Sultan papağanlarına hangi vitaminleri vermeliyim?

Sultan papağanlarıma yem dışında hazırlamam gereken ve vitamin desteği olarak neler vermem gerekmekte yumurta döneminde ve yavru döneminde günlük olarak sularına veya mamalarına katabileceğim neler olabilir? Meyve sebze olarak kuşları ishal ve rahatsız etmeden verebileceğim neler var bilgi verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar.

1 Yorum

Hayvanlar Aleminde  -  20 Şubat 2021 / 03:56

Sultan papağanlarına vitamin desteği sağlamanın en doğru yolu onları yeşillik, sebze ve meyve tüketimine alıştırmaktır. Kafeslerine asacağınız bir havuç onlar için harika bir ek besin olacaktır. Ayrıca çoğu sultan papağanı pazıyı ve ıspanağı çok sever. İyice yıkayıp temizledikten sonra sevimli dostunuza bu yeşillikleri de verebilirsiniz. Fakat bu yeşillik ve sebzeleri verirken çok sık olmamasına ve aralarda bu besinleri kesmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca çilek, kivi gibi çekirdekli meyveler, avokado gibi bazı egzotik besinler kuşlar için zararlıdır.
Yavruluk döneminde yavru sultan papağanlarının sularına ya da mamalarına kesinlikle bir gıda takviyesi katmamalısınız. Herhangi bir takviye yavru kuşun sistemine ağır gelebilir ve hiç arzu etmeyeceğimiz sonuçlar doğurabilir. Bunun yerine bebe bisküvisi ve yumurta ile mama hazırlayabilir ve anne kuşa sunabilirsiniz.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol