması içeriğinde de bazı takviyelerin bulunmasında yarar var. Asıl önemli olan durum, kedilerinizin herhangi bir hastalığa yakalanma riskini azaltmak adına seçeceğiniz mamaların kedinize uygun olup olmadığını belirlemek ve en kaliteli şekilde mama seçimini yapmak. Bu süreç kedinizin daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi için oldukça önemlidir. Kedilerde mama seçimi yaparken öncelikle yaş kriteri göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca besin içeriğine göre kedi maması satın alarak onların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Diş, kemik ve genel vücut sağlığı için bu mamaların doğru kriterlere göre satın alınması gerektiği de unutulmamalıdır.

Kedilerde Yaşa Göre Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Kedi maması satın almadan önce kedinizin yaş faktörüne göre hareket etmeniz gerekiyor, bunun için kedi maması çeşitleri yaşlı, yetişkin ve yavru kediler için özel olarak üretilmektedir. Kedinizin yaşına göre hangi besin takviyelerine ihtiyacı olduğunu bilmenizde fayda var. Sadece yaş unsuru değil, kedinizin özel sağlık durumlarını da göz ardı etmeden mama seçmeniz gerekir. Yavru kedi maması satın almadan önce yavru patililerin gün içinde çok hareketli olduğu bilinmelidir. Bu yüzden yine gün içinde kalori ihtiyaçları yüksek olacaktır. Kaliteli kedi maması seçimi yaparken B9 vitamini başta olmak üzere omega 3 ve omega 6 takviyeleri de yavru kedi mamasının içeriğinde olmalıdır. Yetişkin kedi mamalarına baktığımızda özellikle E ve C vitaminleriyle desteklenmesi gerekir çünkü bu dönemde kedilerin bağışıklık sistemi güçlü kalmalıdır. Yaşlı kedi mamasında ise daha fazla ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor. 10 yaşını dolduran kedilerde genelde böbrek hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Bu yüzden kedi maması alırken yaşlı patililer için sodyum, fosfor ve özellikle de kalsiyum miktarının çok az olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kedilerde Beslenmeye Göre Mama Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kedilerin beslenme ihtiyacını karşılamak için vitamin, mineral ve protein kaynaklarıyla desteklenen mamalardan faydalanmamız gerekiyor. Ayrıca kedilerin günlük olarak mineral ve vitaminlerle beraber enzim ve bazı yağ asitlerini de vücuda almaları gerekiyor. Beslenme faktörüne bakarken kilo, yaş ve genel sağlık durumuna göre kedi maması seçmeniz gerekmektedir. Mineral ve vitamin bakımından zengin olan kedi mamalarında B, C ve A vitaminlerinin yanı sıra B9 – B12 vitaminleri bulunmalıdır. Sodyum, demir, fosfor, kalsiyum ve çinko gibi mineraller ise kedilerin diş ve kemik sağlığını korurken bağışıklık sistemini de desteklemektedir. Öte yandan hayvansal protein kaynaklarına baktığımızda tavuk, balık, hindi, kuzu ve sığır gibi içeriklerin olması çok önemlidir. Bu içerikler kedinizin protein ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Kedinizin su ihtiyacını karşılayabilmesi için de gün içerisinde özellikle yaş mama takviyesi yapabilirsiniz. Yaş mamalar içeriklerinde yer alan yüksek su oranı ile kedinizin günlük su ihtiyacını giderecektir. Kediniz için mama seçiminde dikkat etmeniz gerekenler özetle bu şekilde sıralanır. Daha detaylı bilgi için dilerseniz veteriner hekiminizle hangi mamayı kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Yaş veya kuru mama seçiminde doğru platformlardan alışveriş yapmanız da önemlidir çünkü kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşamasının altın kuralı, kaliteli kedi maması seçimi yapmaktır. Tam da bu noktada petshop siteleri üzerinden kedi maması siparişi verebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Dişi ve Erkek kedi kısırlaştırma konusunda aklınızda soru işareti kalmasın. Şimdi Öğrenin: Kedi kısırlaştırma ücreti ve tüm süreç.

Habere Tepkini Koy!

Yorumlar

https://hayvanlaraleminde.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

İlk yorumu sen yap!