Büyümeyen, küçük kedi cinsleri

Büyümeyen küçük kedi cinsleri birçok hayvansever tarafından merak edilmektedir. Küçük boyutlara sahip olan bu kediler özellikle apartman dairelerinde yaşam alanlarını bir kedi ile paylaşmak isteyenler tarafından araştırılmaktadır.

Büyümeyen kedi cinsleri nelerdir?

Kedileri çok seviyor ve bir kedi beslemek istiyorsunuz fakat ortalama boyutlarda bir kediyi beslemek için ev alanınızın çok mu dar olduğunu düşünüyorsunuz? O zaman büyümeyen küçük kedi cinsleri sizin için en iyi seçim olacaktır. Yazımızın devamında küçük kedi cinsleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Singapura

Eski bir geçmişleri olsa da günümüzde Singapura kedileri yeni tanınmaya başlamıştır. Singapur’da ortaya çıkan bu cins, daha sonra Fransa ve İngiltere’ye götürülerek dünyaya yayılmıştır. Habeş ve Birman cinsi kedilerin çiftleşmesi ile meydana gelmişlerdir. Dünyanın en küçük kedisi olan Singapura kedileri kısa burunludur ve yuvarlak bir baş yapısına sahiptir. Kaslı bir vücuda sahip olan bu kediler kısa ve ince tüylere sahiptir. Çoğunun tüy rengi kahverengidir bir kısmı ise daha açık renkli olabilir. Evde beslenmesi için karakter özellikleri çok uygundur. Sevimli ve oyuncudur. Aile yaşamına çok uygundur. Uysal ve naziktir. Yüksek yerlere tırmanmayı çok severler.

Skookum

Kıvırcık tüylere ve kısa bacaklara sahip olan Skookum, ABD’den dünyaya yayılmıştır. LaPerm ve Munchkin kedilerinin çiftleşmesi ile üretilmişlerdir. Yaklaşık olarak 2,5 kg ağırlığa sahiptirler. Zeki bir türdür ve son derece şakacı bir mizaca sahiptir. Sevgi dolu olan Skookum, yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve sahibini veya ev halkından kişileri yanında görmek ister.

Korat

Büyümeyen küçük kedi cinsleri içinde yer alan Korat, Tayland kökenlidir. 600 yıllık bir geçmişe sahip olsalar da Asya dışında tanınmaları birkaç yıl önce gerçekleşmiştir. Uzun kuyrukludur ve uzun kulaklara sahiptir. Atletik görünümlü ve kaslı bir türdür. 2 ile 3,5 kg arasında olabilirler. Gümüş ve mavi karışımı tüy rengine sahiptirler. Sahibine karşı son derece sevecen olsa da yabancılara ve çocuklara karşı dost canlısı hareketler sergilemez. Kendisini sahiplenen kişinin peşinden ayrılmaz ve dışarıda gezdirilmekten çok hoşlanırlar. Her zaman ilgi isteyen bir kedidir. 4 yaşında yetişkin kedi özelliklerini kazanırlar. Eğitimi kolaydır ve hızlı öğrenirler. Sessiz ortamlarda yaşamayı severler ve gürültüden hoşlanmazlar. Zeka seviyeleri oldukça yüksektir. Oyuncu ve dinamik bir kedi cinsidir. Tayland’da iyi şans getirdiklerine inanılır. Dünya’nın en değerli kedi türlerinden biri olarak kabul edilmektedirler.

Munchkin

Munchkin, çok kısa bacaklara sahip bir kedidir. Doğal genetik mutasyon sonucu oluşmuşlardır. Yaklaşık olarak 2,5 kilo ağırlığında olurlar. Yuvarlak bir baş yapısına sahiptirler. Kısa tüyleri vardır. Ortama olarak 15 yıl yaşarlar. Yerinde duramayan, aktif ve oyuncu bir kedidir. Tüyleri yumuşak ve farklı desenlerdedir. Büyümeyen küçük kedi cinsleri arasında yer alan Munchkin, çocuklu aileler için iyi bir ev arkadaşıdır. Diğer tür kediler ile iyi anlaşabilirler. Çocukları çok severler, bu nedenle çocuklu aileler için çok uygun bir ev arkadaşı olurlar. Çok zeki kedilerdir.

Devon Rex

Devon Rex kediler hem görünümleri hem de boyutlarıyla oldukça özel olan türler arasında yer almaktadır. Tüy dökümü, yüksek sesle miyavlama gibi problemleri olmadığı gibi muhteşem karakteristik özelliklere sahip olduğu için birçok hayvansever özellikle bu tür kedilerle yaşamlarını paylaşmayı tercih etmektedir.

İki yerli kedinin çiftleştirilmesi ile İngiltere’nin Devon şehrinde üretilmişlerdir. Dalgalı ve kalın tüyleri vardır ve fazla tüy dökmezler. Büyük kulaklara ve oval gözlere sahiptir. Düşük ses seviyesinde miyavlarlar, son derece seven ve dikkatli kedilerdir. Arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzundur, ağırlıkları 2,5 ile 4 kg arasında değişir. Kulakları üçgene benzer ve büyüktür. Göz renkleri tüy renklerine bağlı olarak değişir, genellikle mavi veya sarı tonlarındadırlar. Uzun ve ince bir kuyruk yapısı vardır.

Devon Rex kediler oldukça sıcakkanlı olduğu gibi diğer evcil hayvanlarla da gayet iyi bir şekilde geçinebilir. Bu cins kediler diğer tür kediler ve köpekler ile anlaşır. Oyuncudurlar. Zıplamayı çok severler. Eğer bir Devon Rex kediniz varsa muhtemelen günün büyük bir kısmını zıplayarak geçiriyordur. Bitmek bilmeyen enerjiye sahiptirler. Büyümeyen küçük kedi cinsleri arasında suyu seven ender ırklardan biridir.

Bu yazımızda büyümeyen küçük kedi cinsleri hakkında sizlere önemli bilgiler verdik, bu yazıyı beğendiyseniz Büyümeyen Küçük Köpek Cinsleri yazımızı incelemenizi de kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Exit mobile version